Прогнозування залишкового ресурсу гібридних систем з відновлювальними джерелами енергії
DOI:
https://doi.org/10.31548/energiya6(76).2024.065Анотація
Гібридні енергосистеми поєднують декілька енергетичних джерел: сонячні батареї, вітряні електроустановки, міні-ГЕС, джерела на органічному паливі (дизель-генератори) тощо. Ці джерела енергії доповнюють одне одного з метою забезпечення безперебійного електропостачання споживачів незалежно від погодних умов та пори року.
У міру безперервно зростаючого ускладнення гібридних систем стає актуальною взаємодія між логічними компонентами і безперервними фізичними процесами, що описуються конкретним видом математичних моделей.
Тому важливим завданням є прогнозування залишкового ресурсу гібридних систем з відновлювальними джерелами енергії на стадії їх експлуатації. Цю проблему доводиться вирішувати, наприклад, при заміні обладнання, яке відпрацювало призначений ресурс, а також у випадку продовження термінів його експлуатації.
Метою дослідження є розробка математичної моделі та інструментарію для оцінки залишкового ресурсу гібридних систем з відновлювальними джерелами енергії.
Контроль технічного стану систем полягає в оцінці змін діагностичних параметрів.
Вибір та обґрунтування функції, що описує процес зміни параметра, є важливим моментом при розробці методів прогнозування. Від вибору апроксимуючої функції в кінцевому випадку залежать похибка та трудомісткість прогнозування.
Отримані співвідношення для моделі зношування гібридної системи з відновлювальними джерелами енергії, що ґрунтуються на припущені про автомодельність даного процесу. У загальному випадку процес зміни параметрів системи може мати ділянки, як сповільнення, так і прискорення зношування.
Запропоновано математичну модель прогнозування залишкового ресурсу гібридної системи з відновлювальними джерелами енергії за результатами спостережень за її станом у процесі експлуатації.
Цей метод дозволяє організувати профілактичне обслуговування та ремонт системи з урахуванням її поточного технічного стану, що дасть можливість знизити експлуатаційні витрати.
Ключові слова: прогнозування, гібридна енергосистема, діагностичний параметр, зношування, залишковий ресурс
Посилання
Kuznietsov, M. P. (2022). Osoblyvosti kombinovanykh enerhosystem z vidnovliuvanymy dzherelamy enerhii: monohrafiia [Features of combined energy systems with renewable energy sources: monograph]. Kyiv: IVE, 142.
Yerina, A. (2001). Statystychne modeliuvannia i prohnozuvannia [Statistical modeling and forecasting]. Kyiv: KNEU, 215.
Beridze, T.M., Sinchuk, I.O., Fedotov, V.O., Baranovska, M.L., Peresunko, I.I. (2023). Prohnozuvannia terminu sluzhby elektroobladnannia. [Forecasting the service life of electrical equipment]. Warsaw: iScience Sp. z.o.o, 254.
Abramovych, O.O., Hribov, V.M., Hryshchenko, Yu.V., Sytnianskykh, L.M. (2003). Nadiinist i diahnostyka tekhnichnykh system. [Reliability and diagnostics of technical systems]. Kyiv: NAU, 121.
Szirtes, T., Rozsa, P. (2007). Applied dimensional analysis and modeling. Butterworth-Heinemann, 820.
Vasilevskyi, O. M., Ihnatenko, O. H. (2013). Normuvannia pokaznykiv nadiinosti tekhnichnykh zasobiv: navchalnyi posibnyk [Standardization of reliability indicators of technical means: study guide]. Vinnytsia: VNTU, 160.
Завантаження
Опубліковано
Номер
Розділ
Ліцензія
Стосунки між правовласниками і користувачами регулюються на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства – Некомерційна – Поширення На Тих Самих Умовах 4.0 Міжнародна (CC BY-NC-SA 4.0):https://creativecommons.org/licenses/by-nc-sa/4.0/deed.uk
Автори, які публікуються у цьому журналі, погоджуються з наступними умовами:
- Автори залишають за собою право на авторство своєї роботи та передають журналу право першої публікації цієї роботи на умовах ліцензії Creative Commons Attribution License, котра дозволяє іншим особам вільно розповсюджувати опубліковану роботу з обов'язковим посиланням на авторів оригінальної роботи та першу публікацію роботи у цьому журналі.
- Автори мають право укладати самостійні додаткові угоди щодо неексклюзивного розповсюдження роботи у тому вигляді, в якому вона була опублікована цим журналом (наприклад, розміщувати роботу в електронному сховищі установи або публікувати у складі монографії), за умови збереження посилання на першу публікацію роботи у цьому журналі.
- Політика журналу дозволяє і заохочує розміщення авторами в мережі Інтернет (наприклад, у сховищах установ або на особистих веб-сайтах) рукопису роботи, як до подання цього рукопису до редакції, так і під час його редакційного опрацювання, оскільки це сприяє виникненню продуктивної наукової дискусії та позитивно позначається на оперативності та динаміці цитування опублікованої роботи (див.The Effect of Open Access).