Вибір критерію оцінки стійкості при проектуванні технологічних систем виробництва біогазу
DOI:
https://doi.org/10.31548/energiya2022.02.101Анотація
Одним з найбільш перспективних відновлювальних джерел енергії є виробництво біогазу з відходів і його подальше використання.
Стійкість технологічних систем виробництва біогазу описується сукупністю кількісних показників, які залежать від структури, алгоритму функціонування та показників стійкості окремих елементів.
При розробці технологічних систем керування біогазовими установками необхідно вирішувати цілий комплекс задач, пов’язаних із обробкою вихідної інформації для аналізу і синтезу оптимальних варіантів системи.
Метою дослідження є розробка методики визначення стійкості системи автоматичного керування процесами виробництва біогазу як складової частини технологічної системи, яка дозволяє формалізувати її кількісні і якісні ознаки та створити алгоритмічну і програмну базу для розрахунків.
Оскільки технологічні системи керування біогазових установок є нелінійними об’єктами регулювання, то для дослідження їх роботи передбачають лінеаризацію в межах базового режиму, при цьому заданий оптимізатором режим знаходиться в межах похибки лінеаризації.
Завдання проектування вирішуються за наявності аналітичних залежностей показників стійкості системи від показників стійкості об'єктів.
Враховуючи те, що взаємодіючими елементами систем є окремі види обладнання та різні види сировини та енергоносіїв, які беруть участь в технологічних процесах, слід використовувати велику кількість інформаційних матеріалів при експлуатації обладнання біогазових установок.
При проектуванні технологічної системи виробництва біогазу для конкретного об’єкта необхідно створити його умовно повну динамічну модель, а за допомогою моделі розрахувати матриці для різних режимів роботи та визначити границі спектрів власних чисел і розглянути варіанти узгодження регулятора з об’єктом. Враховуючи приблизно однакові затрати, кращим слід вважати варіант, який забезпечує найбільший запас стійкості.
Ключові слова: технологічна система, біогаз, стійкість, матриця коефіцієнтів, власні значення, динамічна модель
Посилання
Potapenko, M. V., Leshchii, R. M., Sharshon, V. L. (2019). Otsinka stiikosti elektropryvoda pry proektuvanni potokovykh linii biohazovykh ustanovok [Assessment of stability of the electric drive at design of product lines of biogas installations]. Visnyk Kharkivskoho natsionalnoho tekhnichnoho universytetu silskoho hospodarstva imeni Petra Vasylenka, 203, 73–76.
Zadorov, V. B. (2003). Systemnyi analiz obiektiv i protsesiv: tekhnolohichni osnovy: navch. posibnyk [System analysis of objects and processes: technological bases]. Kyiv: KNUBA, 276.
Semenenko, I. V. (1996). Proektirovaniye biogazovykh ustanovok [Planning of biogas options]. Sumi: P «MakDon», IPP «Mriya-1» LTD, 347.
Liberman, N. G., Burda, B. O., Poltoran, A. O. (1981). Avtomatizirovannoye proyektirovaniye optimal'nykh tekhnologicheskikh sistem pishchevoy promyshlennosti [Automated design of optimal technological systems of the food industry]. M.: Legkaya i pishchevaya promyshlennost', 260.
Bashniakov, O. M., Harashchenko, F. H., Pichkur, V. V. (2008). Praktychna stiikist, otsinky ta optymizatsiia [Practical stability, evaluation and optimization]. Kyiv: VPTs «Kyivskyi universytet», 383.
Завантаження
Опубліковано
Номер
Розділ
Ліцензія
Стосунки між правовласниками і користувачами регулюються на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства – Некомерційна – Поширення На Тих Самих Умовах 4.0 Міжнародна (CC BY-NC-SA 4.0):https://creativecommons.org/licenses/by-nc-sa/4.0/deed.uk
Автори, які публікуються у цьому журналі, погоджуються з наступними умовами:
- Автори залишають за собою право на авторство своєї роботи та передають журналу право першої публікації цієї роботи на умовах ліцензії Creative Commons Attribution License, котра дозволяє іншим особам вільно розповсюджувати опубліковану роботу з обов'язковим посиланням на авторів оригінальної роботи та першу публікацію роботи у цьому журналі.
- Автори мають право укладати самостійні додаткові угоди щодо неексклюзивного розповсюдження роботи у тому вигляді, в якому вона була опублікована цим журналом (наприклад, розміщувати роботу в електронному сховищі установи або публікувати у складі монографії), за умови збереження посилання на першу публікацію роботи у цьому журналі.
- Політика журналу дозволяє і заохочує розміщення авторами в мережі Інтернет (наприклад, у сховищах установ або на особистих веб-сайтах) рукопису роботи, як до подання цього рукопису до редакції, так і під час його редакційного опрацювання, оскільки це сприяє виникненню продуктивної наукової дискусії та позитивно позначається на оперативності та динаміці цитування опублікованої роботи (див.The Effect of Open Access).