Перспективні напрямки використання геотермальних ресурсів в Україні
DOI:
https://doi.org/10.31548/energiya2020.05.042Анотація
Геотермальні ресурси є практично невичерпним екологічно чистим джерелом відновлюваної енергії. В Україні є великі запаси гарячих термальних вод, які практично не використовуються для потреб теплоенергетики. Аналіз літературних даних та попередніх розробок, що були виконані в інститутах ІТТФ та ІВЕ НАН України дозволили відкоригувати загальний і технічно можливий потенціал геотермальної енергії України і визначити найбільш перспективні напрямки для розвитку і впровадження геотермальної енергетики. Відповідно до експертних оцінок, теоретично можливий енергетичний потенціал геотермальної енергії в Україні становить понад 40 ГВт за потужністю, а економічно доцільний потенціал – близько 10 ГВт. Головним напрямком застосування геотермальної енергії в Україні є мала енергетика, в рамках якої можливо створення локальних геотермальних енергетичних комплексів для виробництва електричної і теплової енергії, видобутку корисних мінеральних сполук.
До переліку сучасних технологій, які успішно використовуються в світі, і які, на наш погляд, необхідно застосовувати в Україні слід віднести:
- впровадження технологій геотермальних циркуляційних систем (ГЦС) з закачуванням відпрацьованого (охолодженого) геотермального флюїду в водоносний пласт;
- впровадження технологій двоконтурних систем геотермального енергопостачання з використанням корозійностійких теплообмінників та предізольованих трубопроводів з високоміцних композиційних матеріалів;
- впровадження технологій ГЦС з використанням внутрішньосвердловинних коаксіальних теплообмінників типу “труба в трубі”;
- освоєння технологій будівництва високодебітних свердловин з горизонтальними або похилоспрямованими стволами в водоносному пласті;
- перевід значної кількості окремих недіючих свердловин нафтових та газових родовищ на видобуток геотермальної енергії за допомогою глибинних коаксіальних теплообмінників типу “труба в трубі” і створенням циркуляційного контуру з проміжним теплоносієм;
- впровадження сучасних бінарних ГеоЕС середньо та малої потужності на базі серійних енергомодулів, наприклад “Obcom Powerbox”, Швеція або “Ormat”, Ізраїль та організації виробництва такого обладнання в Україні;
- впровадження теплонасосних технологій для підвищення температурного потенціалу теплоносія на базі парокомпресійних теплових насосів або абсорбційних термотрасформаторів;
- розробка та впровадження комплексних технологій утилізації геотермальної енергії і видобування корисних гідромінеральних ресурсів.
Значним резервом видобутку геотермальної енергії є законсервовані свердловини на території газових родовищ, яких на території України налічується декілька тисяч. Вироблені нафтові і газові родовища навіть після їх повного закриття з видобування вуглеводнів залишаються важливим енергетичним ресурсом, в першу чергу регіонів їх розташування, а при розробленні державної політики і відповідних заходів на державному рівні, і ресурсом усього паливно-енергетичного комплексу України.
Ключові слова: геотермальні циркуляційні системи, геотермальний флюїдПосилання
S.W. Lund, T.L Boyd. (2015). Direct utilization of geothermal energy 2015 word wade review. Geothermic, 60 (2016), 66-93.
https://doi.org/10.1016/j.geothermics.2015.11.004
Zvit ITTF NAN Ukrainy po NDR «Otsinka perspektyvnoho vykorystannia heotermalnykh vod Ukrainy dlia tsentralizovanoho enerhopostachannia (2009). [Assessment of perspective use of geothermal waters of Ukraine for centralized energy supply]. № Derzhreiestratsii 0101U002849. Kyiv: 2009.
Atlas enerhetychnoho potentsialu vidnovliuvalnykh dzherel enerhii (2012) [Catalog of energy potential of renewable energy sources]. Kyiv,15.
Dolinskyi, A. A., Khalatov, A. A. (2016). Heotermalna enerhetyka: vyrobnytstvo elektrychnoi ta teplovoi enerhii [Geothermal energy: production of electric and thermal energy ]. Visnyk NAN Ukrainy, 11, 76-86.
Morozov, Yu. P. (2017). Dobycha geotermal'nykh resursov i akkumulirovaniye teploty v podzemnykh gorizontakh [Extraction of geothermal resources and accumulation of heat in underground horizons]. Kyiv: Naukova dumka, 198.
Завантаження
Опубліковано
Номер
Розділ
Ліцензія
Стосунки між правовласниками і користувачами регулюються на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства – Некомерційна – Поширення На Тих Самих Умовах 4.0 Міжнародна (CC BY-NC-SA 4.0):https://creativecommons.org/licenses/by-nc-sa/4.0/deed.uk
Автори, які публікуються у цьому журналі, погоджуються з наступними умовами:
- Автори залишають за собою право на авторство своєї роботи та передають журналу право першої публікації цієї роботи на умовах ліцензії Creative Commons Attribution License, котра дозволяє іншим особам вільно розповсюджувати опубліковану роботу з обов'язковим посиланням на авторів оригінальної роботи та першу публікацію роботи у цьому журналі.
- Автори мають право укладати самостійні додаткові угоди щодо неексклюзивного розповсюдження роботи у тому вигляді, в якому вона була опублікована цим журналом (наприклад, розміщувати роботу в електронному сховищі установи або публікувати у складі монографії), за умови збереження посилання на першу публікацію роботи у цьому журналі.
- Політика журналу дозволяє і заохочує розміщення авторами в мережі Інтернет (наприклад, у сховищах установ або на особистих веб-сайтах) рукопису роботи, як до подання цього рукопису до редакції, так і під час його редакційного опрацювання, оскільки це сприяє виникненню продуктивної наукової дискусії та позитивно позначається на оперативності та динаміці цитування опублікованої роботи (див.The Effect of Open Access).