Мікробіологічна характеристика стічних вод м. Києва та оцінка екологічної придатності їх для використання в землеробстві
DOI:
https://doi.org/10.31548/dopovidi2016.04.007Ключові слова:
стічні води, еколого-трофічні групи мікроорганізмів, фітотоксичністьАнотація
Представлено результати досліджень чисельності мікроорганізмів окремих еколого-трофічних груп у біологічно очищених стічних водах м. Києва та ступеня їх фітотоксичності. Встановлено, що стічні води характеризуються досить високими параметрами вмісту мікроорганізмів азотного і фосфорного природних циклів, що опосередковано свідчить про наявність відповідних субстратів, у біотрансформації яких приймає участь зазначена біота. Відмічено незначну кількість целюлозоруйнівних бактерій, в окремих зразках виявлено мікроміцети. Показано, що за відношенням до вищих рослин стічні води не мають різко виражених токсичних властивостей. За комплексом еколого-мікробіологічних показників стічні води є придатними для використання на зрошення у землеробстві.
Посилання
L’vovich, A. I., Telytchenko, M. M. (1977). Zashchita vod ot zagryazneniya [Water protection from pollution]. Gidrometeoizdat, 168.
Borodavchenko, I. I., Zarubaev, N. V., Vasilyev, Y. S. [et al.]. (1979). Okhrana vodnykh resursov [Water resources’ protection]. Moscow: Kolos, 247.
Yatsyk, A. V. (2003). Ecologichna sytuatsiya v Ukraiyni [Ecological situation in Ukraine]. Oriyany, 84.
Vishnevsky, V. I. (2011). Rika Dnipro: naukove vydannya [Dnipro River: scientific publications]. Interpress Ltd, 364.
Beskrovniy, Y. G. (1989). Ispol’zovanie stochnykh vod dlya orosheniya [Utilization of sewage waters for irrigation]. Harvest (Urozhay), 158.
Dyshlyuk, V. E., Balyuk, S. A., Romashchenko, M. I., Stashuk V. A., (2009). Napryami ratsional’nogo vykorystannya stichnykh vod. Naukovi osnovy okhorony ta ratsional’nogo vykorystannya zroshuvanykh zemel’ Ukraiyny [Directions of the rational use of sewage. Scientific basis for the protection and management of irrigated land of Ukraine]. Agricultural Science, 402-415.
Volkogon, V. V. (2010). Eksperymental’na gruntova microbiologiya [Experimental soil microbiology]. Agricultural Science, 464.
Tepper, E. Z., Shilnikova, V. K., Pereverzeva, G. I. (1993). Practikum po microbiologii [Practice in Microbiology]. Moscow: Kolos, № 4, 175.
Krasilnikov, N. A. (1966). Metody izucheniya pochvennykh microorganizmov i ih metabolitov [Investigation Methods of soil microorganisms and metabolites]. Moscow State University, 173-174.
##submission.downloads##
Номер
Розділ
Ліцензія
Стосунки між правовласниками і користувачами регулюються на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства – Некомерційна – Поширення На Тих Самих Умовах 4.0 Міжнародна (CC BY-NC-SA 4.0):https://creativecommons.org/licenses/by-nc-sa/4.0/deed.uk
Автори, які публікуються у цьому журналі, погоджуються з наступними умовами:
- Автори залишають за собою право на авторство своєї роботи та передають журналу право першої публікації цієї роботи на умовах ліцензії Creative Commons Attribution License, котра дозволяє іншим особам вільно розповсюджувати опубліковану роботу з обов'язковим посиланням на авторів оригінальної роботи та першу публікацію роботи у цьому журналі.
- Автори мають право укладати самостійні додаткові угоди щодо неексклюзивного розповсюдження роботи у тому вигляді, в якому вона була опублікована цим журналом (наприклад, розміщувати роботу в електронному сховищі установи або публікувати у складі монографії), за умови збереження посилання на першу публікацію роботи у цьому журналі.
- Політика журналу дозволяє і заохочує розміщення авторами в мережі Інтернет (наприклад, у сховищах установ або на особистих веб-сайтах) рукопису роботи, як до подання цього рукопису до редакції, так і під час його редакційного опрацювання, оскільки це сприяє виникненню продуктивної наукової дискусії та позитивно позначається на оперативності та динаміці цитування опублікованої роботи (див.The Effect of Open Access).