Вплив регуляторів росту на врожайність соняшнику за вирощування в умовах Лісостепу Західного
Ключові слова:
регулятори росту рослин, «Вермимаг», «Верми¬йодіс», ріст і розвиток, врожайність, якістьАнотація
Валовий збір насіння соняшнику не забезпечує наявні потужності вітчизняної олійної промисловості, тому актуальним залишається питання пошуку шляхів подальшого підвищення врожайності цієї культури. Розв’язання проблеми можливе внаслідок удосконалення існуючих елементів технології вирощування соняшнику, у тому числі й за рахунок застосування регуляторів росту рослин.
Метою дослідження було вивчити вплив регуляторів росту «Вермимаг», «Вермийодіс» за передпосівного оброблення насіння та одно- і дворазового обприскування рослин під час вегетації на ріст, розвиток і врожайність соняшнику гібриду НР Бріо в умовах Лісостепу Західного.
Результатами дослідження, виконаного впродовж 2013-2016 рр., встановлено, що регулятори росту рослин «Вермимаг» і «Вермийодіс» активізували основні процеси життєдіяльності рослин соняшнику. У варіантах передпосівного оброблення насіння та одноразового обприскування під час вегетації рослин регуляторами росту «Вермимаг» і «Вермийодіс» врожайність культури зросла на 10,6 %, за передпосівного оброблення насіння та дворазового обприскування – на 14,2-16,4 % порівняно з контролем. У варіанті за передпосівного оброблення насіння «Вермийодісом» (4 л/т) та дворазового обприскування рослин соняшнику гібриду НР Бріо регулятором росту «Вермийодіс» у дозі по 4 л/га отримано найвищу врожайність – 3,70 т/га, або на 0,52 т/га більшу, ніж на контролі.
Застосування регуляторів росту «Вермимаг» і «Вермийодіс» уможливлює повніше реалізувати генетичний потенціал рослин, регулювати строки дозрівання, збільшувати врожайність культури і поліпшувати якість продукції. Використання їх є важливою складовою системи агротехнічних заходів догляду за посівами. Застосування біопрепаратів не потребує додаткових витрат, крім, звичайно, власної вартості, тому їх застосування сприяє не тільки збільшенню валового виробництва продукції, але й зменшенню її собівартості, що особливо важливо за ринкових умов.
Посилання
Пономаренко С. П. Регулятори росту рослин /С. П. Пономаренко. – К., 2003. – 219с.
Христева Л. А. О природе действующего начала физиологически активных гуминовых кислот /Л. А. Христева, А. М. Галушко, Л. Ю. Махно // Торф, его свойства и перспективы применения: матер. межд. симпозиума. – Минск, 1982. – С. 115-119.
Мельник І. П. Застосування регуляторів росту в технологіях вирощу-вання с/г культур /І. П. Мельник, М. П. Присяжнюк// Матеріали міжнародної конференції. м. Львів, 2013. – С. 45-47.
Присяжнюк М. П. Формування продуктивності пшениці озимої залежно від строків сівби і застосування регуляторів росту в умовах Лісостепу Західного /М. П. Присяжнюк// Вісник Житомирського НАУ, 2013. – №2. – Т. 1. – С. 206-211.
Тимофійчук О. Б. Рекомендації по застосуванню біостимуляторів росту і розвитку рослин нового покоління в технологіях вирощування кукурудзи / О. Б.Тимофійчук. – Івано-Франківськ, 2012. – 16 с.
Клименко І. І. Вплив регуляторів росту рослин і мікродобрив на урожайність насіння ліній та гібридів соняшнику / І. І. Клименко // Селекція та насінництво. – 2015. – Вип. 107. – С. 183-188.
Огурцов Ю. Є. Роль сучасних регуляторів росту рослин в технологіях вирощування просапних культур / Ю. Є. Огурцов, О. В. Барановський, А. С. Капустін /Режим доступу: http://www.dolina.ua/fi les/8/6_faxovi.pdf.
Спосіб одержання біодобрива «Вермимаг». Деклараційний патент України на корисну модель/Мельник І. П., Колісник Н. М., Гнидюк В. С., Сендецький В. М. – № 83688; заявл.; опубл. 25.09.2013, Бюл. № 18р.
Спосіб одержання біологічного стимулятора росту рослин «Вермийодіс». Деклараційний патент України на корисну модель /Сендецький В. М., Колісник Н. М., Мельник І. П. – № 55998; заявл. ; опубл. 21.12.2010, Бюл. № 24.
Методика полевых опытов по изучению агротехнических приемов возделывания подсолнечника: методические рекомендации. – Запорожье, 2005. – 16 с.
Доспехов Б. А. Методика полевого опыта (с основами статистической обработки результатов исследований) / Б. А. Доспехов// 5-е изд., доп. и перераб. – М. : Агропромиздат, 1985. – 351 с.
Завантаження
Опубліковано
Номер
Розділ
Ліцензія
Стосунки між правовласниками і користувачами регулюються на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства – Некомерційна – Поширення На Тих Самих Умовах 4.0 Міжнародна (CC BY-NC-SA 4.0):https://creativecommons.org/licenses/by-nc-sa/4.0/deed.uk
Автори, які публікуються у цьому журналі, погоджуються з наступними умовами:
- Автори залишають за собою право на авторство своєї роботи та передають журналу право першої публікації цієї роботи на умовах ліцензії Creative Commons Attribution License, котра дозволяє іншим особам вільно розповсюджувати опубліковану роботу з обов'язковим посиланням на авторів оригінальної роботи та першу публікацію роботи у цьому журналі.
- Автори мають право укладати самостійні додаткові угоди щодо неексклюзивного розповсюдження роботи у тому вигляді, в якому вона була опублікована цим журналом (наприклад, розміщувати роботу в електронному сховищі установи або публікувати у складі монографії), за умови збереження посилання на першу публікацію роботи у цьому журналі.
- Політика журналу дозволяє і заохочує розміщення авторами в мережі Інтернет (наприклад, у сховищах установ або на особистих веб-сайтах) рукопису роботи, як до подання цього рукопису до редакції, так і під час його редакційного опрацювання, оскільки це сприяє виникненню продуктивної наукової дискусії та позитивно позначається на оперативності та динаміці цитування опублікованої роботи (див.The Effect of Open Access).