ВПЛВ ДЕРЖАВНОГО РЕЗЕРВУ НА ФОРМУВАННЯ ЦІНОВХ КОЛВАНЬ В ЕКОНОМІЦІ НА РНКУ НАФТОПРОДУКТІВV. Vashchenko

Анотація


Нині питання нафти та нафтопродуктів є досить важливим як у теоретичній, так і практичній площинах. Особливо значення набуває питання повноти та відповідності сучасним ринковим умовам існуючого в Україні порядку формування цін на нафту вітчизняного видобутку.

Проблеми ціноутворення завжди цікавили таких зарубіжних вчених, як Кауфман, Гейтлі, Марн, Рёгнер, Завада, серед російських вчених – В. Єсипова, В. Тарасевича, які досліджували методи ціноутворення на засадах витратного методу та його пристосування до умов ринкової економіки. Серед вітчизняних вчених теоретичні основи ціноутворення знайшли відображення у наукових працях І. Лукінова, Я. Плоткіна, П. Бєлєнького, А. Мельник та інших, які досліджували зазначену проблему передусім у контексті управління витратами і результатами державного регулювання і, зокрема, на ринку нафтопродуктів.

Стрімке зростання цін на нафту на світовому ринку призводить до необхідності визначення причин та факторів, що його спричинили. Проблеми ціноутворення на вуглеводні останнім часом є доволі актуальними як на вітчизняному ринку, так і на іноземному. Це визначається особливою роллю, яку нафта відіграє у світі, та дефіцитністю вуглеводневих ресурсів, їх вичерпністю. Постійні коливання цін на світових ринках нафти ускладнюють можливість їх прогнозування з метою резервування в бюджеті чи інших державних фондах коштів для стабілізації цін.

У результаті аналізу ринку нафти та нафтопродуктів визначено, що: стала тенденція торгівлі сирою нафтою на ринку України обумовлена скороченням об’ємів переробки нафти, яке, в свою чергу, спричинене витисненням з національного ринку вітчизняного пального імпортом; основною причиною незадовільної конкурентоспроможності вітчизняного моторного палива є його якість, що не відповідає вимогам сучасних стандартів та не відповідна до нього ціна; низька якість моторного палива вітчизняного виробництва визначається переважним використанням для його виробництва низькоякісної (високосірчастої) імпортної (російської) нафти; в цілому конкурентоспроможність вітчизняної нафтопереробної галузі визнана низькою.

 

Ключові слова: нафта, нафтопродукти, ціна, імпорт, еспорт, ринок, динаміка

Повний текст:

PDF

Посилання


References:

Zalizko, V.; Talavyria, M. ; Lymar, V.; Baidala, V. Synergistic effects of agricultural intensification of bioeconomic security: experience of Poland, Ukraine and Azerbaijan. Available at: https://ageconsearch.umn.edu/record/281269

Talavyria M.P., Vashchenko V.V., Pashchenko O.V., Talavyria O.M. Formation of the State Reserve for the Development of the Ukrainian Economy: Monograph. Kyiv: NUBiP of Ukraine, 260.

Gіrnichiy entsiklopedichniy slovnik. [Mining Encyclopedic Dictionary] (2004). Donetsk: Eastern Publishing House, 752.

The Energy Strategy of Ukraine for the period up to 2030 The Ministry of Energy and Coal Industry of Ukraine. Available at: http://mpe.kmu.gov.ua/minugol/doccatalog/document?id= 260994.

About the State Material Reserve Verkhovna Rada of Ukraine; Law of January 24, 1997. No. 51/97-VR

Problems and Prospects for Oil Products Market Development in the Context of Ensuring Energy Security – NISS. Available at: http://www.niss.gov.ua/content/articles/files/nafta 89ffa.pdf

Talavir M.P., Dvornik I.V., Macedon G.M. (2014). Formation of macroeconomic equilibrium in the market of goods and paid services Nizhyn: Lysenko M.M., 275.


Метрики статей

Завантаження метрик ...

Metrics powered by PLOS ALM

Посилання

  • Поки немає зовнішніх посилань.