Культивована дендрофлора міста Ужгород
DOI:
https://doi.org/10.31548/bio2020.01.007Ключові слова:
парк, сквер, насадження, дерева, кущі, світло, волога, температура повітря, багатство ґрунтуАнотація
Система зелених насаджень міста Ужгород включає до свого складу значну кількість парків, які є пам’ятками садово-паркового мистецтва місцевого значення. Актуальним сьогодні є вивчення їхнього видового складу та еколого-біологічних особливостей.
Об’єктами досліджень обрано вісім парків та скверів міста різного підпорядкування, що входять до складу природно-заповідного фонду України. Під час подеревної інвентаризації було встановлено таксономічний склад насаджень означених об’єктів, який формується представниками 36 родин, 67 родів та 119 видів деревних рослин. Переважають представники відділу Покритонасінні (93 види). Систематичний аналіз дендрофлори засвідчив чисельне представництво родин Pinaceae (22 %), Rosaceae (17,6 %) та Oleaceae (14,7 %). Найбільше видів Північно-Американського походження (36,4 %).
Проведено дослідження виявлених рослин за їхнім відношенням до основних чинників середовища – світла, вологи, температури повітря та багатства ґрунту. Отримані результати свідчать про широку амплітуду екоморф та адаптивні ознаки деревних рослин.
Посилання
Kucheryavyy V. P. & Dudyn R. B. (2013). Struktura i dynamika parkovykh fitotsenoziv Zakhodu Ukrayiny : monohr. Lʹviv : Kompaniya «Manuskrypt».
Pryrodno-zapovidnyy fond Zakarpatsʹkoyi oblasti (2011) / Avt. kolektyv. Zah. redaktsiya S. S. Pop. Uzhhorod: Karpaty.
Soyma A. D. Ekzoty dendroflory mista Uzhhoroda (2011). Naukovyy visnyk Uzhhorodsʹkoho universytetu. Seriya «Biolohiya», vyp. 30, 32-37.
Terletsʹkyy V. K. Fodor S. S. & Hladun YA. D. (1985). Botanichni skarbnytsi Karpat. Uzhhorod: Karpaty.
Fodor S. S. (1974). Flora Zakarpattya. Lʹviv: VO «Vyshcha shkola».
Fodor S. S., Terletsʹkyy V. K. & Hladun YA. D. (1982). Ekzoty Karpat. Uzhhorod: Karpaty.
Chopyk V. I. & Fedorchuk M. M. Flora Ukrayinsʹkykh Karpat (2015). Ternopilʹ: TzOV «Terno-hraf».
Завантаження
Опубліковано
Номер
Розділ
Ліцензія
Стосунки між правовласниками і користувачами регулюються на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства – Некомерційна – Поширення На Тих Самих Умовах 4.0 Міжнародна (CC BY-NC-SA 4.0):https://creativecommons.org/licenses/by-nc-sa/4.0/deed.uk
Автори, які публікуються у цьому журналі, погоджуються з наступними умовами:
- Автори залишають за собою право на авторство своєї роботи та передають журналу право першої публікації цієї роботи на умовах ліцензії Creative Commons Attribution License, котра дозволяє іншим особам вільно розповсюджувати опубліковану роботу з обов'язковим посиланням на авторів оригінальної роботи та першу публікацію роботи у цьому журналі.
- Автори мають право укладати самостійні додаткові угоди щодо неексклюзивного розповсюдження роботи у тому вигляді, в якому вона була опублікована цим журналом (наприклад, розміщувати роботу в електронному сховищі установи або публікувати у складі монографії), за умови збереження посилання на першу публікацію роботи у цьому журналі.
- Політика журналу дозволяє і заохочує розміщення авторами в мережі Інтернет (наприклад, у сховищах установ або на особистих веб-сайтах) рукопису роботи, як до подання цього рукопису до редакції, так і під час його редакційного опрацювання, оскільки це сприяє виникненню продуктивної наукової дискусії та позитивно позначається на оперативності та динаміці цитування опублікованої роботи (див.The Effect of Open Access).