Функційні особливості повтору ключових слів у мові сучасних українських газет
DOI:
https://doi.org/10.31548/philolog0(292).2018.0148-155Анотація
Недостатньо вивченими залишилися питання про функційні особливості повтору ключових слів у текстах публіцистичного стилю. З огляду на те, що такий повтор є типовим на шпальтах газетної періодики, вивчення його функційних особливостей у мові сучасних українських газет перебуває на часі. У статті розглянуто повтор ключових слів як один з основних засобів досягнення прагматичної мети газетного тексту. Виокремлено види повторів ключових слів та скласифіковано їх. Досліджено семантико-синтаксичні та функційні особливості повтору ключових слів на матеріалі текстів сучасної української газетної періодики. Виявлено, що у будь-якому реченнєвому контексті він є потужним засобом семантичної зв’язності. Виокремлено тенденції до використання трикратного тотожного повтору, антонімічного й синонімічного повтору ключових слів, поєднання лексичного повтору з синтаксичним паралелізмом. Серед функційних особливостей визначено вживання повтору задля виокремлення лексем з поглибленим змістовим навантаженням, сприяння зосередженню читача на змісті висловлення, впливу на емоційно-почуттєву і ментальну сфери сприймання тексту реципієнтом. Перспективу подальших наукових досліджень убачаємо у вивченні структурно-семантичних характеристик повтору на лексико-синтаксичному рівні мови українських газетних текстів.
Посилання
Vesna T. V. (1999). Klyuchevye slova sovremennoy polytycheskoy kommunykatsyy [Key words of modern political communication] Notes on general linguistics, 1, 105–111.
Kovalevsʹka T. Ju., Stankevych Ju. M. (2009). Semantychna dynamika klyuchovykh sliv politychnoyi reklamy [Semantic dynamics of key words of political advertising] Notes on Ukrainian linguistics, 18, 94–104.
Kolesnykova Ya. Metaforyzatsiya klyuchovykh sliv u romani Ulasa Samchuka «Mariya» [Metaphorization of key words in Ulas Samchuk's novel “Maria”]. Available at: http://dspace.onu.edu.ua:8080/bitstream/
handle/123456789/6009/57-61.pdf;jsessionid=00A9EB339484A99D0
F79529ECCBB11D8?sequence=1
Kukharenko V. A. (1988). Interpretatsiya teksta [Interpretation of the text]. Prosveshcheniye, 192.
Sovtys N. M. (2013). Klyuchovi slova ta nabuvannya nymy symvolichnykh znachenʹ u khudozhnʹomu tvori [Keywords and their acquisition of symbolic meanings in a work of art]. Proceeding of M. Hohol’ NSU. Series: Philological Sciences, 1, 250–254.
Sokolova I. V. (2002). Prahmatyko-komunikatyvni kharakterystyky katehoriyi povtoru v tekstakh-anonsakh [Pragmatic-communicative characteristics of the category of repetition in the texts-announcements]. Sumy, 199.
Formanova S. V. (1999). Klyuchovi slova u movniy kartyni svitu Mykhayla Kotsyubynsʹkoho [Key words in the language picture of the world by Mikhailo Kotsiubynsky]. Odesa, 17 s.
Formanova S. V. (1999). Klyuchovi slova yak vektor interpretatsyiyi khudozhnʹoho tekstu [Key words as a vector of interpretation of artistic text]. Culture of the peoples of the Black Sea: a scientific journal, 6, 234–239.
Завантаження
Номер
Розділ
Ліцензія
Стосунки між правовласниками і користувачами регулюються на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства – Некомерційна – Поширення На Тих Самих Умовах 4.0 Міжнародна (CC BY-NC-SA 4.0):https://creativecommons.org/licenses/by-nc-sa/4.0/deed.uk
Автори, які публікуються у цьому журналі, погоджуються з наступними умовами:
- Автори залишають за собою право на авторство своєї роботи та передають журналу право першої публікації цієї роботи на умовах ліцензії Creative Commons Attribution License, котра дозволяє іншим особам вільно розповсюджувати опубліковану роботу з обов'язковим посиланням на авторів оригінальної роботи та першу публікацію роботи у цьому журналі.
- Автори мають право укладати самостійні додаткові угоди щодо неексклюзивного розповсюдження роботи у тому вигляді, в якому вона була опублікована цим журналом (наприклад, розміщувати роботу в електронному сховищі установи або публікувати у складі монографії), за умови збереження посилання на першу публікацію роботи у цьому журналі.
- Політика журналу дозволяє і заохочує розміщення авторами в мережі Інтернет (наприклад, у сховищах установ або на особистих веб-сайтах) рукопису роботи, як до подання цього рукопису до редакції, так і під час його редакційного опрацювання, оскільки це сприяє виникненню продуктивної наукової дискусії та позитивно позначається на оперативності та динаміці цитування опублікованої роботи (див.The Effect of Open Access).