До питання кримінальної відповідальності за порушення прав на гендерну ідентичність та сексуальну орієнтацію
DOI:
https://doi.org/10.31548/law2021.01.020Анотація
У статті аналізується сучасний стан забезпечення права на сексуальну орієнтацію та гендерну ідентичність, проаналізовано нормативно-правові акти, досліджена статистика кримінальних правопорушень із зазначеної проблеми.
Для досягнення поставленої у роботі мети проведено аналіз діючого законодавства щодо підстав встановлення кримінальної відповідальності за порушення прав на сексуальну орієнтацію та гендерну ідентичність, досліджено результати розгляду судових справ, визначено мотиви упередженості .
Встановлено, що обтяжуюча обставина за порушення права на сексуальну орієнтацію та гендерну ідентичність в КК України відсутня.
Проведене дослідження засвідчило, що чинне законодавство України щодо визначення кримінальної відповідальності за порушення прав на сексуальну орієнтацію та ґендерну ідентичність не забезпечує належне вирішення цієї проблеми. Проте, зважаючи на необхідність здійснення своєчасного прийняття рішень з цього питання обґрунтовані пропозиції: розширити перелік «захищених ознак», які підлягають охороні, зокрема кримінальним законодавством; чітко визначити сексуальну орієнтацію та ґендерну ідентичність як «захищених ознак»; доповнити перелік обставин, які обтяжують покарання, передбачених п. 3 ч.1ст. 67 КК України, підставами скоєння кримінальних правопорушень на ґрунті ненависті до сексуальної орієнтації та ґендерної ідентичності; для коректного функціонування положень КК України необхідно дати чітке визначення таким явищам, як: «нетерпимість», «сексуальна орієнтація», «гендерна ідентичність» на законодавчому рівні, що унеможливить зловживання даними поняттями.
Ключові слова: нетерпимість, сексуальна орієнтація, гендерна ідентичність, кримінальні правопорушення ненависті, захищені ознаки, порушення прав, мотиви упередження
Посилання
Protokol №12 do Konventsii pro zakhyst prav liudyny y osnovopolozhnykh svobod (2006): Mizhnarodnyi dokument 04.11.2000 № 12. Ofitsiinyi visnyk Ukrainy, 32, 2376: 36909/2006 (in Ukrainian).
Konstytutsiia Ukrainy 28.06.1996 № 254k/96-VR. Available at: https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/254%D0%BA/96-%D0%B2%D1%80#Tex 1 (in Ukrainian).
Stratehiia hendernoi rivnosti Rady Yevropy na 2018–2023. Available at: https://rm.coe.int/prems-041318-gbr-gender-equality-strategy-2023-ukr-new2/ 16808b35a4 (in Ukrainian).
Suslova, I.M. & Holub, O.A. (2019). Henderna rivnist yak tsyvilizatsiinyi vybir Ukrainy. Informatsiina bezpeka liudyny, suspilstva, derzhavy, 2: 152–156. https://doi.org/10.51369/2707-7276-2019-2-18 (in Ukrainian).
Tovpeko, Ya.K. (2017). Realizatsiia konstytutsiino-pravovykh norm pro prava liudyny shchodo seksualnykh menshyn: porivnialno-pravove doslidzhennia. Kyiv (in Ukrainian).
Proekt Zakonu pro vnesennia zmin do Kryminalnoho kodeksu Ukrainy (shchodo protydii zlochynam na hrunti nenavysti za oznakamy seksualnoi oriientatsii ta hendernoi identychnosti) reiestr. № 3316 09.04.2020. Available at: http://w1.c1.rada.gov.ua/pls/zweb2/webproc4_1?pf3511=68552 (in Ukrainian).
Zvit Upovnovazhenoho VRU z prav liudyny. Available at: http://www.ombudsman.gov.ua/files/Dopovidi/zvit%20za%2019 (in Ukrainian).
Zvit za rezultatamy doslidzhennia: «Opytuvannia hromadskoi dumky dlia vyznachennia suspilnoho spryiniattia LHBT ta shliakhiv yoho polipshennia». Available at: https://gay.org.ua/blog/2020/04/27/zvit-pro-zlochyny-na-grunti-nenavysti-skoieni-za-oznakamy-sohi-v-ukraini-u-2019-r-dlia-shchorichnoho-zvitu-bdipl-obsie (in Ukrainian).
Завантаження
Опубліковано
Номер
Розділ
Ліцензія
Стосунки між правовласниками і користувачами регулюються на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства – Некомерційна – Поширення На Тих Самих Умовах 4.0 Міжнародна (CC BY-NC-SA 4.0):https://creativecommons.org/licenses/by-nc-sa/4.0/deed.uk
Автори, які публікуються у цьому журналі, погоджуються з наступними умовами:
- Автори залишають за собою право на авторство своєї роботи та передають журналу право першої публікації цієї роботи на умовах ліцензії Creative Commons Attribution License, котра дозволяє іншим особам вільно розповсюджувати опубліковану роботу з обов'язковим посиланням на авторів оригінальної роботи та першу публікацію роботи у цьому журналі.
- Автори мають право укладати самостійні додаткові угоди щодо неексклюзивного розповсюдження роботи у тому вигляді, в якому вона була опублікована цим журналом (наприклад, розміщувати роботу в електронному сховищі установи або публікувати у складі монографії), за умови збереження посилання на першу публікацію роботи у цьому журналі.
- Політика журналу дозволяє і заохочує розміщення авторами в мережі Інтернет (наприклад, у сховищах установ або на особистих веб-сайтах) рукопису роботи, як до подання цього рукопису до редакції, так і під час його редакційного опрацювання, оскільки це сприяє виникненню продуктивної наукової дискусії та позитивно позначається на оперативності та динаміці цитування опублікованої роботи (див.The Effect of Open Access).