Еколого-порівняльний аналіз функціонального здоров’я чоловіків різних вікових груп радіаційно забруднених та умовно чистих регіонів України
DOI:
https://doi.org/10.31548/bio2019.05.012Ключові слова:
функціональне здоров’я, вегетативна дисперсія, функціональна рівновага, парасимпатична активність, симпатична активністьАнотація
Функціональне здоров’я окремих вікових груп, особливо дитячого населення може виступати основним біоіндикатором впливу інтегрального екологічного тиску на організм людини і його рівні є специфічними маркерами стану адаптації організму до змінних умов зовнішнього і внутрішнього середовищ. Метою дослідження стало дослідження і порівняння показників функціонального здоров’я та вегетативного балансу в чоловіків різних вікових груп, проживаючих в умовно чистих та радіологічно забруднених регіонах України. Визначення вегетативного статусу та направленість вегетативної активності в організмі чоловіків проводили за допомогою Функціонально-вегетативної діагностики (ФВД) за методом В. Макаца. Було обстежено 362 чоловіка різного віку, які проходили санаторно-курортне оздоровлення в санаторіях України. Чоловіків розділили на 2 основні групи спостереження. Перша група проживала в радіаційно забруднених (РЗ) регіонах (Житомирська, Вінницька області), а друга група в умовно радіологічно чистих регіонах (Львівська область). При аналізі отриманих даних виявлено, що в умовно чистих регіонах України тільки в групі чоловіків дошкільного віку більше 70% чоловіків входять в зону функціональної рівноваги, що є нормою функціонального здоров’я, а в інших групах достовірно нижче – в групі чоловіків юначого шкільного віку на 12,7% і зрілого віку на 43,6%. При дослідженні функціонального здоров’я в зоні функціональної рівноваги (ФР) в радіозабруднених регіонах України виявлено, що в усіх групах спостережень показник знаходиться достовірно нижче розробленої норми: в групі чоловіків дошкільного віку на 38,6%, юначого шкільного віку на 46,4% та зрілого віку на 45,0%. В усіх групах спостереження показники парасимпатичної активності значно перевищують встановлену норму в 15%, як в радіозабруднених, так і умовно чистих регіонах України. Але в радіозабруднених регіонах України цей показник досягає небезпечного рівня і свідчить про функціонально-екологічну катастрофу. Так в групі чоловіків дошкільного віку він вище в 2,1 рази, в групі юначого шкільного віку в 3,3 рази та в групі зрілого віку в 4,1 рази. Також було виявлено, що механізми функціонально-вегетативного патогенезу для всіх вікових груп радіозабруднених та умовно чистих регіонів аналогічні і мають однакову направленість і свідчать про достовірність запропонованого методу біоіндикації.
Посилання
Biletska, E.M., Onul, N.M., Holovkova, T.A., Antonova, O.V., Zemliakova, T.D. (2016). Ekoloho-hihiienichna determinovanist pohirshennia zdorovia naselennia promyslovoho rehionu. Dovkillia ta zdorov'ia, 4(80) : 15-18. https://doi.org/10.32402/dovkil2016.04.015
Mudrak, O.V., Mudrak, H.V. (2016). Optymalne zdorov'ia uchniv - priorytet zbalansovanoho rozvytku suspilstva. Dyskurs zdorov'ia v osviti: filosofiia, pedahohika, antropolohiia, psykholohiia: materialy Vseukr. nauk.-prakt. konf. z mizhnar. uchastiu, prysviach. 120 richnytsi z dnia narodzh. M.O. Bernshteina (16-17 veres. r.): v 3 t.; za zah. red. M.B. Yevtukha ta V.M. Fedortsia. Vinnytsia: TOV "Planer", 3, 161-171.
Sudarushkin, A.V., Mihaylichenko, K.Yu., Chizhov, A.Ya. (2010). Analiz funktsionalnyih parametrov detey doshkolnogo vozrasta, prozhivayuschih v ekologicheski kontrastnyih gorodah Moskovskoy oblasti. Vestnik RUDN, seriya Ekologiya i bezopasnost zhiznedeyatelnosti, 2 : 46-53.
Hramov, A.V., Chernyiy, K.A., Kasatkina, E.A., Molchanova, S.N. (2017). K voprosu o bezopasnosti zhiznedeyatelnosti cheloveka v geologicheski aktivnyih zonah Vestnik PNIPU. Geologiya. Neftegazovoe i gornoe delo, 16(3) : 268-273.
https://doi.org/10.15593/2224-9923/2017.3.7
Makats, V.H., Kuryk, M.V., Petruk, V.H., Nahaichuk, V.I., Yermishev, O.V. (2018). Osnovy funktsionalno-ekolohichnoi ekspertyzy (nevidoma vehetolohiia). Vinnytsia: Naukova initsiatyva, 128.
Jänig, W. (2008). Integrative Action of the Autonomic Nervous System. Neurobiology of Homeostasis. Cambridge University Press. 636 p.
Parashar, R., Amir, M., Pakhare, A., Rathi, P. (2016). Age Related Changes in Autonomic Functions. Journal of Clinical and Diagnostic Research, 10(3) : 11-13. https://doi.org/10.7860/JCDR/2016/16889.7497
Makats, V.H., Nahaichuk, V.I., Makats, Ye.F., Yermishev, O.V. (2017). Nevidoma kytaiska holkoterapiia (problemy vehetatyvnoho patohenezu). Vinnytsia: TOV «Nilan-LTD», 286.
Yermishev, O.V., Petruk, R.V., Ovchynnykova, Yu.Yu., Kostiuk, V.V. (2017) Funktsionalne zdorov'ia ditei yak ekolohichnyi bioindykator Ukrainy: monohrafiia / za redaktsiieiu V.H. Makatsa. Vinnytsia: TOV «Nilan-LTD», 226.
Yntehralnaia otsenka rabotosposobnosty pry umstvennom y fyzycheskom trude / pod redaktsyei E.A. Derevianko. (1990). M.: Ekonomyka, 109.
Yermishev, O. V. (2019). Peculiarities of functional-vegetative homeostasis of preschool-age females (first childhood). Biologija, 65(1) : 56-65. https://doi.org/10.6001/biologija.v65i1.3987
Завантаження
Додаткові файли
Опубліковано
Номер
Розділ
Ліцензія
Стосунки між правовласниками і користувачами регулюються на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства – Некомерційна – Поширення На Тих Самих Умовах 4.0 Міжнародна (CC BY-NC-SA 4.0):https://creativecommons.org/licenses/by-nc-sa/4.0/deed.uk
Автори, які публікуються у цьому журналі, погоджуються з наступними умовами:
- Автори залишають за собою право на авторство своєї роботи та передають журналу право першої публікації цієї роботи на умовах ліцензії Creative Commons Attribution License, котра дозволяє іншим особам вільно розповсюджувати опубліковану роботу з обов'язковим посиланням на авторів оригінальної роботи та першу публікацію роботи у цьому журналі.
- Автори мають право укладати самостійні додаткові угоди щодо неексклюзивного розповсюдження роботи у тому вигляді, в якому вона була опублікована цим журналом (наприклад, розміщувати роботу в електронному сховищі установи або публікувати у складі монографії), за умови збереження посилання на першу публікацію роботи у цьому журналі.
- Політика журналу дозволяє і заохочує розміщення авторами в мережі Інтернет (наприклад, у сховищах установ або на особистих веб-сайтах) рукопису роботи, як до подання цього рукопису до редакції, так і під час його редакційного опрацювання, оскільки це сприяє виникненню продуктивної наукової дискусії та позитивно позначається на оперативності та динаміці цитування опублікованої роботи (див.The Effect of Open Access).