Ефективність вітростанції в реальних умовах з додатковими витратами та участю в балансуючому ринку електроенергії
DOI:
https://doi.org/10.31548/energiya6(70).2023.040Анотація
Світова енергетика в своєму розвитку безупинно демонструє зростання споживання електроенергії. Традиційні електростанції в цьому процесі забезпечують збільшення парникових викидів та загострення кліматичних проблем, що з кожним роком збільшують свою актуальність. На цьому фоні сучасні альтернативні джерела енергії, а саме вітрові електростанції, сприяють зниженню впливу традиційних електростанцій та спонукають до розв’язанню екологічних проблем. Розвиток світової вітроенергетики супроводжується зростанням одиничних потужностей генераторів вітрових електростанцій. У роботі проведено аналіз ефективності вітрової електростанції на основі сучасних вітрогенераторів для наперед визначених умов розташування з урахуванням експлуатаційних витрат на основі досвіду експлуатації та на основі оцінки участі електростанції в балансуючому ринку електроенергії з відмовою від «зеленого тарифу». Здійснено розрахунки техніко-економічних показників уявної проектованої 4-агрегатної вітроелектростанції з різними вітрогенераторами за вітрових умов наперед заданого промислового майданчика, що розташований в регіоні Карпат України. У розрахунках враховано сучасні типові характеристики вітрогенераторів, додаткові експлуатаційні витрати та оціночну вартість закупівлі електроенергії станції за «зеленим тарифом» та в умовах балансуючого ринку електроенергії для порівняння економічної ефективності. Для прийняття оптимального проектного технічного рішення з порівняльною оцінкою визначено для встановлення на уявній вітростанції три типи вітрогенераторів – Enercon E-175 EP5, Vestas V172-7.2 MW та Vestas V136-4.5 MW. В умовах наперед визначеної ділянки будівництва проектованої вітростанції на хребтах Карпат України застосовано заміряний та розрахований річний розподіл імовірності швидкості вітру за аналітичним розподілом Вейбула та наведено характеристики річної продуктивності 4-агрегатної вітростанції для прийнятих трьох типів вітрогенераторів. У роботі отримано техніко-економічні характеристики: капіталовкладення, експлуатаційні витрати, характеристики виробництва електроенергії, розраховано валовий прибуток протягом річної експлуатації вітроелектростанції з трьома варіантами встановлення вітрогенераторів, які дають можливість оцінити час окупності інвестиції в будівництво вітростанції. Так, для 4-агрегатної станції з генераторами Enercon E-175 EP5 час окупності становить 3,3 роки, а з вітрогенераторами типу Vestas V136-4.5 MW – 3,4 роки, так само і для Vestas V172-7.2 MW в умовах дії «зеленого тарифу», відповідно, 2,9 роки, 2,9 роки та 3,0 роки в умовах продажу електроенергії за цінами балансуючого ринку. Додаткові експлуатаційні витрати на утилізацію зношених лопатей вітротурбіни не мають значного впливу на загальні показники витрат і складають величину у 5-7 % на загальні витрати.
Ключові слова: вітрова електростанція, вітрогенератори, реальні вітрові умови, характеристики продуктивності, термін окупності
Посилання
2021 at a glance. (2022) BP P.L.C. Available at: https://www.bp.com/content/dam/bp/business-sites/en/global/corporate/pdfs/energy-economics/statistical-review/bp-stats-review-2022-at-a-glance.pdf.
Unplanned wind turbine repairs to cost industry $8 billion+ in 2019. Wood Mackenzie LTD, 2019. Available at: https://www.woodmac.com/press-releases/unplanned-wind-turbine-repairs-to-cost-industry-$8-billion-in-2019/.
Pokrovskiy K. B., Kuzhelev M.Y. (2016). Otsinka efektyvnosti vitroelektrostantsii na osnovi danyh z vidkrytyh dzherel [Assessment of wind farm efficiency based on open source data]. Visnyk NU “Lvivska polytehnika”, 862: Elektroenergetychni ta elektromekhanichni systemy, 123-127.
Pokrovskyi R., Mavrin O., Muzychak A., Oliinyk V. (2017). Modern wind turbines capacity utilization in real conditions”, Energy Engineering and Control Systems, 3 (2), 47-50. https://doi.org/10.23939/jeecs2017.02.047.
ENERCON product overview. ©ENERCON GmbH. August 2016. Available at: https://www.enercon.de/home/.
4 MW platform. ©Vestas Wind Systems A/S, 2022. Available at: https://www.vestas.com/en.
Dobrovilna vidmova vid «zelenogo» taryfu: chomu Tyligulska VES pishla na tse [Voluntary refusal of the "green" tariff: why Tyligulska VES went for it]. Available at: https://mind.ua/publications/20262136-dobrovilna-vidmova-vid-zelenogo-tarifu-chomu-tiligulska-ves-pishla-na-ce.
Indeksy RDN ta seredniozvazheni tsiny za 09.2023 [RDN indices and weighted average prices for 09.2023]. Available at: https://www.oree.com.ua/index.php/indexes.
Завантаження
Опубліковано
Номер
Розділ
Ліцензія
Стосунки між правовласниками і користувачами регулюються на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства – Некомерційна – Поширення На Тих Самих Умовах 4.0 Міжнародна (CC BY-NC-SA 4.0):https://creativecommons.org/licenses/by-nc-sa/4.0/deed.uk
Автори, які публікуються у цьому журналі, погоджуються з наступними умовами:
- Автори залишають за собою право на авторство своєї роботи та передають журналу право першої публікації цієї роботи на умовах ліцензії Creative Commons Attribution License, котра дозволяє іншим особам вільно розповсюджувати опубліковану роботу з обов'язковим посиланням на авторів оригінальної роботи та першу публікацію роботи у цьому журналі.
- Автори мають право укладати самостійні додаткові угоди щодо неексклюзивного розповсюдження роботи у тому вигляді, в якому вона була опублікована цим журналом (наприклад, розміщувати роботу в електронному сховищі установи або публікувати у складі монографії), за умови збереження посилання на першу публікацію роботи у цьому журналі.
- Політика журналу дозволяє і заохочує розміщення авторами в мережі Інтернет (наприклад, у сховищах установ або на особистих веб-сайтах) рукопису роботи, як до подання цього рукопису до редакції, так і під час його редакційного опрацювання, оскільки це сприяє виникненню продуктивної наукової дискусії та позитивно позначається на оперативності та динаміці цитування опублікованої роботи (див.The Effect of Open Access).