Енергоефективна водонасосна установка на основі частотно-регульованого електропривода
DOI:
https://doi.org/10.31548/energiya2021.02.081Анотація
Анотація. Електроводонасосні установки характеризуються не оптимальними режимами роботи та нині є енергозатратними технологіями. Водоспоживання визначається нерівномірністю і формується під впливом багатьох, часто некерованих факторів. Невідповідність запланованого режиму водопостачання реальному водоспоживанню призводить до виникнення надлишкових напорів, що зумовлює не лише прямі перевитрати електричної енергії на насосних станціях, але й підвищує імовірність аварій у мережі, сприяє більшим втратам води за рахунок теч у водопровідній мережі, а отже й додатковим перевитратам електричної енергії, яка споживається насосними агрегатами на компенсацію втрати тиску.
При правильному виборі електронасосного агрегату його механічна характеристика і потужність електродвигуна розраховані на забезпечення необхідного тиску в системі при максимальному споживанні води (ранкові і вечірні години). В інший час доби із-за зниження споживання води тиск в системі зростає і потрібно прикривати дросельну засувку, а це вимагає постійного чергування біля неї і супроводжується втратами електроенергії.
В електронасосах, які обладнують нерегульованим електроприводом, регулювання подачі здійснюється практично єдиним традиційним способом – дроселюванням на стороні нагнітання. У роботі розкрито необхідність переходу від систем дросельного регулювання насосних агрегатів до систем автоматичного керування шляхом автоматичної підтримки необхідного технологічного параметра, зокрема, тиску при витраті води, що змінюється, за рахунок застосування частотно-регульованих асинхронних електроприводів.
Ключові слова: водонасосна установка, енергозатратні технології, дроселювання, частотно-регульований електропривод
Посилання
Davydenko, L. V. (2008). Bahatokryteriina optymizatsiia rezhymu elektrospozhyvannia pidpryiemstv komunalnoho vodopostachannia. Pidvyshchennia enerhoefektyvnosti enerhospozhyvannia v elektrotekhnichnykh [Multicriteria optimization of the mode of electricity consumption of municipal water supply enterprises]. Pidvyshchennia enerhoefektyvnosti enerhospozhyvannia v elektrotekhnichnykh prystroiakh i systemakh. Materialy II-I mizhnar. nauk.-tekhnichn. konf. Lutsk: RVV LNTU, 212.
Zhulai, Ye. L. (2001). Elektropryvid silskohospodarskykh mashyn, ahrehativ ta potokovykh linii [Electric drive of agricultural machines, units and production lines]. Kyiv: Vysha osvita, 288.
Leznov, B. (2004). Energosberezheniye i reguliruyemyy elektroprivod v nasosnykh ustanovkakh vodopodachi i vodootvedeniya [Energy saving and adjustable electric drive in pumping units for water supply and drainage]. Ekologicheskiye sistemy, 11, 45-52.
Popovych, M. H., Pechenyk, M. V., Kiselychnyk, O. I., Sokolovskyi, O. F. (2006). Enerhozberihaiuchi interaktyvni elektromekhanichni systemy avtomatychnoho keruvannia nasosnymy ustanovkamy [Energy-saving interactive electromechanical systems of automatic control of pumping units]. Elektromashynobuduvannia ta elektroobladnannia. Tematychnyi vypusk: problemy avtomatyzovanoho elektropryvoda, 66, 311-314.
Petrushinб V. S. (2002). Regulirovochn·yye kharakteristiki inkhronnogo elektrodvigatelya v chastotnom elektroprivode pri zakonakh upravleniya, obespechivayushchikh postoyanstva potokostsepleniy [Adjustment characteristics of an induction motor in a frequency drive under control laws that ensure constant flux linkages]. Yelektrotekhnіka і yelektromekhanіka, 2, 53 - 55.
Завантаження
Опубліковано
Номер
Розділ
Ліцензія
Стосунки між правовласниками і користувачами регулюються на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства – Некомерційна – Поширення На Тих Самих Умовах 4.0 Міжнародна (CC BY-NC-SA 4.0):https://creativecommons.org/licenses/by-nc-sa/4.0/deed.uk
Автори, які публікуються у цьому журналі, погоджуються з наступними умовами:
- Автори залишають за собою право на авторство своєї роботи та передають журналу право першої публікації цієї роботи на умовах ліцензії Creative Commons Attribution License, котра дозволяє іншим особам вільно розповсюджувати опубліковану роботу з обов'язковим посиланням на авторів оригінальної роботи та першу публікацію роботи у цьому журналі.
- Автори мають право укладати самостійні додаткові угоди щодо неексклюзивного розповсюдження роботи у тому вигляді, в якому вона була опублікована цим журналом (наприклад, розміщувати роботу в електронному сховищі установи або публікувати у складі монографії), за умови збереження посилання на першу публікацію роботи у цьому журналі.
- Політика журналу дозволяє і заохочує розміщення авторами в мережі Інтернет (наприклад, у сховищах установ або на особистих веб-сайтах) рукопису роботи, як до подання цього рукопису до редакції, так і під час його редакційного опрацювання, оскільки це сприяє виникненню продуктивної наукової дискусії та позитивно позначається на оперативності та динаміці цитування опублікованої роботи (див.The Effect of Open Access).