Вплив використання регуляторів зростання на маточних рослинах аґрусу на регенераційну здатність вегетативного потомства у залежності від умов укорінення
Ключові слова:
аґрус, вегетативне розмноження, живець, зелене живцювання, молочно-біла плівка, штучний туманАнотація
У теперішній час площі під промисловими насадженнями аґрусу в Україні є невеликими. Причина – нестача якісного посадкового матеріалу сучасних сортів, що поєднують високу урожайність, смакові якості зі слабкою шипуватістю пагонів і стійкістю до хвороб. Тому, існує необхідність у розробці способів швидкого отримання посадкового матеріалу цих сортів з мінімальними матеріальними витратами.
Мета дослідження - оцінити ефективність використання фізіологічно-активних речовин при підготовці маточних рослин до розмноження в різних умовах укорінення живців.
Дослідження проводилися з сортами аґрусу Грушенька, Садко, Колхозний, Зелений дощ. Вік материнських рослин - 3-5 років. У якості регуляторів зростання використали 2-хлоретілфосфонову кислоту («Етрел»), у концентрації 0,035%, хлормекват-хлорид ( «Атлет») - 0,008%, індолілмасляну кислоту (ІМК)- 30 мг/л. Дослідні маточні рослини обприскувались розчинами ретардантів («Етрел», «Атлет») за два тижні до живцювання, контрольні рослини обприскувались водою, а живці серед них оброблялися розчином ІМК за традиційною технологією. Зелені живці укорінювались у теплиці, з використанням туманоутворюючого пристрою, і в тунелях з молочно-білої плівки з ручним поливом.
Проведені дослідження показали, що використання фізіологічно активних речовин під час підготовки маточних рослин аґрусу до розмноження, дозволяє суттєво підвищити відсоток укорінення живців і якість новоутвореної кореневої системи, особливо, при укоріненні в нерегульованих умовах під молочно-білою плівкою. Максимальна ефективність обробітку спостерігається у сортів, які відрізняються невисокою, спадково зумовленою здатністю до вкорінення (Садко, Зелений дощ).
##submission.downloads##
Опубліковано
Номер
Розділ
Ліцензія
Стосунки між правовласниками і користувачами регулюються на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства – Некомерційна – Поширення На Тих Самих Умовах 4.0 Міжнародна (CC BY-NC-SA 4.0):https://creativecommons.org/licenses/by-nc-sa/4.0/deed.uk
Автори, які публікуються у цьому журналі, погоджуються з наступними умовами:
- Автори залишають за собою право на авторство своєї роботи та передають журналу право першої публікації цієї роботи на умовах ліцензії Creative Commons Attribution License, котра дозволяє іншим особам вільно розповсюджувати опубліковану роботу з обов'язковим посиланням на авторів оригінальної роботи та першу публікацію роботи у цьому журналі.
- Автори мають право укладати самостійні додаткові угоди щодо неексклюзивного розповсюдження роботи у тому вигляді, в якому вона була опублікована цим журналом (наприклад, розміщувати роботу в електронному сховищі установи або публікувати у складі монографії), за умови збереження посилання на першу публікацію роботи у цьому журналі.
- Політика журналу дозволяє і заохочує розміщення авторами в мережі Інтернет (наприклад, у сховищах установ або на особистих веб-сайтах) рукопису роботи, як до подання цього рукопису до редакції, так і під час його редакційного опрацювання, оскільки це сприяє виникненню продуктивної наукової дискусії та позитивно позначається на оперативності та динаміці цитування опублікованої роботи (див.The Effect of Open Access).