Вплив перепаду тиску в мережах газопостачання на ефективність використання газу
DOI:
https://doi.org/10.31548/energiya4(74).2024.142Анотація
Підвищення ефективності використання природного газу, у тому числі, у побуті, могло б дати можливість скоротити витрати газу в умовах його дефіциту в Україні.
Перепад тиску в розподільних, внутрішньоквартальних, домових, цехових і міжцехових газопроводах є одним із найбільш важливих факторів, які впливають на економічність, надійність і ефективність роботи системи газопостачання в цілому. При цьому перепад тиску в системі газопостачання залишається найменш регламентованим і контрольованим параметром.
Мета дослідження - аналіз впливу тиску газу на ефективність використання газу і розробка алгоритму переходу на принципово новий спосіб вибору перепаду тиску в газових мережах.
У роботі запропоновано здійснювати вибір перепаду тиску в газових мережах за показником гранично допустимих втрат ефективності спалювання газу і зменшення ККД паливоспалювального обладнання. Це дає можливість забезпечити скорочення витрат газу за рахунок експлуатаційних факторів і нових підходів до проєктування газових мереж.
Реалізувати рекомендації із зменшенням величини Δр на існуючих мережах можна за рахунок влаштування додаткових ГРП і зменшення радіусу їх дії. За можливості, при реконструкції газових мереж, гідравлічні розрахунки здійснювати на основі рекомендованих перепадів тиску.
Методика може бути використана також при визначенні розрахункового перепаду тиску у внутрішньоцехових і міжцехових газопроводах.
Ключові слова: перепад тиску в газових мережах, ККД газоспалювального обладнання, ефективність використання горючого газу
Посилання
Kontseptsiia «zelennoho» enerhetychnoho perekhodu Ukrainy do 2050 r. [Concept of "green" energy transition of Ukraine by 2050]. Available at: https://kompek.rada.gov.ua/uploads/documents/30556.pdf
DBN V.2.5-20-2018. Hazopostachannia [Gas supply]. Kyiv: 2018.
DNAOP 0.00-1.20-22. Pravyla bezpeky system hazopostachannia Ukrainy [Safety rules of gas supply systems of Ukraine]. Kyiv: 2022.
Koliienko, A. H. (2008). Vplyv yakosti hazu i rezhymiv yoho tysku na pokazanyky roboty hazovoho obladnannia [The influence of gas quality and its pressure regimes on the performance of gas equipment]. Rynok instaliatsii, 10, 7-11.
Koliienko, A. H., Koliienko V. A., Shelimanova O. V. (2016). Do pytannia pro yakist horiuchoho hazu Enerhetyka i avtomatyka [To the question about the quality of combustible gas], 1,135 – 144.
DSTU 2204-93. Plyty hazovi, pobutovi. Zahalni tekhnichni umovy [Gas stoves, household. General technical conditions.]. Kyiv: Derzhstandart Ukrainy, 1993, 45S.
Завантаження
Опубліковано
Номер
Розділ
Ліцензія
Стосунки між правовласниками і користувачами регулюються на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства – Некомерційна – Поширення На Тих Самих Умовах 4.0 Міжнародна (CC BY-NC-SA 4.0):https://creativecommons.org/licenses/by-nc-sa/4.0/deed.uk
Автори, які публікуються у цьому журналі, погоджуються з наступними умовами:
- Автори залишають за собою право на авторство своєї роботи та передають журналу право першої публікації цієї роботи на умовах ліцензії Creative Commons Attribution License, котра дозволяє іншим особам вільно розповсюджувати опубліковану роботу з обов'язковим посиланням на авторів оригінальної роботи та першу публікацію роботи у цьому журналі.
- Автори мають право укладати самостійні додаткові угоди щодо неексклюзивного розповсюдження роботи у тому вигляді, в якому вона була опублікована цим журналом (наприклад, розміщувати роботу в електронному сховищі установи або публікувати у складі монографії), за умови збереження посилання на першу публікацію роботи у цьому журналі.
- Політика журналу дозволяє і заохочує розміщення авторами в мережі Інтернет (наприклад, у сховищах установ або на особистих веб-сайтах) рукопису роботи, як до подання цього рукопису до редакції, так і під час його редакційного опрацювання, оскільки це сприяє виникненню продуктивної наукової дискусії та позитивно позначається на оперативності та динаміці цитування опублікованої роботи (див.The Effect of Open Access).