Вплив використання регуляторів зростання на маточних рослинах аґрусу на регенераційну здатність вегетативного потомства у залежності від умов укорінення

Автор(и)

  • О. В. Кобець Хортицька національна навчально-реабілітаційна академія

Ключові слова:

аґрус, вегетативне розмноження, живець, зелене живцювання, молочно-біла плівка, штучний туман

Анотація

У теперішній час площі під промисловими насадженнями аґрусу в Україні є невеликими. Причина – нестача якісного посадкового матеріалу сучасних сортів, що поєднують високу урожайність, смакові якості зі слабкою шипуватістю пагонів і стійкістю до хвороб. Тому, існує необхідність у розробці способів швидкого отримання посадкового матеріалу цих сортів з мінімальними матеріальними витратами.

 Мета дослідження - оцінити ефективність використання фізіологічно-активних речовин при підготовці маточних рослин до розмноження в різних умовах укорінення живців.

Дослідження проводилися з сортами аґрусу Грушенька, Садко, Колхозний, Зелений дощ. Вік материнських рослин - 3-5 років. У якості регуляторів зростання використали  2-хлоретілфосфонову  кислоту («Етрел»), у концентрації 0,035%,  хлормекват-хлорид ( «Атлет») - 0,008%, індолілмасляну  кислоту (ІМК)-  30 мг/л. Дослідні маточні рослини обприскувались розчинами ретардантів («Етрел», «Атлет») за два тижні до живцювання, контрольні рослини обприскувались водою, а живці серед них оброблялися розчином ІМК за традиційною технологією. Зелені живці укорінювались у теплиці, з використанням туманоутворюючого пристрою, і в тунелях з молочно-білої плівки з ручним поливом.

Проведені дослідження показали, що використання фізіологічно активних речовин під час підготовки маточних рослин аґрусу до розмноження, дозволяє суттєво підвищити відсоток укорінення живців і якість новоутвореної кореневої системи, особливо,  при укоріненні в нерегульованих умовах під молочно-білою плівкою. Максимальна ефектив­ність обробітку спостерігається у сортів, які відрізняються невисокою, спадково зумовленою здатністю до вкорінення (Садко, Зелений дощ).

Біографія автора

О. В. Кобець, Хортицька національна навчально-реабілітаційна академія

старший викладач

##submission.downloads##

Опубліковано

2017-01-03

Номер

Розділ

Статті