Функціонування фотосинтетичного апарату рослин квасолі звичайної в умовах Закарпаття
Ключові слова:
квасоля звичайна, сорт, мінеральні добрива, іноку¬лю¬вання, площа листкової поверхні, чиста продуктивність фотосин¬тезуАнотація
В останні роки квасоля набула значного поширення на земній кулі і серед зернобобових культур за посівними площами, які становлять 26 млн. га, займає друге місце після сої. Метою дослідження було вивчення формування і функціонування фотосинтетичного апарату рослин сортів квасолі Мавка, Перлина, Надія залежно від рівня удобрення та інокулювання насіння в умовах нетрадиційного для культури регіону – Закарпаття України.
Дослідження проводили у ВП НУБіП України «Мукачівський аграрний коледж» у Закарпатській області на дерново-підзолистих важкосуглинкових грунтах. Встановлено, що найбільшу площу листкової поверхні сортів квасолі звичайної в кінці цвітіння культури (40,7-42,9тис. м2/га) забезпечує внесення мінеральних добрив в нормі N60P45K45 та інокулювання насіння квасолі Ризобофітом марки Р з бактеріями роду Rhizobium phaseoli. В цілому за період вегетації процес фотосинтезу відбувався найінтенсивніше у сорту Надія за сівби інокульованого насіння та внесення N60P45K45, забезпечуючи максимальні показники ЧПФ – 8,29 г/м2 за добу.
Посилання
Рослинництво / О. Я. Шевчук, С. М. Каленська, М. Я. Дмитришак, О. М. Ко¬зяр, Г. І. Демидась. – К.: НАУ, 2005. – 512 с.
Каленська, С. М. Рослинництво з основами кормовиробництва: підручник / С. М. Каленська, М. Я. Дмитришак, Г. І. Демидась, В. А. Мокрієнко, А. В. Юник. – Вінниця: ТОВ «Нілан ЛТД», 2013. – 640 с.
Овчарук О. В. Особливості формування врожаю квасолі залежно від строків сівби і сорту в умовах південної частини західного Лісостепу України // Зб. наук. пр. Подільського державного аграрно-технічного університету. – К.: Подільський Державний аграрно-технічний університет, 2006. – Вип. 14. – С. 129-131.
Маслак О. Привабливість квасолі [Електронний ресурс] // Агробізнес сьогодні. – № 9 (304) травень 2015. – Режим доступу: http://www.agro-business.com.ua/ekonomichnyi-gektar/3047-pryvablyvist-kvasoli.html.
Носенко Ю. Товарне вирощування квасолі звичайної [Електронний ресурс] // Агробізнес сьогодні. – № 9 (304) травень 2015. – Режим доступу: http://agro-business.com.ua/agronomiia-siogodni/3238-tovarne-vyroschuvannia-kvasoli-zvychainoii.html.
Новицька Н. В. Вирощування квасолі в умовах Закарпаття / Н. В. Новицька, Н. М. Доктор // Селекція, генетика та технології вирощування сільськогосподарських культур: зб. матер. доп. IV Міжнародної наук.-практ. конф. молодих учених, 21 квітня 2016 р. м. Миронівка. – Київ: УІЕСР, МІП імені В. М. Ремесла, 2016. – С. 10-11.
Доктор Н. М. Урожайність сортів квасолі звичайної на дерново-підзолистих ґрунтах Закарпаття України / Н. М. Доктор, Н. В. Новицька // 2016 : Зернобобові культури та соя для сталого розвитку аграрного виробництва України: матер. Міжнар. наук. Конф., 11-12 серпня 2016 р., м. Вінниця. – Вінниця: Діло, 2016. – С. 70.
Новицька Н. В. Особливості вирощування зернобобових культур в умовах Закарпаття / Н. В. Новицька, Н. М. Доктор, В. Й. Кипила // Ресурсо-зберігаючі технології та їх правова і економічна оцінка в сільськогосподарському виробництві: зб. матер. доп. Міжнар. наук.-практи. конф., 27-28 травня 2016 р., м. Київ. – К. : НУБіП України, 2016. – С. 98.
##submission.downloads##
Опубліковано
Номер
Розділ
Ліцензія
Стосунки між правовласниками і користувачами регулюються на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства – Некомерційна – Поширення На Тих Самих Умовах 4.0 Міжнародна (CC BY-NC-SA 4.0):https://creativecommons.org/licenses/by-nc-sa/4.0/deed.uk
Автори, які публікуються у цьому журналі, погоджуються з наступними умовами:
- Автори залишають за собою право на авторство своєї роботи та передають журналу право першої публікації цієї роботи на умовах ліцензії Creative Commons Attribution License, котра дозволяє іншим особам вільно розповсюджувати опубліковану роботу з обов'язковим посиланням на авторів оригінальної роботи та першу публікацію роботи у цьому журналі.
- Автори мають право укладати самостійні додаткові угоди щодо неексклюзивного розповсюдження роботи у тому вигляді, в якому вона була опублікована цим журналом (наприклад, розміщувати роботу в електронному сховищі установи або публікувати у складі монографії), за умови збереження посилання на першу публікацію роботи у цьому журналі.
- Політика журналу дозволяє і заохочує розміщення авторами в мережі Інтернет (наприклад, у сховищах установ або на особистих веб-сайтах) рукопису роботи, як до подання цього рукопису до редакції, так і під час його редакційного опрацювання, оскільки це сприяє виникненню продуктивної наукової дискусії та позитивно позначається на оперативності та динаміці цитування опублікованої роботи (див.The Effect of Open Access).