Оцінка придатності сільськогосподарських угідь вимогам органічного виробництва на регіональному та локальному рівнях облаштування території
Ключові слова:
organic production, soil fertility, soil pollutionАнотація
Органічне виробництво є одним із перспективних напрямів розвитку аграрного сектору. Україна має регіони із сприятливими умовами для ведення органічного виробництва. Водночас вона належить до країн з найскладнішою екологічною ситуацією: 5 областей постраждали після аварії на ЧАЕС, зони підвищеної природної радіоактивності та інтенсивного впливу промисловості. Для успішного впровадження органічного виробництва в умовах України обов’язковим має бути попереднє оцінювання екологічної ситуації і визначення придатності сільськогосподарських угідь на різних рівнях облаштування території.
Оцінка придатності сільськогосподарських угідь вимогам органічного виробництва на регіональному та локальному рівнях проводилася в умовах Черкаської області. Придатність угідь на регіональному рівні здійснювали за результатами аналізу даних моніторингу грунтів та агрохімічної паспортизації земель сільськогосподарського призначення; інформації щодо розташування промислових підприємств та об’єктів, що можуть забруднювати навколишнє природне середовище, магістральних і регіональних автомобільних доріг. Придатність угідь на місцевому рівні облаштування території здійснювали на прикладі ФГ АФ «Базис». Стан ґрунтів господарства оцінювали шляхом порівняння фактичних показників із еталонними, а також з санітарно-гігєнічними нормативами.
Результати оцінювання сільськогосподарських угідь Черкаської області на відповідність вимогам органічного виробництва показали, що ґрунти 16 районів характеризувалися певними рівнями забрудненням важкими металами, радіонуклідами і залишковими кількостями пестицидів. Впровадження органічного виробництва сільськогосподарської продукції у цих районах можливе лише після детального вивчення території розташування конкретного господарства.
Детальне вивчення території господарства, яке розташоване в одному з цих районів, і планує перехід до органічного виробництва, здійснювали за комплексом показників, що характеризують стан навколишнього природного середовища , родючість і забруднення ґрунтів.
Оцінка придатності сільськогосподарських угідь вимогам органічного виробництва на регіональному та локальному рівнях облаштування території надасть можливість приймати об’єктивне рішення щодо доцільності переходу сільськогосподарських виробників на органічний спосіб виробництва продукції в умовах конкретного регіону.
Посилання
Holger, K. (2009). Organic Crop Production – Ambitions and Limitations. London: Springer, 2009, 245.
Vaarst, M. (2010). Organic Farming as A Development Strategy: Who are Interested and Who are not? Journal of Sustainable Development, 2010, 3, 1, 38–50.
Dabbert, S. (2004). Organic farming: Policies and Prospects. New York: Red Books Ltd, 2004, 176.
Shukyla, M. K. ed. Gruntozakhysna biolohichna systema zemlerobstva v Ukrayini: kolekt. monohr. [4. Soil-protecting biological system of agriculture in Ukraine: a collection.] .Кyiv:, 2000, 387.
Makarenko, N., Podzerej, R. (2015) Naykovi osnovu ocinuvannj stany silskogospodarskih teritirij ta ugid sodo moshluvosti vedennj organichnogo virobnuctva. [Scientific bases of estimation of the condition of agricultural territories and lands concerning the possibility of organic production.]. Naukovi dopovidi Nacionalnogo yniversitety bioresyrsiv I prurodokorustyvannj Ykrainu. 2015, № 4 (53), http://nd.nubip.edu.ua/2015_4/index.html.
Makarenko, N., Маlа, А., Bondar, V. (2014) Perehid silskogospodarskogo vurobnuctva vid traducinogo do organichnogo: naykovi ta organizacini zasadu. Bioresursu I prurodokorustuvannj [Transition of agricultural production from traditional to organic: scientific and organizational principles]. Т. 6, № 3 – 4. P. 71–76.
http://journals.uran.ua/index.php/2078-9912/article/view/114613
Grekov, V., Panasenko, V., Melnik, A. (2009) Sertifikacij gruntiv v organichnomy vurobnuctvi. [Soil certification in organic production]. Agroecologichnuj shyrnal, 51-55.
Makarenko, N. ed. (2016). Ocinka vidpovidnosti vurobnuctva jrganicnoi prodykcii. [Assessment of the conformity of production of organic products: a collection. monogr]. Кyiv: CP «Комprint», 278p. https://nubip.edu.ua/sites/default/ files/u169/makarenko_salnikova_bondar_.pdf
Завантаження
Опубліковано
Номер
Розділ
Ліцензія
Стосунки між правовласниками і користувачами регулюються на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства – Некомерційна – Поширення На Тих Самих Умовах 4.0 Міжнародна (CC BY-NC-SA 4.0):https://creativecommons.org/licenses/by-nc-sa/4.0/deed.uk
Автори, які публікуються у цьому журналі, погоджуються з наступними умовами:
- Автори залишають за собою право на авторство своєї роботи та передають журналу право першої публікації цієї роботи на умовах ліцензії Creative Commons Attribution License, котра дозволяє іншим особам вільно розповсюджувати опубліковану роботу з обов'язковим посиланням на авторів оригінальної роботи та першу публікацію роботи у цьому журналі.
- Автори мають право укладати самостійні додаткові угоди щодо неексклюзивного розповсюдження роботи у тому вигляді, в якому вона була опублікована цим журналом (наприклад, розміщувати роботу в електронному сховищі установи або публікувати у складі монографії), за умови збереження посилання на першу публікацію роботи у цьому журналі.
- Політика журналу дозволяє і заохочує розміщення авторами в мережі Інтернет (наприклад, у сховищах установ або на особистих веб-сайтах) рукопису роботи, як до подання цього рукопису до редакції, так і під час його редакційного опрацювання, оскільки це сприяє виникненню продуктивної наукової дискусії та позитивно позначається на оперативності та динаміці цитування опублікованої роботи (див.The Effect of Open Access).