Техніко-економічний аналіз регульованого електропривода вентилятора з різними системами керування
DOI:
https://doi.org/10.31548/energiya5(69).2023.148Анотація
У промисловості значна частина витрат електроенергії, що споживає електропривод, припадає на регульовані приводні системи вентиляторів, компресорів, насосів та інших установок з циклічним режимом роботи. Регулювальні системи, що використовуються, створюють вищі гармоніки або мають високу вартість.
Мета дослідження – порівняльний аналіз ефективності різних систем керування електроприводом вентиляційних систем.
Аналіз ефективності вибраного способу керування проводився з використанням положень теорії електропривода, статистичних методів обробки результатів досліджень та методики визначення економічної ефективності прикладних досліджень.
Розрахунок ефективності розробки, якою є регульований електропривод вентиляційної системи з широтно-імпульсним керуванням, проводився за порівняльною таблицею техніко-економічних показників отриманих за відомою методикою визначення економічної ефективності прикладних досліджень. За базові варіанти взято електропривод вентиляторної установки "Климатика-5" з тиристорним регулятором напруги та регульована вентиляційна система з частотним перетворювачем. Основні технічні характеристики вентиляційної системи: UH = 380 B, ІН = 63 А.
У результаті досліджень встановлено, що розроблений регульований електропривод вентиляційної системи з широтно-імпульсним керуванням має кращу економічну ефективність порівняно з електроприводом з тиристорним регулятором з фазо-імпульсним керуванням і складає 16391 грн., а з частотним електроприводом – 18042 грн.
Економія електроенергії частотного електропривода за рахунок підвищеного коефіцієнта корисної дії електропривода із-за низького ККД і малопотужності двигуна незначна, а капітальні затрати набагато більші порівняно з регульованим електроприводом на базі тиристорного регулятора напруги чи регулятора з широтно-імпульсним керуванням.
Ключові слова. напівпровідникові перетворювачі напруги, перетворювач частоти, фазо-імпульсне керування, широтно-імпульсне керування, регульований електропривод, осьовий вентилятор, прибуток
Посилання
Metodyka vyznachennya ekonomichnoyi efektyvnosti vykorystannya v silʹsʹkomu hospodarstvi rezulʹtativ naukovo-doslidnykh i doslidno-konstruktorsʹkykh robit, novoyi tekhniky, vynakhodiv i ratsionalizatorsʹkykh propozytsiy (1986). [Methods for determining the economic efficiency of the use in agriculture of the results of research and development work, new technology, inventions and innovative proposals]. Kyiv: Urozhai, 118.
Grehov, I. V. (1993). Sovremennyye poluprovodnikovyye pribory dlya preobrazovateley maloy i sredney moshchnosti [Modern semiconductor devices for converters of low and medium power]. News of the Academy of Sciences. Energy. Vol. 5.
Golodnyi I. M., Sinyavsky, O.Yu., Sanchenko, O.V. (2018). Doslidzhennya asynkhronnoho elektropryvoda osʹovoho ventylyatora z chastotnym keruvannyam [Research of asynchronous electric drive of the axial fan with frequency control]. Enerhetyka i avtomatyka, 6, 70-77.
Завантаження
Опубліковано
Номер
Розділ
Ліцензія
Стосунки між правовласниками і користувачами регулюються на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства – Некомерційна – Поширення На Тих Самих Умовах 4.0 Міжнародна (CC BY-NC-SA 4.0):https://creativecommons.org/licenses/by-nc-sa/4.0/deed.uk
Автори, які публікуються у цьому журналі, погоджуються з наступними умовами:
- Автори залишають за собою право на авторство своєї роботи та передають журналу право першої публікації цієї роботи на умовах ліцензії Creative Commons Attribution License, котра дозволяє іншим особам вільно розповсюджувати опубліковану роботу з обов'язковим посиланням на авторів оригінальної роботи та першу публікацію роботи у цьому журналі.
- Автори мають право укладати самостійні додаткові угоди щодо неексклюзивного розповсюдження роботи у тому вигляді, в якому вона була опублікована цим журналом (наприклад, розміщувати роботу в електронному сховищі установи або публікувати у складі монографії), за умови збереження посилання на першу публікацію роботи у цьому журналі.
- Політика журналу дозволяє і заохочує розміщення авторами в мережі Інтернет (наприклад, у сховищах установ або на особистих веб-сайтах) рукопису роботи, як до подання цього рукопису до редакції, так і під час його редакційного опрацювання, оскільки це сприяє виникненню продуктивної наукової дискусії та позитивно позначається на оперативності та динаміці цитування опублікованої роботи (див.The Effect of Open Access).