Рух частинки по поверхні стрічки транспортера, довільно орієнтованої у просторі
DOI:
https://doi.org/10.31548/energiya2021.06.129Анотація
Рух матеріалу по похилій стрічці транспортера має місце при транспортуванні або його фрикційному очищенні. Для похилої рухомої площини (гірки) визначальне значення має кут її нахилу до горизонтальної площини.
Абсолютний рух частинки є сумою двох рухів – переносного стрічки і відносного частинки по стрічці, отже на нього впливає кут між векторами найбільшого нахилу площини і переносної швидкості самої площини (стрічки).
Мета дослідженя - визначити рух матеріальної частинки по стрічці транспортера для випадку, коли кут між вектором лінії найбільшого нахилу площини транспортера і напрямом його переносної швидкості є довільним.
Для цього елемент стрічки транспортера був зображений у вигляді прямокутника із віссю симетрії, проведеною вздовж напряму поступального переміщення. У початковому положенні площина була розміщена горизонтально, отже кут найбільшого нахилу відсутній. Надалі площині надавалося довільне розташування у просторі за рахунок почергового повороту навколо сторін, що обмежують її відсік або ж навколо осей симетрії відсіку, що рівнозначно.
Розглянуто відносний та абсолютний рухи матеріальної частинки по рухомому полотну транспортера для випадку, коли лінія найбільшого нахилу площини полотна складає довільний кут із напрямом переносного руху полотна. Складено і розв’язано систему диференціальних рівнянь руху. Отримані результати проілюстровано графічно.
Встановлено, що характер відносного руху частинки по похилій площині, що рухається прямолінійно і рівномірно, залежить від напряму вектора лінії найбільшого нахилу і величини кута нахилу цієї площини. Якщо кут нахилу менший кута тертя, то при боковій подачі частинка з часом зупиниться або на криволінійній ділянці траєкторії або на прямолінійній, яка паралельна лінії найбільшого нахилу. Місце зупинки частинки залежить від величини початкової швидкості. При кутові нахилу площини, рівному кутові тертя, частинка під час руху по криволінійній ділянці траєкторії зменшує свою початкову швидкість вдвічі і далі рухається прямолінійно і рівномірно. Якщо кут нахилу площини більший кута тертя, то частинка у відносному русі по криволінійній ділянці траєкторії спочатку зменшує швидкість, а при наближенні до прямолінійної ділянки її швидкість зростає і продовжує зростати на прямолінійній ділянці траєкторії.
Ключові слова: матеріальна частинка, транспортер, похила площина, кут нахилу площини, швидкість частинки
Посилання
Bosoy, E. S., Vernyayev, O. V., Smirnov, I. I, Sultan-Shakh, E. G. (1977). Teoriya, konstruktsiya i raschet sel′skokhozyaystvennykh mashin [Theory, design and calculation of agricultural machines]. Moskow: Mashinostroyeniye. 568.
Vasilenko, P. M. (1960). Teoriya dvizheniya chastitsy po sherokhovatym poverkhnostyam sel′skokhozyaystvennykh mashin [The theory of particle motion on rough surfaces of agricultural machinery]. Kyiv: UASKHN, 283.
Nalobina, O. O. (1999). Pro rukh vorokhu po strichtsi transportera lonokombaina pid chas yoho povorotu [About the movement of the heap on the conveyor belt of the flax harvester during its rotation]. Mekhanizatsiia silskohospodarskoho vyrobnytstva: Zb. naukovykh prats Natsionalnoho ahrarnoho universytetu, 5, 304 – 308.
Завантаження
Опубліковано
Номер
Розділ
Ліцензія
Стосунки між правовласниками і користувачами регулюються на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства – Некомерційна – Поширення На Тих Самих Умовах 4.0 Міжнародна (CC BY-NC-SA 4.0):https://creativecommons.org/licenses/by-nc-sa/4.0/deed.uk
Автори, які публікуються у цьому журналі, погоджуються з наступними умовами:
- Автори залишають за собою право на авторство своєї роботи та передають журналу право першої публікації цієї роботи на умовах ліцензії Creative Commons Attribution License, котра дозволяє іншим особам вільно розповсюджувати опубліковану роботу з обов'язковим посиланням на авторів оригінальної роботи та першу публікацію роботи у цьому журналі.
- Автори мають право укладати самостійні додаткові угоди щодо неексклюзивного розповсюдження роботи у тому вигляді, в якому вона була опублікована цим журналом (наприклад, розміщувати роботу в електронному сховищі установи або публікувати у складі монографії), за умови збереження посилання на першу публікацію роботи у цьому журналі.
- Політика журналу дозволяє і заохочує розміщення авторами в мережі Інтернет (наприклад, у сховищах установ або на особистих веб-сайтах) рукопису роботи, як до подання цього рукопису до редакції, так і під час його редакційного опрацювання, оскільки це сприяє виникненню продуктивної наукової дискусії та позитивно позначається на оперативності та динаміці цитування опублікованої роботи (див.The Effect of Open Access).