МЕТОДЧНА СКЛАДОВА ЗАСТОСУВАННЯ МОДЕЛІ AGMEMOD ДЛЯ ФОРМУВАННЯ РНКОВОЇ РІВНОВАГ НА РНКУ ЗЕРНАM. Pavlenko

Анотація


У статті досліджено математичну модель розрахунку ринку зерна на прикладі AGMEMOD, а також проаналізовано вплив на нього інструментів аграрної політики, що сприяє захисту інтересів сільськогосподарських товаровиробників і забезпечення стабільності виробництва в сільському господарстві. Проведено моделювання, включаючи зміни у виробництві, споживанні, цінах, а також експорті та імпорті ряду зернових продуктів. Виявлено, що ефективне регулювання позитивно позначається на розвитку більш прибуткових культур, а саме: пшениці, кукурудзи, в той час як сектори виробництва ячменю, вівса та жита, швидше за все, відчують протилежний вплив від введення ефективного регулювання.  Більш того, ці результати розподілені за регіонами, а також за групами виробників. Зазначено, що результати моделювання залежать від ряду об’єктивних невизначених факторів, які в основному стосуються змін клімату, політичних та фінансових криз. Представлено результати моделювання AGMEMOD з урахуванням різних сценаріїв ефективного регулювання, які відображають зміни у виробництві, споживанні, імпорті та експорті головних зернових культур в Україні.

Визначено, що ефективне функціонування економіки України і аграрних галузей, залежить від розвитку ринку, балансу попиту-пропозиції на галузевих ринках, а саме для забезпечення ринкової рівноваги. Досліджено ринкове середовище для визначення проблем і перспектив розвитку ринку зерна, а також ролі держави в розбудові та здійсненні регуляторної політики. Проведено моделювання стану ринкової рівноваги при сформованій пропозиції та попиту в умовах цінової невизначеності на основі попередніх років. 

Ключові слова: ринок, ринкова рівновага, ринок зерна, модель, AGMEMOD


Повний текст:

PDF

Посилання


Lyshenko M. O. (2008). Modelyuvannya ekonomichnoyi efektyvnosti vyrobnytstva zerna na rivni rehionu. Visnyk Sumsʹkoho natsionalʹnoho ahrarnoho universytetu: Ekolnomika i menedzhment, 4(28) : 65-69.

Kvasha S. M. (2013). Metodolohichnyy bazys pryynyattya suspilʹnykh rishenʹ v ahrarniy politytsi. Ekonomika APK, 8 : 12–21.

Kvasha S. M., Vytvytska O. D., Nakonechna K. V. (2009). Mekhanizm derzhavnoyi pidtrymky silʹsʹkohospodarsʹkoho vyrobnytstva ta shlyakhy yoho udoskonalennya. Kyiv: NNNTS IAE, 200.

Yedyna kompleksna stratehiya rozvytku silʹsʹkoho hospodarstva ta silʹsʹkykh terytoriy na 2015-2020 roky. (2015). Kyiv: Ministerstvo ahrarnoyi polityky ta prodovolʹstva Ukrayiny, 225.

Malik M. Y., Lupenko YU. O. (2009). Derzhavne rehulyuvannya ahrarnoho sektoru ekonomiky v doslidzhennyakh vitchyznyanykh vchenykh. Ekonomika APK, 10 : 153-158.

Zvit z ahrarnoyi polityky: Ahrarni perspektyvy Ukrayiny 2017-2030. (2017). Kyiv: Nimetsʹko-ukrayinsʹkyy ahropolitychnyy dialoh, 35.


Метрики статей

Завантаження метрик ...

Metrics powered by PLOS ALM

Посилання

  • Поки немає зовнішніх посилань.