Застосування біологічно активного препарату Кватронан-Se в транзитний період корівDOI: http://dx.doi.org/10.31548/animal2019.01.034

M. V. Seba, M. O. Khomenko, V. P. Novitsky, A. V. Bublyk, M. I. Yagafarov

Анотація


Порушення відтворної здатності у корів на сьогоднішній день є дуже складною і надзвичайно актуальною проблемою у тваринництві. Найбільш важливим та критичним періодом для здоров’я тварин є транзитний період. В цей час відбуваються метаболічні та фізіологічні зміни, дисбаланс у нейрогуморальній системі, від яких залежить подальша відтворна здатності. Виходячи з цього, метою нашого експерименту було дослідити вплив препарату Кватронан-Se на відтворну здатність та біохімічні показники крові  піддослідних корів. Досліди проводили в умовах господарства СФГ «Світанок»  в Полтавській області на коровах української чорно-рябої молочної породи. Методом груп-аналогів було сформовано 2 групи – контрольну та дослідну, по 5 тварин в кожній. Контрольній групі корів до основного корму у вигляді кормової кульки додавали фізіологічний розчин, дослідній – Кватронан-Se. Препарати уводили за п’ять днів до запланованого отелення. Встановлено, що уведення препарату Кватронан-Se у транзитний період, а саме впродовж п’яти днів до запланованого отелення сприяє скороченню на 54 дні сервіс-періоду  порівняно з таким в попередньому міжотельному інтервалі. Також слід відмітити, що препарат  стимулює обмінні процеси в організмі тварин, про що свідчать результати біохімічного аналізу. У дослідній групі прослідковується підвищення сечовини на 5,0 % та зниження загального білка на 2,6 %, що свідчить про інтенсифікацію білкового обміну. Також у дослідних тварин вірогідно знизився рівень холестеролу та тригліцеридів відповідно  на 34,8 % (р < 0,01) та на 10 % порівняно з тваринами контрольної групи. Отже, пероральне введення препарату Кватронан-Se у дозі 10 мл за п’ять днів до очікуваного отелу позитивно впливає на перебіг отелення, післяотельного періоду та стимулює показники відтворної здатності.


Ключові слова


корови, Кватронан-Se, транзитний період, сечовина, молочна продуктивність, ферменти

Повний текст:

PDF

Посилання


Seba, M. V., Sheremeta, V. I., Khomenko, M. O. (2016). Biokhimichni pokaznyky krov ikoriv pry zastosuvanni preparatu «Kvatronan-Se» ta karboksylativ kharchovykh kyslot [Biochemical parameters of blood of cows when using the preparation "kvatronan-se" and carboxylate sof food acids]. Naukovyi visnyk Natsionalnoho universytetu bioresursiv i pryrodokorystuvannia Ukrainy. Seriia «Tekhnolohiia vyrobnytstva i pererobky produktsii tvarynnytstva», 236, 268-276.

Seba, M. V., Khomenko, M. O. (2017). Hormonalni zminy v orhanizmi telyat pislia zastosuvannia novoho preparatu ta kompleksiv nanokarboksylativ. [Hormonal changesin the body of heifers after the Injection of the drug Kvatronan-Se and complexes of nanocarboxylates]. Tvarynnytstvo Ukrainy,3-4, 17-20.

Sheremeta, V. I., Trokhymenko, V. Z. (2012). Dynamika statevykh, honadotropnykh hormoniv I biokhimichnykh pokaznykiv u krovi tilnykh koriv za vvedennia preparatu metabolichno-neirotropnoi dii. [Dynamics sex, gonadotrophin sand biochemical parameters in blood of tionfl cows introduction of drug metabolic neurotrohic]. Biolohiia tvaryn. 14, 1, 224-229.

Block, E. (2016). Transition cow research - what make ssense today? The High Plains Dairy Conference. Amarillo, Texas, 1, 3-25.

Khomenko, M. O., Trokoz, V. O., Chumachenko, I. P., Seba, M. V., Kaplunenko, V. G. (2018). Stimulation of the reproductive function of cows by kvatronan-Se preparation and complexes of nanocarboxylates. Fiziol. Zh., 64, 6, 47-54. https://doi.org/10.15407/fz64.06.047


Метрики статей

Завантаження метрик ...

Metrics powered by PLOS ALM

Посилання

  • Поки немає зовнішніх посилань.