Спосіб оцінювання технологій вирощування пшениці озимої за впливом на родючість ґрунтівDOI: http://dx.doi.org/10.31548/bio2018.05.016

V. Bondar, N. Makarenko

Анотація


У статті запропоновано спосіб оцінювання технології за інтенсивністю її негативного впливу на показники родючості ґрунту: сильний (відхилення від оптимуму в сторону погіршення перевищує 50 %), середній (відхилення від оптимуму в сторону погіршення більше 25 %, але не перевищує 50 %), помірний (відхилення від оптимуму в сторону погіршення більше 10 %, але не перевищує 25 %), відсутній (відхилення від оптимуму в сторону погіршення не перевищує 10 %). Спосіб дозволяє виявити негативні впливи технології на стан ґрунту та прийняти обґрунтоване рішення щодо її вдосконалення або заборони в конкретних ґрунтово-кліматичних умовах.

Дослідження проведено в умовах польових стаціонарних дослідів, які знаходилися у зоні Полісся, Лісостепу та Степу України. Досліджували базову технологію вирощування пшениці озимої та технології з внесенням мінеральних і органічних добрив у різних комбінаціях з врахуванням ґрунтово-кліматичних умов розташування дослідів. 

За використання розробленого способу встановлено, що в умовах Полісся, Лісостепу і Степу України  технології вирощування пшениці озимої  призводять до виснаження ґрунтів на обмінні форми калію. В умовах чорноземів типових малогумусних та чорноземів опідзолених середньосуглинкових спостерігалося погіршення кислотно-основних умов  ґрунтів. В умовах Степу, поряд з калійним режимом,  технології негативно впливали на азотний режим грунту – відбувалося виснаження запасів рухомих сполук азоту. Для уникнення деградації грунтів технології вирощування пшениці озимої мають вдосконалюватися у частині системи удобрення рослин,  відповідно до встановлених негативних процесів.

У подальшому потребують розроблення методи оцінювання технологій вирощування пшениці за показниками впливу на процеси акумуляції та міграції хімічних речовин грунту.


Ключові слова


екологічне оцінювання;пшениця озима; технологія вирощування; ґрунти України; показники родючості грунту

Повний текст:

PDF

Посилання


Balyuk, S. A., Medvedev, V. V., Miroshnichenko, M. M., Skryl'yev, E.V., Timchenko, D. O., Fateev, A. I., Khristenko, A. O., Tsapko, Yu. L. (2012). Ecological state of soils of Ukraine. Ukrainian Geographic Magazine, 2, 38-42.

National report on the state of technogenic and natural safety in Ukraine in 2010 (2010). Kyyiv. Retrieved from: www.mns.gov.ua/content/nasdopov2010.htm.

National report on soil fertility in Ukraine (2010). Kyyiv. Retrieved from:www.iogu.gov.ua/wp-content/uploads/2013/07/stan_gruntiv.pdf

Medvedev, V. V. (2003) Scientific approaches to the assessment of the quality of the soils of regions (for example, Ukraine). Compilation scientific works: Countries and Regions on the Way to Balanced Development, 62–64.

Makarenko, N. A., Bondar, V. I. (2013). Technology of crops cultivation: environmental standardization by the degree of impact over agro-ecosystem’s condition. Annals of Agrarian Science, 11 (4), 56–61.

Furdichko, O. I., Makarenko, N. A., Makarenko, V. V., Bondar, V. І., Dem'yanyuk, O. S., Kucheruk, M. O., Togachinska, O. V. (2009). Patent 42925 Ukraine. The method of ecological examination of technologies of growing of agricultural crops.

Odum, Yu. (1986). Ecology. Part 2. Moscow: World.

State Standard of Ukraine (2004). DSTU 4362: 2004 "Soil quality. Soil fertility indices".


Метрики статей

Завантаження метрик ...

Metrics powered by PLOS ALM

Посилання

  • Поки немає зовнішніх посилань.