Формування кормової продуктивності бінарних сумішей горошку посівного паннонського із тритикале озимим залежно від елементів технології вирощування в Лісостепу Правобережному
DOI:
https://doi.org/10.31548/bio2018.01.011Анотація
Завдяки добору сортів тритикале озимого, що відрізняються тривалістю періоду вегетації є можливість продовжити строки його використання у сировинному конвеєрі, особливо при вирощуванні в сумішах з горошком посівним паннонським, та забезпечення тварин повноцінними кормами у ранньовесняний період. що є одним із перспективних напрямків інтенсифікації польового кормовиробництва. Мета – встановити залежності впливу норм висіву та рівня удобрення на кормову продуктивність фітоценозів різнодостигаючих сортів тритикале та горошку посівного паннонського. Дослідження проводили в Інституті кормів та сільського господарства Поділля НААН. Використовували польовий, лабораторний, математико-статистичний, порівняльно-розрахунковий методи.
Встановлено, що у тритикале озимого та горошку посівного паннонського урожайність зеленої маси в одновидових та сумісних посівах обумовлювався нормами висіву та рівнем удобрення. Найбільшу листостеблову масу та вихід сирого протеїну бобово-злакові суміші забезпечили за співвідношення компонентів 50 : 50 % у разі використання середньостиглого сорту тритикале Половецьке (42,0 т/га) та 75 : 50 % – середньораннього Полянське (46,2 т/га) при внесенні мінеральних добрив у дозі N45Р45К45.
Обґрунтовано продуктивність бінарних сумішей тритикале озимого з горошком посівним паннонським, що регулюється оптимальними нормами висіву та рівнем мінерального живлення Кращими нормами висіву тритикале з горошком паннонським за вирощування на зелений корм являється 50 : 50 % із середньостиглим сортом тритикале Половецьке та 75 : 50 % із середньораннім Полянське, що забезпечили урожайність листостеблової маси на рівні відповідно 42,0 та 46,2 т/га. Змішані посіви горошку посівного паннонського із тритикале озимим забезпечують вихід сирого протеїну відповідно 1,037 та 1,288 т/га із сортом Половецьке та Полянське у разі внесення добрив у дозі N45P45K45.
Подальші дослідження будуть спрямовані на встановлення конкурентоздатності різних злакових культур та горошку посівного паннонського в змішаних посівах при вирощуванні на зелений корм та зернофураж з метою удосконалення технології їх вирощування.
Ключові слова: тритикале озиме, горошок посівний паннонський, мінеральні добрива, норми висіву, продуктивність
Посилання
Kovbasiuk, P. (2010). Promizhni posivy – dodatkovyi rezerv povnotsinnykh kormiv [Mediate crops - an additional reserve of valuable forage] Propozytsiia, 7, 21-22.
A. Kusvuran, M. Kaplan and R. I. Nazli (2014). Intercropping of hungarian vetch (Vicia pannonica Crantz.) and barley (Hordeum vulgare) under different plant varieties and mixture rates // Legume research, 37 (6), 590-599.
https://doi.org/10.5958/0976-0571.2014.00682.1
F. Budak, T. Tukel and R. Hatipoglu (2011). Possibilities of growing vetch (V. pannonica, V.villosa, V. dasycarpa,) and cereal (Barley, Oat, Triticale) mixtures in fallow fields in Eskişehir conditions // The Journal of Animal & Plant Sciences, 21(4), 724-729.
Richárd Нoffmann, Bernadett Kovács (2011). Сompare to different green roughage nutritional value and productivity on southern Тransdanubian region // Bulletin UASVM Agriculture, 68(1), 168-173.
Zelenskiy, N.A., Lugantsev, E.P., Zelenskaya, G.M., Avdeenko, A.P. (2005). Sovmestnyie posevy ozimoy viki i ozimyih zernovyih v usloviyah Rostovskoy oblasti // Fundamental research, 10, 45-46.
Zinchenko, O.I. (1994). Kormovyrobnytstvo [Forage production] Vyshcha shkola, 440.
Kormy dlia tvaryn (2003). Vyznachennia vmistu azotu i obchyslennia vmistu syroho bilka metodom Kjeldalia: DSTU ISO 5983–2003. [Determanation of nitrogen and dry protein content by Kjeldal: ISO 5983–2003] National standart of Ukraine, 18.
Dospehov B. A. (1985). Metodika polevogo opyta (s osnovami statisticheskoj obrabotki rezul'tatov issledovanij) [Methodology of field experience (with the basics of statistical processing of research results)] Agropromizdat, 5, 351.
Завантаження
Опубліковано
Номер
Розділ
Ліцензія
Стосунки між правовласниками і користувачами регулюються на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства – Некомерційна – Поширення На Тих Самих Умовах 4.0 Міжнародна (CC BY-NC-SA 4.0):https://creativecommons.org/licenses/by-nc-sa/4.0/deed.uk
Автори, які публікуються у цьому журналі, погоджуються з наступними умовами:
- Автори залишають за собою право на авторство своєї роботи та передають журналу право першої публікації цієї роботи на умовах ліцензії Creative Commons Attribution License, котра дозволяє іншим особам вільно розповсюджувати опубліковану роботу з обов'язковим посиланням на авторів оригінальної роботи та першу публікацію роботи у цьому журналі.
- Автори мають право укладати самостійні додаткові угоди щодо неексклюзивного розповсюдження роботи у тому вигляді, в якому вона була опублікована цим журналом (наприклад, розміщувати роботу в електронному сховищі установи або публікувати у складі монографії), за умови збереження посилання на першу публікацію роботи у цьому журналі.
- Політика журналу дозволяє і заохочує розміщення авторами в мережі Інтернет (наприклад, у сховищах установ або на особистих веб-сайтах) рукопису роботи, як до подання цього рукопису до редакції, так і під час його редакційного опрацювання, оскільки це сприяє виникненню продуктивної наукової дискусії та позитивно позначається на оперативності та динаміці цитування опублікованої роботи (див.The Effect of Open Access).