Моніторинг екосистем: цілі та необхідність, роль біоіндикації
DOI:
https://doi.org/10.31548/bio2019.03.005Ключові слова:
екотоксиканти, екосистеми, біомоніторинг, біоіндикація, тест-об’єктиАнотація
Наведено визначення поняття «екотоксиканти» та надані відомості стосовно основних природних і антропогенних їх джерел. Акцентується увага на можливості потрапляння екотоксикантів до екосистем та їх негативного впливу на біоту, у тому числі здоров’я людини.
Визначено цілі та необхідність проведення екотоксикологічного моніторингу довкілля як за нормативних, так і аварійних викидах і скидах екотоксикантів у довкілля з метою отримання об’єктивної інформації про стан екосистем і прогнозування можливих змін, розробки заходів запобігання його погіршення. Наведена схема програми екотоксикологічного моніторингу екосистем.
Зроблено акцент на методах біоіндикації при моніторингу довкілля, доцільність їх проведення. Наголошується, що ці методи, які засновані на реакції живих організмів та їх співтовариств на дію екотоксикантів, здатні адекватно відображати присутність у довкіллі забрудника. Надається інформація про можливість методами біоіндикації визначати комплексні забруднення і діагностувати ранні порушення стану біоти, виявляти вторинні ефекти за дії забрудників, які викликані їх накопиченням і трансформацією різними ланцюгами екосистем. Отримані методами біоіндикації відомості, за відповідної кореляції, можна використати для прогнозування дії екотоксикантів або їх комплексів на здоров’я людини.
Посилання
Musienko, M. M., Serebryakov, V. V., Brayon, O. V. (2002) Ekologiya. Ohorona prirodi: slovnik-dovidnik [Ecology. Nature Conservation: Dictionary-Directory]. Kyiv: Znannya.
Kuznetsov, A.E., Gradova, N. B. (2006) Nauchnіe osnovi ekobyotekhnolohyy [Scientific fundamentals of eco-biotechnology]. M.: Mir.
Іsaenko, V. M., Voitsitskiy, V. M., Babenyuk, Yu. D., Khyzhnyak, S. V., Il’yn, V. M., Oliynik, S. A. (2005) Ekologhichna biokhimija [Ecological biochemistry]. Kyiv: Knyzhkove vydavnyctvo NAU.
Gudkov, I.M., Goychenko, V.A., Kashparov, V.O. Kutlakhmedov, Yu. O., Gudkov, D. I. Lazarev M. M. (2011) Radioekolohiia: navchalnyi posibnyk [Radioecology: textbook] Novograd-Volynsky: Novograd.
Zhirnov V. V., Savchenko D. A. (2017) Biokonversiia vidkhodiv. Chastyna I: pidruchnyk dlia studentiv spetsialnosti – 161 «Biotekhnolohiia ta bioinzheneriia» [Bioconversion of waste. Part I: textbook for students of the specialty - 161 "Biotechnology and bioengineering"]. Kyiv: DDP Ekspo-Druk.
Zhegunov G.F. (2006) Zakoni byolohyy. Pryroda zhyzny: uchebnoe posobye [Laws of Biology. Nature of life: textbook]. Kharkiv: Condor.
Kutlakhmedov, Ju.O., Voitsitskiy, V.M., Khyzhnyak, S.V. (2011) Radiobiologhija [Radiobiology]. Kyiv: VPC Kyiv University.
Regulation of the Cabinet of Ministers of Ukraine dated March 30, 1998, No. 391 Regulations on the state system of environmental monitoring. [Electronic resource]. Access mode: URL https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/391-98-%D0%BF/ed20040621 (referral date: 07.03.2019)
Shelest, Z.M., Voitsitskiy, V.M., Hаichenko, V.A., Bairak, O.M. (2007) Biolohiia: pidruchnyk dlia studentiv vyshchykh navchalnykh zakladiv [Biology: textbook for students of higher educational institutions]. Kyiv: Condor.
Завантаження
Опубліковано
Номер
Розділ
Ліцензія
Стосунки між правовласниками і користувачами регулюються на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства – Некомерційна – Поширення На Тих Самих Умовах 4.0 Міжнародна (CC BY-NC-SA 4.0):https://creativecommons.org/licenses/by-nc-sa/4.0/deed.uk
Автори, які публікуються у цьому журналі, погоджуються з наступними умовами:
- Автори залишають за собою право на авторство своєї роботи та передають журналу право першої публікації цієї роботи на умовах ліцензії Creative Commons Attribution License, котра дозволяє іншим особам вільно розповсюджувати опубліковану роботу з обов'язковим посиланням на авторів оригінальної роботи та першу публікацію роботи у цьому журналі.
- Автори мають право укладати самостійні додаткові угоди щодо неексклюзивного розповсюдження роботи у тому вигляді, в якому вона була опублікована цим журналом (наприклад, розміщувати роботу в електронному сховищі установи або публікувати у складі монографії), за умови збереження посилання на першу публікацію роботи у цьому журналі.
- Політика журналу дозволяє і заохочує розміщення авторами в мережі Інтернет (наприклад, у сховищах установ або на особистих веб-сайтах) рукопису роботи, як до подання цього рукопису до редакції, так і під час його редакційного опрацювання, оскільки це сприяє виникненню продуктивної наукової дискусії та позитивно позначається на оперативності та динаміці цитування опублікованої роботи (див.The Effect of Open Access).