Волічна образність текстів Пантелеймона Куліша у порівнянні з християнською і міфологічною архетипною символікою (на матеріалі оповідання «бабуся з того світу»)
DOI:
https://doi.org/10.31548/philolog2019.01.014Анотація
Анотація. У статті висвітлюється символічна образність твору П. Куліша «Бабуся з того світу» у її співвіднесенні з казковою / міфологічною та християнською картинами світу. Дослідження спрямоване на виявлення символічних образів наративу в аспекті їх порівняння з християнськими та міфологічними концептами із залученням семіотичного та архетипного аналізу образів. Для досягнення зазначеної мети застосовано методологію, що включає методи архетипного аналізу, інтерпретації тексту, контекстуального аналізу, елементи структурно-наративного, стилістичного та порівняльного аналізу.
Основні висновки стосуються ідентифікації символічних образів оповідання крізь призму символіки казкового наративу та християнської архетипної символіки. Подібність між образами оповідання і міфологічною картиною світу визначається: архетипом трансформації людської душі у тварину чи птаха, що базується на тотемних віруваннях та міфологічному мотиві перевтілення; образами посередників та локусів переходу до іншого світу, його внутрішньою “структурою” та специфікою граничного простору між світами; зображенням сакральних дерев, значущих для міфологічної свідомості українців. Деякі казкові образи метафорично переосмислені в оповіданні в контексті християнського світогляду. Спільні або співвідносні символічні образи відрізняються, натомість, своєю архетипною основою з огляду на відмінність християнської і міфологічної картин світу. Образна символіка Пекла в оповіданні Куліша відповідає християнській символічній образності з огляду на «дзеркальну» іконічність, відтворюючи «структурну» схожість між природою гріха і його наслідком через покарання. Опис символічної образності оповідання П. Куліша сприяє подальшому вивченню архетипного компоненту системи вірувань українців.
Посилання
Balushok V. H. (1988). Obriady initsiatsii ukraintsiv ta davnikh slov'ian. L'viv: Prosvita.
Belehova L.I. Arhetyp, arhetypnyj smysl, arhetypnyj obraz u lingvokognityvnomu vysvitlenni. Naukovyj Visnyk DDPU imeni I. Franka. Serija "Filologichni nauky". Movoznavstvo. 2015. № 3. С. 6-16.
Kerlot Kh. E. (1994). Slovar' symvolov. Moskva: REFL-book.
Kravchenko N. K. (2017). Dyskurs y dyskurs-analyz: kratkaia entsyklopedyia. Kyev: Ynterservys.
Kulish P. Babusija z toho svitu. Opovidannija pro pomerli dushi. Бабуся з того світу. Оповідання про померши души. С. 24-33. URL: http://elib.nlu.org.ua/view.html?id=9968
Lotman,Yu. M. (2004). Semyosfera: Kul'tura y vzryv. Vnutry mysliaschykh myrov. Stat'y.Yssledovanyia. Zametky. Sankt-Peterburh: Yskusstvo-SPB.
Slovnyk symvoliv kultury Ukrajiny. URL: https://library.udpu.edu.ua/library_files/397017.pdf
Frants, M.-L. fon. (2007). Arkhetypycheskye patterny v volshebnykh skazkakh. Moskva: Klass.
Jung K-G. (2007). Fenomenologija duha v skazke. Structura psyhyki I arhetipy. Moskva: Akademichnyj proekt. С.138-188.
Jatchenko V.F. (2002). Metafizychni vymiry ukrajins'koji dohrystyjans'koji mifologiji: avtoref. Dys. … d-ra filosof. nauk.
Fromm, Erich. The Forgotten Language: An Introduction to the Understanding of Dreams, Fairy Tales and Myths. New York: Grove. Fairy-Tale Symbolism: An Overview. Oxford Research Encyclopedias, 1957. URL: http://literature. oxfordre.com/view
Завантаження
Опубліковано
Номер
Розділ
Ліцензія
Стосунки між правовласниками і користувачами регулюються на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства – Некомерційна – Поширення На Тих Самих Умовах 4.0 Міжнародна (CC BY-NC-SA 4.0):https://creativecommons.org/licenses/by-nc-sa/4.0/deed.uk
Автори, які публікуються у цьому журналі, погоджуються з наступними умовами:
- Автори залишають за собою право на авторство своєї роботи та передають журналу право першої публікації цієї роботи на умовах ліцензії Creative Commons Attribution License, котра дозволяє іншим особам вільно розповсюджувати опубліковану роботу з обов'язковим посиланням на авторів оригінальної роботи та першу публікацію роботи у цьому журналі.
- Автори мають право укладати самостійні додаткові угоди щодо неексклюзивного розповсюдження роботи у тому вигляді, в якому вона була опублікована цим журналом (наприклад, розміщувати роботу в електронному сховищі установи або публікувати у складі монографії), за умови збереження посилання на першу публікацію роботи у цьому журналі.
- Політика журналу дозволяє і заохочує розміщення авторами в мережі Інтернет (наприклад, у сховищах установ або на особистих веб-сайтах) рукопису роботи, як до подання цього рукопису до редакції, так і під час його редакційного опрацювання, оскільки це сприяє виникненню продуктивної наукової дискусії та позитивно позначається на оперативності та динаміці цитування опублікованої роботи (див.The Effect of Open Access).