Математична та імітаційна модель визначення техніко-економічної ефективності впровадження та використання технології перетворення сільськогосподарських відходів у біогаз відповідно до сезонів року
DOI:
https://doi.org/10.31548/energiya3(73).2024.015Анотація
В умовах воєнного часу та в післявоєнний період гостро встає проблема енергонезалежності кожної об’єднаної територіальної громади на основі використання місцевих енергоресурсів і на цій основі формування місць розташування біогазових установок – стабільних енергетичних джерел громади. Як правило, біогазові установки розташовуються біля цілодобового постачання відходів з птахофабрик, свинарників, ферм ВРХ тощо. При цьому для визначення техніко-економічної ефективності впровадження та використання технології перетворення сільськогосподарських відходів у біогаз виникає необхідність у визначенні обсягів виходу біогазу із різних видів відходів та товарної вартості біогазу. Досягнення високого та стабільного виходу біогазу під час роботи метантенка забезпечується регулюванням та контролем значень керуючих параметрів, які можна отримати за допомогою довідників, на основі проведення експериментальних досліджень або з використанням математичних та імітаційних моделей для кожного виду відходів.
Метою дослідження є розробка методичних засад створення математичної та імітаційної моделі процесу функціонування метантенка для визначення техніко-економічної ефективності впровадження та використання технології перетворення сільськогосподарських відходів у біогаз.
Математична модель є системою диференціальних рівнянь, що описують зміну в ферментаторі концентрацій поживних речовин субстрату, біомаси метаногенів і динаміки виходу біогазу. Система диференціальних рівнянь вирішується в пакеті Simulink. Наведено приклад застосування розроблених моделей для прогнозування виходу біогазу при метановому монозброджуванні коров'ячого гною. Такий підхід можна використовувати не тільки для моделювання процесу метанового монозброджування коров'ячого гною, а також і з додаванням сезонних сільгоспвідходів для інтенсифікації виходу біогазу. Оскільки використання рослинних сільськогосподарських відходів має сезонний характер, то за допомогою розроблених моделей можна спрогнозувати вихід очищеного біогазу для його закачування в газотранспортну або газорозподільчу систему влітку. У прохолодний період року ці обсяги біометану можна використовувати для приготування їжі, обігрівання житлових будинків та приміщень об’єднаної територіальної громади.
Ключові слова: біогаз, біогазова установка, ферментатор, математична та імітаційна модель, метаногени.Посилання
Biomethane is the gas of the future, a source of sustainable, renewable and clean energy. [Electronic resource]. Available at: https://uabio.org/materials/video/15400/
Georgy Heletukha, Petro Kucheruk, Yuriy Matveev (2022). Prospects of biomethane production in Ukraine. Analytical note No. 29 of the Bioenergy Association of Ukraine, 60.
Korolev, S.A. (2012). Identifikatsiya matematicheskoi modeli i issledovanie razlichnikh rezhimov metanogeneza v mezofilnoi srede [Identification of a mathematical model and study of various modes of methanogenesis in a mesophilic environment]. Computer research and modeling, 4 (1), 131-141.
Romaniuk, W., Rogovskii, I, Polishchuk, V., Titova, L., Borek, K., Shvorov, S., Roman, К., Solomka, О., Tarasenko, S., Didur, V., Biletskii, V. (2022). Study of Technological Process of Fermentation of Molasses Vinasse in Biogas Plants. Processes, 10 (10), AN 2011.
Zablodskiy, M., Shvorov, S., Polishchuk, V., Trokhaniak, V., Lendiel, T. (2023). Principles of forming biogas plant location places using a neuronetwork, Energy and automation, 1, 5-15.
Завантаження
Опубліковано
Номер
Розділ
Ліцензія
Стосунки між правовласниками і користувачами регулюються на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства – Некомерційна – Поширення На Тих Самих Умовах 4.0 Міжнародна (CC BY-NC-SA 4.0):https://creativecommons.org/licenses/by-nc-sa/4.0/deed.uk
Автори, які публікуються у цьому журналі, погоджуються з наступними умовами:
- Автори залишають за собою право на авторство своєї роботи та передають журналу право першої публікації цієї роботи на умовах ліцензії Creative Commons Attribution License, котра дозволяє іншим особам вільно розповсюджувати опубліковану роботу з обов'язковим посиланням на авторів оригінальної роботи та першу публікацію роботи у цьому журналі.
- Автори мають право укладати самостійні додаткові угоди щодо неексклюзивного розповсюдження роботи у тому вигляді, в якому вона була опублікована цим журналом (наприклад, розміщувати роботу в електронному сховищі установи або публікувати у складі монографії), за умови збереження посилання на першу публікацію роботи у цьому журналі.
- Політика журналу дозволяє і заохочує розміщення авторами в мережі Інтернет (наприклад, у сховищах установ або на особистих веб-сайтах) рукопису роботи, як до подання цього рукопису до редакції, так і під час його редакційного опрацювання, оскільки це сприяє виникненню продуктивної наукової дискусії та позитивно позначається на оперативності та динаміці цитування опублікованої роботи (див.The Effect of Open Access).