Хвороба як результат взаємодії індивіда і соціуму в романах Д. Лоджа кінця ХХ-початку ХХІ ст.
DOI:
https://doi.org/10.31548/philolog0(263).2017.0157%20-%20165Анотація
У статті розглядаються особливості функціонування образів хворого тіла в творчості сучасного англійського письменника Д. Лоджа кінця ХХ–початку ХХІ ст., що проявляються у сукупності наративних, дискурсивних і естетичних параметрів, а також у глибинних семантичних структурах тексту. На підставі аналізу романів «Терапія», «Думає…», «Автора, автора», «Глухота як вирок» і «Людина багатьох талантів» стверджується, що хвороба у творчості Д. Лоджа має амбівалентний характер. З одного боку, вона виявляється ознакою невписаності людини з нетиповим станом здоров’я у гегемонію И?нормальності’, яку пропагує суспільство. З іншого боку, саме хвороба часто робить індивіда невід’ємною частиною соціуму, що, своєю чергою, в текстах автора також нерідко наділяється симптомами недугів. Підкреслюється нерозривність зв’язків взаємної залежності між хворим тілом та соціокультурною матрицею, в якій воно існує. Субверсивний потенціал тіла розглядається, зокрема, як дзеркало суспільного життя. Доводиться, що в романах Д. Лоджа хвороба є щонайменше тривимірною, оскільки фігурує безпосередньо як прояв фізіологічного колапсу, як метафора домінуючої соціокультурної парадигми та як культурне явище на вищому символічному рівні.
Посилання
Бодрийяр Ж. Общество потребления [Текст] / Ж. Бодрийяр. – М. : Республика, 2006. – 179 с.
Гундорова Т. Симптоматика «хворого тіла» [Текст] / Т. Гундорова // Критика. – Число 7–8 (№ 153–154 ). – К., 2010. – С. 24–26.
Грааф Дж. де. Потреблятсво: Болезнь, угрожающая миру [Текст] / Дж. Де Грааф, Д. Ванн, Т. X. Нэйлор. – Екатеринбург: Ультра. Культура, 2005. – 392 с.
Зонтаґ С. Хвороба як метафора. Снід та його метафори [Текст] / С. Зонтаґ. – К.: Видавництво Жупанського, 2012. – 162 с.
Фромм Э. По ту сторону порабощающих нас иллюзий: Как я столкнулся с Марксом и Фрейдом. Дзен-буддизм и психоанализ [Текст] / Э. Фромм. – Москва : АСТ, 2010. – 320 с.
Eagleton T. After Theory / T. Eagleton. – NY. : Basic Books, 2003. – P.186.
Frank A. W. The Wounded Storyteller : Body, Illness, and Ethics / A. W. Frank. – Chicago : University of Chicago Press, 1995. – 231 p.
Lodge D. A Man of Parts / D. Lodge. – NY : Penguin, 2011. – 436 p.
Lodge D. Author, Author / D. Lodge. – London : Secker and Warburg, 2004. – 389 p.
Lodge D. Consciousness and the Novel : Connected Essays / D. Lodge. – Cambridge, Massachusetts : Harvard University Press, 2002. – 320 p.
Lodge D. Deaf Sentence / D. Lodge. – NY : Penguin, 2009. – 304 p.
Lodge D. Therapy / D. Lodge. – NY : Penguin, 1996. – 336 p.
Mitchell D. T. Narrative Prosthesis : Disability and the Dependencies of Discourse / D. T. Mitchell, Sh. L. Snyder. – Ann Arbor : University of Michigan Press, 2000. – 228 p.
Завантаження
Опубліковано
Номер
Розділ
Ліцензія
Стосунки між правовласниками і користувачами регулюються на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства – Некомерційна – Поширення На Тих Самих Умовах 4.0 Міжнародна (CC BY-NC-SA 4.0):https://creativecommons.org/licenses/by-nc-sa/4.0/deed.uk
Автори, які публікуються у цьому журналі, погоджуються з наступними умовами:
- Автори залишають за собою право на авторство своєї роботи та передають журналу право першої публікації цієї роботи на умовах ліцензії Creative Commons Attribution License, котра дозволяє іншим особам вільно розповсюджувати опубліковану роботу з обов'язковим посиланням на авторів оригінальної роботи та першу публікацію роботи у цьому журналі.
- Автори мають право укладати самостійні додаткові угоди щодо неексклюзивного розповсюдження роботи у тому вигляді, в якому вона була опублікована цим журналом (наприклад, розміщувати роботу в електронному сховищі установи або публікувати у складі монографії), за умови збереження посилання на першу публікацію роботи у цьому журналі.
- Політика журналу дозволяє і заохочує розміщення авторами в мережі Інтернет (наприклад, у сховищах установ або на особистих веб-сайтах) рукопису роботи, як до подання цього рукопису до редакції, так і під час його редакційного опрацювання, оскільки це сприяє виникненню продуктивної наукової дискусії та позитивно позначається на оперативності та динаміці цитування опублікованої роботи (див.The Effect of Open Access).