Техніко-технологічна ефективність начіпної сівалки для посів кукурудзи
DOI:
https://doi.org/10.31548/bio2018.05.029Ключові слова:
кукурудза, посів, дослідний зразок, сошники, загортачі, ефективність, врожайністьАнотація
Виробництво зерна – головне завдання аграрного виробництва. У вирішенні цього завдання значне місце належить кукурудзі. Кукурудза – культура необмежених можливостей як у продуктивності, так і у використанні.
Метою нашого дослідження є створення універсального агрегату для посіву культур різними способами і з різними технологічними вимогами. Питання зміни кон’юнктури ринку зерна і виробництва нішових культур є постійно актуальним. А під кожну культуру є свій набір техніки. Придбати техніку під всі культури є економічно невигідним. Адже це великі затрати. Також актуальним е питання завантаження техніки – підвищення коефіцієнта використання часу зміни.
Для створення дослідного зразка сівалки для посіву кукурудзи ми переобладнали сівалку СЗ-3,6 із причіпної в начіпну, використавши трубу квадратного профілю 100/100 для рами, ступиці з культиватора КРН-5,4, на які встановлено зірочки на привід висівних апаратів та колеса радіусом 16 з КПС-4. Для забезпечення відповідної ширини міжряддя було змінено кількість сошників з 24 на 15 та змінено ширину міжряддя з 15 см на 17,5 см, що дало змогу використовувати агрегат як для посіву зернових, так і для кукурудзи із шириною міжряддя 70 см. Також за чотирма сошниками на відстані 70 см, встановлено загортачі та прикотуючі колеса.
Під час проведення досліджень було встановлено, що за норми висіву кукурудзи на зерно в межах 65-75 тис шт./га на одному стеблі розвивається «півтора качана кукурудзи». Це приводить до низької якості врожаю та негативно впливає на його кількісні показники – урожайність. За рахунок збільшення норми висіву до 85 тис шт./га на одному стеблі розвивається один качан, який наповнений якісним насінням та врожайність з такого стебла зростає на 8-12 %.
Посилання
Klenin N. I., Sakun V. A. (1987). Agricultural and land reclamation machines [Selskokhozyaystvennye i meliorativnye mashiny]. Moscow: Kolos, 671.
Poljsjkyj B. M., Stebljanko M.I., Chmyr R.D., Javorsjkyj V.S. (1991). Fundamentals of Agriculture [Osnovy silskoho hospodarstva] (2nd ed.). Kyiv: Vyshha shk., 116-117.
Vojtjuk D. Gh. ed. (2004). Agricultural and Meliorative Machines [Siljsjkoghospodarsjki ta melioratyvni mashyny]. Kyiv, Vyshha osvita, 544.
Tanchyk S. P., Mokriienko V. A. (2005). Features of formation of corn plants productivity depending on the density of standing [Osoblyvosti formuvannia produktyvnosti roslyn kukurudzy zalezhno vid hustoty stoiannia]. Visnyk Ahrarnoi Nauky Prychornomoria, 1 (3(23)), 240-244.
Tanchyk S. P., Mokriienko V. A. (2003). Optimization of the sowing dates of corn in the forest-steppe of Ukraine Optymizatsiia strokiv sivby kukurudzy v Lisostepu Ukrainy. (n.d.). Zb. Nauk. Prats Instytutu Zemlerobstva UAAN, (3), 51-54.
Zubko V. M., Sirenko V. F., Kuzina T. V. (2016). Analysis of the design of the coulter of sowing machines [Analiz konstruktsii soshnykiv posivnykh mashyn]. Inzheneriia Pryrodokorystuvannia, 1(5), 98-102.
Завантаження
Опубліковано
Номер
Розділ
Ліцензія
Стосунки між правовласниками і користувачами регулюються на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства – Некомерційна – Поширення На Тих Самих Умовах 4.0 Міжнародна (CC BY-NC-SA 4.0):https://creativecommons.org/licenses/by-nc-sa/4.0/deed.uk
Автори, які публікуються у цьому журналі, погоджуються з наступними умовами:
- Автори залишають за собою право на авторство своєї роботи та передають журналу право першої публікації цієї роботи на умовах ліцензії Creative Commons Attribution License, котра дозволяє іншим особам вільно розповсюджувати опубліковану роботу з обов'язковим посиланням на авторів оригінальної роботи та першу публікацію роботи у цьому журналі.
- Автори мають право укладати самостійні додаткові угоди щодо неексклюзивного розповсюдження роботи у тому вигляді, в якому вона була опублікована цим журналом (наприклад, розміщувати роботу в електронному сховищі установи або публікувати у складі монографії), за умови збереження посилання на першу публікацію роботи у цьому журналі.
- Політика журналу дозволяє і заохочує розміщення авторами в мережі Інтернет (наприклад, у сховищах установ або на особистих веб-сайтах) рукопису роботи, як до подання цього рукопису до редакції, так і під час його редакційного опрацювання, оскільки це сприяє виникненню продуктивної наукової дискусії та позитивно позначається на оперативності та динаміці цитування опублікованої роботи (див.The Effect of Open Access).