ЦІННІСНЙ ПОВОРОТ У ПРОЦЕСІ ПЕРЕХОДУ ВІД ТРАДЦІЙНОГО ДО МОДЕРНОГО СУСПІЛЬСТВА (ЗА Р. ІНҐЛЕГАРТОМ ТА К. ВЕЛЬЦЕЛЕМ)

I.G. SYDORENKO

Анотація


У статті на основі емпіричного матеріалу, зібраного американськими соціологіми Р. Інґлегартом та К. Вельцелем, простежено трансформації цінностей, що супроводжують процес переходу від традиційного до модерного суспільства. Враховуючи той факт, що у різних галузях соціо-гуманітарного знання існують свої підходи до визначення цінностей, вихідним став спільний для всіх критерій сприйняття цінностей, а саме, емоційна складова.

При розгляді питання про цінності увагу зосереджено на двох положеннях. Перше полягає у тому, що соціально-економічний розвиток призводить до закономірних змін у культурному та політичному житті. Розглянуто, що попри ціннісний поворот традиційні цінності продовжують визначати розвиток суспільств.

У другому положенні йдеться про те, що культурні зміни в процесі модернізації є нелінійними. Індустріалізація кладе початок секуляризації. Постіндустріальне суспільства на перший план висуває цінності самовираження. Утвердження цінностей самовираження веде до формування гуманістичного суспільства нового типу.

Виявлено, що логіка ціннісних змін пов’язана зі зміною поколінь. Кожне нове покоління пропонує свої цінності, що відрізняються від цінностей попередніх поколінь. Розвиток суспільства залежить від того, які цінності обирає в якості бажаних найбільш продуктивна частина суспільства – представники молодого покоління.


Повний текст:

PDF

Метрики статей

Завантаження метрик ...

Metrics powered by PLOS ALM

Посилання

  • Поки немає зовнішніх посилань.