Динаміка росту живої маси телиць української червоно-рябої молочної породи різних ліній
DOI:
https://doi.org/10.31548/dopovidi2022.03.007Ключові слова:
телиці, жива маса, лінія, абсолютний приріст, середньодобовий приріст, відносний приріст, ріст, породаАнотація
У статті викладено результати досліджень динаміки росту живої маси, абсолютних, середньодобових і відносних приростів телиць української червоно-рябої молочної породи, отриманих від плідників різних ліній. Метою досліджень передбачалося встановити вплив лінійної належності на динаміку росту живої маси телиць. Для цього було опрацьовано базу даних господарства у кількості 288 телиць, які належать до шести ліній: Чіфа, Елевейшна, Кавалера РФ, Каділлака РФ, Маршала і Старбака. Живу масу та прирости досліджували від народження до 15-місячного віку з інтервалом у 3 місяці за загальноприйнятими методиками. Умови годівлі та утримання для тварин усіх груп були однаковими.
У результаті проведених досліджень доведено, що жива маса та прирости телиць залежать від лінійної належності та вікового періоду. Середньодобові прирости телиць від народження до 3-місячного віку знаходилися в межах 782,2-871,9 г, та були найвищими порівняно з іншими віковими періодами, за виключенням телиць лінії Кавалера РФ. З віком середньодобові прирости зменшувалися та досягли свого мінімуму в останній досліджуваний період 12-15 місяців – 598,6-687,9 г. За весь досліджуваний період від народження до 15-місячного віку середньодобові прирости телиць усіх ліній становили 833,1-898,0 г. У розрізі лінійної належності найкращою динамікою росту та приростами характеризувалися телиці, які походять від плідників лінії Маршала. У 15-місячному віці телиці лінії Маршала мали живу 387,4 кг, що більше на 7,8-26,3 кг порівняно з ровесницями інших ліній. Дослідженнями встановлено, що при однакових умовах годівлі та утримання телиці, отримані від плідників лінії Маршала ростуть швидше та раніше досягають необхідної живої маси для першого осіменіння.
Посилання
Danko Yu. P. (2016) Rist i rozvytok remontnykh telyts ukrainskoi chorno-riaboi molochnoi porody riznykh typiv konstytutsii. Rozvedennia i henetyka tvaryn. Vyp. 52. S. 22–31.
Dymchuk A. V., Liubynskyi O. I. (2015) Rist zhyvoi masy telyts podilskoho zavodskoho typu ukrainskoi chorno-riaboi molochnoi porody. Rozvedennia i henetyka tvaryn. Vyp. 49. S. 85-89.
Plokhynskyi N. A. (1969). Rukovodstvo po byometryy dlia zootekhnykov. M. Kolos, S. 246.
Ponko L. P. (2012) Liniinyi rist ta ekster’ierni osoblyvosti tvaryn ukrainskoi chorno-riaboi molochnoi porody riznykh linii. Zbirnyk naukovykh prats Podilskoho DATU: Seriia TVPPT. Vyp. 20. S. 223-225.
Pochukalin A. Ye., Pryima S. V., Rizun O. V. (2018) Porivnialnyi analiz osnovnykh hospodarsky korysnykh oznak koriv zavodskykh (zonalnykh) typiv ukrainskoi chervonoi molochnoi porody. Tavriiskyi nauk. visnyk. Vyp. 100. Т. 2. S. 182-187.
Romanenko O. A., Shcherbatiuk N. V., Dorofeiev D. Yu. (2010) Vplyv intensyvnosti vyroshchuvannia telyts ukrainskoi chorno-riaboi molochnoi porody na nastupnu molochnu produktyvnist. Zbirnyk naukovykh prats Podilskoho DATU: Seriia TVPPT. Vyp. 18. S. 178-180.
Tytarenko I. V., Bushtruk M. V., Starostenko I. V. (2016) Vplyv intensyvnosti vyroshchuvannia telyts na yikh vidtvornu zdatnist ta molochnu produktyvnist. Naukovo-tekhnichnyi biuleten NDTs biobezpeky ta ekolohichnoho kontroliu resursiv APK. T. 4, № 1. S. 260-266.
Fedorovych V. V. (2017) Molochna produktyvnist koriv symentalskoi porody zalezhno vid yikh zhyvoi masy u period vyroshchuvannia. Naukovyi visnyk Lvivskoho natsionalnoho universytetu veterynarnoi medytsyny ta biotekhnolohii imeni S. Z. Hzhytskoho. T. 19, № 79. S. 93-99.
Khmelnychyi L. M., Vechorka V. V., Khmelnychyi S. L. (2018) Osoblyvosti ekster’iernoho typu molochnoi khudoby riznoho pokhodzhennia ta spivvidnosna minlyvist liniinykh oznak z nadoiem koriv holshtynskoi porody. Rozvedennia i henetyka tvaryn. Vyp. 56. S. 77–83.
Cherniak N., Kudlai I., Honcharuk O. (2012) Osnovni pryntsypy pidboru buhaiv-plidnykiv na planovyi period. Tvarynnytstvo Ukrainy. № 9. S. 12-14.
Завантаження
Опубліковано
Номер
Розділ
Ліцензія
Стосунки між правовласниками і користувачами регулюються на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства – Некомерційна – Поширення На Тих Самих Умовах 4.0 Міжнародна (CC BY-NC-SA 4.0):https://creativecommons.org/licenses/by-nc-sa/4.0/deed.uk
Автори, які публікуються у цьому журналі, погоджуються з наступними умовами:
- Автори залишають за собою право на авторство своєї роботи та передають журналу право першої публікації цієї роботи на умовах ліцензії Creative Commons Attribution License, котра дозволяє іншим особам вільно розповсюджувати опубліковану роботу з обов'язковим посиланням на авторів оригінальної роботи та першу публікацію роботи у цьому журналі.
- Автори мають право укладати самостійні додаткові угоди щодо неексклюзивного розповсюдження роботи у тому вигляді, в якому вона була опублікована цим журналом (наприклад, розміщувати роботу в електронному сховищі установи або публікувати у складі монографії), за умови збереження посилання на першу публікацію роботи у цьому журналі.
- Політика журналу дозволяє і заохочує розміщення авторами в мережі Інтернет (наприклад, у сховищах установ або на особистих веб-сайтах) рукопису роботи, як до подання цього рукопису до редакції, так і під час його редакційного опрацювання, оскільки це сприяє виникненню продуктивної наукової дискусії та позитивно позначається на оперативності та динаміці цитування опублікованої роботи (див.The Effect of Open Access).