Медичний туризм як актуальний тренд сучасного розвитку сфери туризму в УкраїніIryna Kudinova, Oleksandra Grishchenko

Анотація


У статті обґрунтовано та висвітлено теоретичні засади й механізми розвитку медичного туризму як актуального тренду сучасного розвитку сфери туризму в Україні. Зазначено, що медичний туризм є одним із вагомих факторів розвитку галузі охорони здоров’я, поповнення державного бюджету, залучення іноземних інвестицій та створення позитивного іміджу країни. Досліджено функції та класифікацію медичного туризму як одного з видів туристичної діяльності. Проаналізовано передумови й історію його розвитку. Зазначено, що починаючи з 18 століття заможні пацієнти з країн, що розвивалися, їздили до медичних центрів і курортів Європи та США для лікування. А завдяки глобалізації комунікаційних і транспортних технологій в кінці 20 століття тенденції почали змінюватися й менш заможні люди почали з розвинених країн їздити до країн, що розвиваються, за лікуванням. Оцінено сучасний стан розвитку медичного туризму в світі та в Україні.

Наголошено, що Україна має високий потенціал медичних, оздоровчих і рекреаційних ресурсів, конкурентні переваги за ціновими параметрами та є одним із світових лідерів із медичного в’їзного туризму за такими напрямами, як репродукція, стоматологія, кардіохірургія, клітинна терапія, реабілітація, в тому числі постковідна, та офтальмологія. Перераховано основні напрямки виїзного медичного туризму з України. Охарактеризовано безпосередніх учасників ринку медичного туризму. Досліджено географію потоків медичних туристів. Перераховано функції, які відіграє медичний туризм із точки зору різних сфер. Визначено актуальні проблеми та перспективи розвитку медичного туризму в Україні. Проведено SWOT-аналіз ринку медичного туризму в Україні з метою виокремлення сильних і слабких характеристик процесу становлення та розвитку медичного туризму, виокремлення загроз і перешкод. Виділено топ-10 медичних закладів України згідно з відгуками споживачів і за здатністю приймати іноземних відвідувачів на найвищому рівні. Для повноцінного функціонування медичного туризму як пріоритетної галузі господарства запропоновано шляхи реалізації його розвитку.


Ключові слова


медичний туризм; лікування; турист; медична послуга

Повний текст:

PDF

Посилання


Malska, M. P., & Bordun, O. Yu. (2018). Medychnyi turyzm: teoriia ta praktyka: navch. posib. [Medical tourism: theory and practice]. Kyiv: “Tsentr uchbovoi literatury”.

Ukrainska Asotsiatsiia Medychnoho Turyzmu. Retrieved from https://uamt.com.ua/ua

Horowitz, M. D. Health Care in the Global Economy. Retrieved from http://web.nchu.edu.tw/pweb/users/hychuo/lesson/5877.pdf

The International Travel Journal. Retrieved from https://www.imtj.com

Market Tourism Market – Growth, Trends, Covid–19 impact and forecast (2021–2026). Retrieved from https://www.mordorintelligence.com/industryreports/medical-tourism-market

Mykhailichenko, H. I. (2020). Rozvytok turystychnoho produktu likuvalno-ozdorovchoho ta medychnoho turyzmu Ukrainy. Efektyvna ekonomika, 2. DOI: 10.32702/2307-2105-2020.2.2

UNWTO (2021). International Tourism Highlights. Retrieved from https://www.eunwto.org/doi/pdf/10.18111/9789284421152

Baiev, V. V. (2015). Suchasni tendentsii rozvytku medychnoho turyzmu v Ukraini [Current trends in the development of medical tourism in Ukraine]. Ahrosvit, 7, 35‒38.

Didenko, K. D., & Zhuchenko, V. H. (2016). Medychnyi turyzmu v Ukraini: suchasnyi stan ta perspektyvy rozvytku [Medical tourism in Ukraine: current state and perspectives of development]. Naukovyi visnyk Khersonskoho derzhavnoho universytetu, 16(4), 101–105.


Посилання

  • Поки немає зовнішніх посилань.