Визначення доступної частини земної поверхні з урахуванням ландшафту і вітру
DOI:
https://doi.org/10.31548/energiya1(71).2024.066Анотація
Моделювання руху тіла балістичною траєкторією та визначення області земної поверхні, якої дане тіло може досягти, є важливою задачею для дослідників різних галузей. Додаткові фактори впливу – вітер та опір повітря – ускладнюють розрахунки. Моделі є ще складнішими для моделювання неоднорідного ландшафту, де є гори та западини та для яких сусідні сектори поверхні мають значну різницю висот. З огляду на це актуальною залишається розробка методів моделювання у зазначеній сфері, які будуть одночасно швидкими та ефективними.
Метою дослідження є опис структури даних та принципів роботи моделі визначення досяжної області земної поверхні для тіла, кинутого під кутом до горизонту. Методологічною основою дослідження є метод комп’ютерної симуляції та загальнонаукові методи.
Запропоновано підхід моделювання області ландшафту, досяжної з точки за балістичними траєкторіями. В основі підходу задання поверхні у вигляді матриці, елементами якої є об’єкти з полями значень висот. Створено генератор дискретних мап для подальшої обробки. Визначено спосіб обчислення кутів запуску тіла, оптимальних для досягнення цільових точок. Запропоновано механізм визначення недосяжних областей, перекритих іншими, та механізм врахування впливу вітру на результат, які не потребують довгих обчислень. Матричне задання поверхні з перепадами висот дозволяє вести мову про перспективи дослідження – визначення небезпечних областей для потреб різних сфер діяльності.
Ключові слова: ландшафт, симуляція, моделювання, рух, досяжність
Посилання
Baker, W.L. (1989). A review of models of landscape change. Landscape Ecol 2, 111–133.
Turner, M.G.(1987). Spatial simulation of landscape changes in Georgia: A comparison of 3 transition models. Landscape Ecol 1, 29–36.
Petric, J. (1994). Computer Modelling of Landscapes. Yugoslav Journal of Operations Research. 4,. No.1, 79-103.
J.-F., Colin G. Drury C.G. (2011). Verification of Two Models of Ballistic Movement. Human-Computer Interaction: Interaction Techniques and Environments. Springer Berlin, Heidelberg, 275-284
Bottema, O., & Roth, B. (1990). Theoretical kinematics (Vol. 24). Courier Corporation.
Mukherjee, D. P. (2010). Computer Graphics: Algorithms and Implementations. India: PHI Learning.
Tkachenko, O., Myronenko, A. (2019). Iterative modeling of surface pollution dynamics. Energetics and automatics, No.3, 47-56.
Jain, S. (2022). IIT-JEE Main and Advanced Physics. Prabhat Prakashan. New-Delhi, India. 3.9 pp.
Lee, W. (2010). Kinematics Examples. MS4414 Theoretical Mechanics, University of Limerick, Limerick, Ireland. 2 рр, 6 pp.
Завантаження
Опубліковано
Номер
Розділ
Ліцензія
Стосунки між правовласниками і користувачами регулюються на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства – Некомерційна – Поширення На Тих Самих Умовах 4.0 Міжнародна (CC BY-NC-SA 4.0):https://creativecommons.org/licenses/by-nc-sa/4.0/deed.uk
Автори, які публікуються у цьому журналі, погоджуються з наступними умовами:
- Автори залишають за собою право на авторство своєї роботи та передають журналу право першої публікації цієї роботи на умовах ліцензії Creative Commons Attribution License, котра дозволяє іншим особам вільно розповсюджувати опубліковану роботу з обов'язковим посиланням на авторів оригінальної роботи та першу публікацію роботи у цьому журналі.
- Автори мають право укладати самостійні додаткові угоди щодо неексклюзивного розповсюдження роботи у тому вигляді, в якому вона була опублікована цим журналом (наприклад, розміщувати роботу в електронному сховищі установи або публікувати у складі монографії), за умови збереження посилання на першу публікацію роботи у цьому журналі.
- Політика журналу дозволяє і заохочує розміщення авторами в мережі Інтернет (наприклад, у сховищах установ або на особистих веб-сайтах) рукопису роботи, як до подання цього рукопису до редакції, так і під час його редакційного опрацювання, оскільки це сприяє виникненню продуктивної наукової дискусії та позитивно позначається на оперативності та динаміці цитування опублікованої роботи (див.The Effect of Open Access).