Вплив добрив та меліорантів на якість коренеплодів буряка столового за забрунення ґрунту кадмієм
Ключові слова:
забруднення, рухомі форми важких металів, кадмій, органо-мінеральна система удобрення, вапнування, якість, буряк столовийАнотація
У статті висвітлено результати досліджень вивчення впливу різної системи удобрення та меліорантів на якість коренеплодів буряка столового за змодельованих рівнів забруднення ґрунту кадмієм. Проаналізовано вплив органічної, мінеральної та органо-мінеральної системи удобрення на рухомість кадмію у ґрунті та його здатність до транслокації у рослини буряка столового.
Дослідженнями встановлено, що за внесення органо-мінеральної системи удобрення на фоні вапнування ґрунту відзначали найменшу концентрацію рухомих форм Cd2+ у ґрунті, що позначилося і на меншій концентрації кадмію в рослинах буряка столового. Також встановлено, що за внесення органічних і мінеральних добрив та меліорантів в нормі N34P34K34 + Біогумус 2 т/га + СаСО3 5 т/га одержали найкращу якість коренеплодів буряка столового.
Посилання
Головатый С. Е. Тяжелые металлы в агроэкосистемах / С. Е. Го-ловатый. – Минск: Республиканское научное дочернее унитарное предприятие "?нститут почвоведения и агрохимии", 2002. – 239 с.
Гуральдчук Ж. З. Фітотоксичність важких металів та стійкість рослин до їх дії / Ж. З. Гуральдчук. – К.: Логос, 2006. – 208 с.
?льин В. Б. Тяжелые металлы в системе почва-растение / В. Б.?льин. – Новосибирск: Наука. Сиб.отд.-ние, 1991. – 151 с.
Медведев В. В. Мониторинг почв Украины: Концепции. ?тоги. Задачи. – 2-е изд. пересмотр. и доп. / В. В. Медведев. – Харьков : КП «Городская типография», 2012. – 536 с.
Методи визначення показників якості рослинницької продукції / за ред. О. М. Гончара, А. В. Андрущенка та ін. – К.: Алефа, 2000. – 114 с.
Методика дослідної справи в овочівництві і баштанництві. – 3 вид. / за ред. Г. Л. Бондаренка, К. І. Яковенка.– Харків: Основа, 2001. – 369 с.
Методические указания по определению тяжелых металлов в почвах сельхозугодий и продукции растениеводства. – М.: Гидрометеоиздат, Ц?НАО, 1992. – 61 с.
Мислива Т. М. Ведення сільськогосподарського виробництва у приват-ному секторі в умовах посиленого антропогенного впливу на навколишнє середовище / [Т.М. Мислива, П.П. Надточій, Л.О. Герасимчук та ін.]; за ред. Т. М. Мисливої. – Житомир, 2011. – 52 с.
Овчаренко М. М. Тяжелые металлы в системе почва-растение-удоб-рение / М. М. Овчаренко. – М., 1997. – 290 с.
Рідей Н. М. Екологічна оцінка агробіоценозів: теорія, методика, прак-тика / Н. М. Рідей, В. П. Строкаль, Ю. В. Рибалко. – Херсон: Видавництво Олді – плюс, 2011. – 258 с.
Самохвалова В. Л. Спосіб ремедіації ґрунту, техногенно забрудненого важкими металами / В. Л. Самохвалова, А. І. Фатєєв, С. Г. Зуза, В. О. Зуза // Агрохімія та ґрунтознавство. – 2013. – Вип. 80. – С. 101-110.
Корнієнко С. І. Сучасні енергоощадні технології вирощування маточних коренеплодів буряка столового / С. І. Корнієнко, Л. А. Терьохіна, О. В. Куц, В. В. Могильний // Наукові праці Інституту біоенергетичних культур і цукрових буряків. – 2014. – Вип. 21. – С. 255-259.
Фатєєв А. І. Детоксикація важких металів у ґрунтовій системі: метод. рек. / А. І. Фатєєв, В. Л. Самохвалова. – Харків: КП “Міськдрук”, 2012. – 70 с.
Хімічна меліорація ґрунтів / за ред. С. А. Балюка, Р. С. Трускавецького, Ю. Л. Цапка. – Харків : «Міськдрук», 2012. – 129 с.
Kabata-Pendias A. Trace Elements in Soils and Plants. 4th Edition. – Boca Raton, FL: Crc Press, 2010. – 548 p.
##submission.downloads##
Опубліковано
Номер
Розділ
Ліцензія
Стосунки між правовласниками і користувачами регулюються на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства – Некомерційна – Поширення На Тих Самих Умовах 4.0 Міжнародна (CC BY-NC-SA 4.0):https://creativecommons.org/licenses/by-nc-sa/4.0/deed.uk
Автори, які публікуються у цьому журналі, погоджуються з наступними умовами:
- Автори залишають за собою право на авторство своєї роботи та передають журналу право першої публікації цієї роботи на умовах ліцензії Creative Commons Attribution License, котра дозволяє іншим особам вільно розповсюджувати опубліковану роботу з обов'язковим посиланням на авторів оригінальної роботи та першу публікацію роботи у цьому журналі.
- Автори мають право укладати самостійні додаткові угоди щодо неексклюзивного розповсюдження роботи у тому вигляді, в якому вона була опублікована цим журналом (наприклад, розміщувати роботу в електронному сховищі установи або публікувати у складі монографії), за умови збереження посилання на першу публікацію роботи у цьому журналі.
- Політика журналу дозволяє і заохочує розміщення авторами в мережі Інтернет (наприклад, у сховищах установ або на особистих веб-сайтах) рукопису роботи, як до подання цього рукопису до редакції, так і під час його редакційного опрацювання, оскільки це сприяє виникненню продуктивної наукової дискусії та позитивно позначається на оперативності та динаміці цитування опублікованої роботи (див.The Effect of Open Access).