Оцінка процесів евтрофікації водних об’єктів річки СтриженьDOI: http://dx.doi.org/10.31548/bio2018.05.003

T. N. Sereda, O. E. Usov, V. A. Zhezherya, O. I. Tsybulskiy, S. V. Batoh

Анотація


За результатами гідрологічних, гідрохімічних та гідробіологічних досліджень (травень-жовтень 2017 р.) представлена оцінка процесів евтрофікації водних об’єктів р. Стрижень в межах м. Чернігова. Проаналізовано сезону динаміку абіотичних та біотичних чинників формування якості води та ступеню трофності водойм.

Встановлено, що серед елементів гідрологічного режиму міських ставків р. Стрижень визначальну роль у функціонуванні їх екосистем мають внутрішньоводоймові гідродинамічні процеси. Гідрохімічні показники досліджених ставків р. Стрижень свідчать про досить значне антропогенне навантаження і високий ступінь їхнього евтрофування.

У період досліджень фітопланктон ставків р. Стрижень характеризувався високими показниками кількісного розвитку, що досягали в липні та жовтні 2017 року рівня «цвітіння» води за рахунок масового розвитку синьозелених водоростей. Структурні характеристики фітопланктону зарегульованих ділянок р. Стрижень в період досліджень свідчать про високий рівень продуктивності водойм, що втратили континуальність як елементи річкової системи, зважаючи на різний ступінь евтрофікації.

За екологічною класифікацією водних об’єктів р. Стрижень проведено оцінку якості води та ступеню трофності водойм за гідрохімічними та гідробіологічними показниками. Амплітуда граничних значень абіотичних і біотичних показників досліджених водних об’єктів свідчить про те, що якість води відповідає переважно «доброму» та «задовільному» стану. За показниками насичення киснем та неорганічного фосфору придонний горизонт характеризувався «поганим» та «дуже поганим» станом. За показниками біомаси фітопланктону якість води в період «цвітіння» води її якість в ставках погіршується і відповідає «поганому» стану. Граничні значення біотичних та абіотичних показників відповідають здебільшого ступеню «мезотрофні». В період «цвітіння» води показники насичення киснем, перманганатна окиснюваність, неорганічний фосфор вказують на «гіпертрофні» умови, показники біомаси фітопланктону свідчать про формування «політрофних» умов водного середовища.


Ключові слова


eutrophication, water quality, trophic level, abiotic and biotic indices

Повний текст:

PDF

Посилання


Usov, А.Ye. Afanasyev, S.A. Guleikova, L.V., Sereda, T.N. 2008. Ecological Risks Conditioned by the Spill of Sewage of the Town of Chernigov into Water Courses. Hydrobiological Journal V. 44(3): 43–56. https://doi.org/10.1615/HydrobJ.v44.i3.30

Romanenko, V.D. ed. (2006). Metody hydroecologychnyh doslidghen’ poverchnevyh vod. Kiyiv: LOGOS, 408.


Метрики статей

Завантаження метрик ...

Metrics powered by PLOS ALM

Посилання

  • Поки немає зовнішніх посилань.