Динаміка щільності стану розвитку міжвидових природних популяцій кокцінелід (Coleoptera, Coccinellidae) протягом вегетації пшениці озимої в умовах Лісостепу України
Ключові слова:
міжвидові природні популяції, кокцінеліди, багато¬річна динаміка, веснянно-літній, осінній, період вегетації, пшениця озимаАнотація
Мета. Вивчення особливостей сезонного коливання багаторічної динаміки корисних комах-ентомофагів стану розвитку міжвидових природних популяцій кокцінелід на посівах пшениці озимої в умовах Лісостепу України. Методи. Порівняльний, аналітичний, польовий, статистично-математичний. Результати. Отримано результати багаторічних спостережень динаміки щільності корисних комах-ентомофагів кокцінелід на посівах пшениці озимої. Визначено, що найбільша щільність біологічних об’єктів на посівах пшениці озимої була в 2016 році в межах від 2,0 до 21,0 екземплярів на 1 м2 в весняно-літній період вегетації культури, а в осінній період найбільша щільність була в 2016 році в межах 1,0 – 10,0 екземплярів на 1 м2 помахів сачка. Висновки. На основі власних досліджень запропоновано робити вчасно моніторинг корисних комах-ентомофагів для встановлення співвідношення с шкідливими комахами-господарями злаковими попелицями та потреби хімічного захисту посівів пшениці озимої від фітофагів. Внесені пропозиції робити вчасно маршрутні обстеження обліків щільності комах в два періода вегетації пшениці озимої: весняно-літній та осінній.Посилання
Берест З. Л. Энтомофаги, регулирующие численность листовых злаковых тлей на полях пшеницы степной зоны Правобережья УССР / З. Л. Берест //Вестник зоологии. – 1980 . – № 5. – С. 84-87.
Бокина ?. Г. Кокцинеллиды (Coleoptera, Coccinellidae) в агроценозе зерновых культур в Западной Сибири / ?. Г. Бокина // Достижения энтомологии на службе агропромышленного комплекса, лесного хозяйства и медицины: тез. докл. XIII съезда РЭО (Краснодар, 9-15 сентября 2007 г.). – Краснодар, – 2007. – С. 35.
Бокина ?. Г. Злаковые тли и их энтомофаги в лесостепи Западной Сибири / ?. Г. Бокина. – Новосибирск. – 2009. – 182 с.
Воронин К. Е. Эффективность природных популяций энтомофагов тлей на зерновых культурах/ К. Е. Воронин, Г. А. Пукинская, А. ?. Лахидов// Биоценотическое обоснование критериев эффективности природных энтомо-фагов: сборн. научн. трудов В?ЗР. – Л., 1983. – С. 31-43.
Кузнецов В. Н. Паразиты кокцинеллид (Coleoptera, Coccinellidae) на Дальнем Востоке / В. Н. Кузнецов // Новые данные по систематике насекомых Дальнего Востока. – Владивосток: ДВНЦ АН СССР, 1987. – С. 17-22.
Савойская Г. ?. Морфология и систематика личинок старших возрастов видов рода Coccinella L. (Coleoptera, Coccinellidae) / Г. ?. Савойская // Тр. н.-и. инст. защ. раст. КазССР. – Алма-Ата, 1962. – №7. – С. 299-315.
##submission.downloads##
Опубліковано
Номер
Розділ
Ліцензія
Стосунки між правовласниками і користувачами регулюються на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства – Некомерційна – Поширення На Тих Самих Умовах 4.0 Міжнародна (CC BY-NC-SA 4.0):https://creativecommons.org/licenses/by-nc-sa/4.0/deed.uk
Автори, які публікуються у цьому журналі, погоджуються з наступними умовами:
- Автори залишають за собою право на авторство своєї роботи та передають журналу право першої публікації цієї роботи на умовах ліцензії Creative Commons Attribution License, котра дозволяє іншим особам вільно розповсюджувати опубліковану роботу з обов'язковим посиланням на авторів оригінальної роботи та першу публікацію роботи у цьому журналі.
- Автори мають право укладати самостійні додаткові угоди щодо неексклюзивного розповсюдження роботи у тому вигляді, в якому вона була опублікована цим журналом (наприклад, розміщувати роботу в електронному сховищі установи або публікувати у складі монографії), за умови збереження посилання на першу публікацію роботи у цьому журналі.
- Політика журналу дозволяє і заохочує розміщення авторами в мережі Інтернет (наприклад, у сховищах установ або на особистих веб-сайтах) рукопису роботи, як до подання цього рукопису до редакції, так і під час його редакційного опрацювання, оскільки це сприяє виникненню продуктивної наукової дискусії та позитивно позначається на оперативності та динаміці цитування опублікованої роботи (див.The Effect of Open Access).