Нові підходи до побудови внутрішнього контролю витрат м’ясопереробного підприємства
Анотація
Функціонування м’ясопереробних підприємств в умовах конкурентного середовища та посиленого режиму ресурсозбереження обумовлює необхідність налагодження системи управління витратами. Особливе місце в цій системі займає внутрішній контроль, який є важливим елементом функціонування центрів відповідальності м’ясопереробного підприємства і джерелом необхідної, об’єктивної та своєчасної інформації для прийняття управлінських рішень.
Існуючі підходи до формування системи внутрішнього контролю витрат м’ясопереробних підприємств потребують переосмислення контролю не стільки як засобу мінімізації витрат, а як інструменту управління витратами. Тому питання уточнення змісту понять «відповідальність» та «підзвітність» суб’єктів внутрішнього контролю витрат, як невід’ємних його складових, становлять інтерес для теорії і практики.
Запропоновано розглядати поняття «відповідальність» та «підзвітність»у контексті концепції «підзвітності», яка наповнює іншим конкретним змістом ці терміни, об’єднуючи відповідальність, звітність та обов’язки щодо внутрішнього контролю витрат.
Підґрунтям для формування управлінської підзвітності є чіткий розподіл обов’язків та повноважень, який водночас попереджує виникнення ризику ухилення від виконання процедур контролю.
Такий підхід є найприйнятнішим заформуваннясистеми управлінської підзвітності суб’єктів внутрішнього контролю та її інтеграції в систему управління витратами центрів відповідальності м’ясопереробного підприємства.
Нове сприйняття понять «відповідальність» та «звітування» суб’єктів внутрішнього контролю витрат забезпечуєперсоніфікацію відповідальності за рівень відхилень витрат від установлених показників і прийняття необхідних управлінських рішень.
Ключові слова:витрати, внутрішній контроль, підзвітність, відповідальність, м’ясопереробне підприємствоПосилання
Mishchenko, T. M. (2015) Oblik I kontrolʹ vytrat vyrobnytstva m'yasopro-duktsiyi [Accounting and control of production costs of meat products]. Kyiv, 257.
Bovens. M. Analyzing and Assessing Accountability: A Conceptual Framework. European Law Journal, 2007.–13(4). pp.447-468.
Verner, Ya. Kontseptsiya «pidzvitnosti» [Concept of «accountability»] :http://agree-europe.de/images/.../Expertenbeitrag_Jann_UKR.pdf.
Mishchenko, T. M. (2018) Vidpovidalnist i pidzvitnist – vzayemopov'yazani skladovi vnutrishnoho kontrolyu [Responsibility and accountability - interconnected components of internal control]. Prychornomorski ekonomichni studiyi. 26/2, 103-107.
##submission.downloads##
Опубліковано
Номер
Розділ
Ліцензія
Стосунки між правовласниками і користувачами регулюються на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства – Некомерційна – Поширення На Тих Самих Умовах 4.0 Міжнародна (CC BY-NC-SA 4.0):https://creativecommons.org/licenses/by-nc-sa/4.0/deed.uk
Автори, які публікуються у цьому журналі, погоджуються з наступними умовами:
- Автори залишають за собою право на авторство своєї роботи та передають журналу право першої публікації цієї роботи на умовах ліцензії Creative Commons Attribution License, котра дозволяє іншим особам вільно розповсюджувати опубліковану роботу з обов'язковим посиланням на авторів оригінальної роботи та першу публікацію роботи у цьому журналі.
- Автори мають право укладати самостійні додаткові угоди щодо неексклюзивного розповсюдження роботи у тому вигляді, в якому вона була опублікована цим журналом (наприклад, розміщувати роботу в електронному сховищі установи або публікувати у складі монографії), за умови збереження посилання на першу публікацію роботи у цьому журналі.
- Політика журналу дозволяє і заохочує розміщення авторами в мережі Інтернет (наприклад, у сховищах установ або на особистих веб-сайтах) рукопису роботи, як до подання цього рукопису до редакції, так і під час його редакційного опрацювання, оскільки це сприяє виникненню продуктивної наукової дискусії та позитивно позначається на оперативності та динаміці цитування опублікованої роботи (див.The Effect of Open Access).