Оцінка процесів евтрофікації водних об’єктів річки Стрижень
DOI:
https://doi.org/10.31548/bio2018.05.003Ключові слова:
eutrophication, water quality, trophic level, abiotic and biotic indicesАнотація
За результатами гідрологічних, гідрохімічних та гідробіологічних досліджень (травень-жовтень 2017 р.) представлена оцінка процесів евтрофікації водних об’єктів р. Стрижень в межах м. Чернігова. Проаналізовано сезону динаміку абіотичних та біотичних чинників формування якості води та ступеню трофності водойм.
Встановлено, що серед елементів гідрологічного режиму міських ставків р. Стрижень визначальну роль у функціонуванні їх екосистем мають внутрішньоводоймові гідродинамічні процеси. Гідрохімічні показники досліджених ставків р. Стрижень свідчать про досить значне антропогенне навантаження і високий ступінь їхнього евтрофування.
У період досліджень фітопланктон ставків р. Стрижень характеризувався високими показниками кількісного розвитку, що досягали в липні та жовтні 2017 року рівня «цвітіння» води за рахунок масового розвитку синьозелених водоростей. Структурні характеристики фітопланктону зарегульованих ділянок р. Стрижень в період досліджень свідчать про високий рівень продуктивності водойм, що втратили континуальність як елементи річкової системи, зважаючи на різний ступінь евтрофікації.
За екологічною класифікацією водних об’єктів р. Стрижень проведено оцінку якості води та ступеню трофності водойм за гідрохімічними та гідробіологічними показниками. Амплітуда граничних значень абіотичних і біотичних показників досліджених водних об’єктів свідчить про те, що якість води відповідає переважно «доброму» та «задовільному» стану. За показниками насичення киснем та неорганічного фосфору придонний горизонт характеризувався «поганим» та «дуже поганим» станом. За показниками біомаси фітопланктону якість води в період «цвітіння» води її якість в ставках погіршується і відповідає «поганому» стану. Граничні значення біотичних та абіотичних показників відповідають здебільшого ступеню «мезотрофні». В період «цвітіння» води показники насичення киснем, перманганатна окиснюваність, неорганічний фосфор вказують на «гіпертрофні» умови, показники біомаси фітопланктону свідчать про формування «політрофних» умов водного середовища.
Посилання
Usov, А.Ye. Afanasyev, S.A. Guleikova, L.V., Sereda, T.N. 2008. Ecological Risks Conditioned by the Spill of Sewage of the Town of Chernigov into Water Courses. Hydrobiological Journal V. 44(3): 43–56. https://doi.org/10.1615/HydrobJ.v44.i3.30
Romanenko, V.D. ed. (2006). Metody hydroecologychnyh doslidghen’ poverchnevyh vod. Kiyiv: LOGOS, 408.
Завантаження
Додаткові файли
Опубліковано
Номер
Розділ
Ліцензія
Стосунки між правовласниками і користувачами регулюються на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства – Некомерційна – Поширення На Тих Самих Умовах 4.0 Міжнародна (CC BY-NC-SA 4.0):https://creativecommons.org/licenses/by-nc-sa/4.0/deed.uk
Автори, які публікуються у цьому журналі, погоджуються з наступними умовами:
- Автори залишають за собою право на авторство своєї роботи та передають журналу право першої публікації цієї роботи на умовах ліцензії Creative Commons Attribution License, котра дозволяє іншим особам вільно розповсюджувати опубліковану роботу з обов'язковим посиланням на авторів оригінальної роботи та першу публікацію роботи у цьому журналі.
- Автори мають право укладати самостійні додаткові угоди щодо неексклюзивного розповсюдження роботи у тому вигляді, в якому вона була опублікована цим журналом (наприклад, розміщувати роботу в електронному сховищі установи або публікувати у складі монографії), за умови збереження посилання на першу публікацію роботи у цьому журналі.
- Політика журналу дозволяє і заохочує розміщення авторами в мережі Інтернет (наприклад, у сховищах установ або на особистих веб-сайтах) рукопису роботи, як до подання цього рукопису до редакції, так і під час його редакційного опрацювання, оскільки це сприяє виникненню продуктивної наукової дискусії та позитивно позначається на оперативності та динаміці цитування опублікованої роботи (див.The Effect of Open Access).