Державна система охорони інтелектуальної власності в Україні: тенденції розвитку в сучасних умовах

Автор(и)

  • Oleksandr Svitlychnyi Національний університет біоресурсів і природокористування України image/svg+xml

DOI:

https://doi.org/10.31548/law2021.01.010

Анотація

На сьогодні захист прав інтелектуальної власності та законних інтересів громадян гарантується ст. 55 Конституції України, яка передбачає та гарантує кожному, хто використовує всі національні форми правового захисту прав і свобод у суді. Відповідно до частини другої ст. 124 Основного закону юрисдикція судів поширюється на будь-який юридичний спір та усі правовідносини, що виникають у державі. Окрім конституційного права на адміністративний та судовий захист інтелектуальної власності, норми спеціального законодавства у сфері інтелектуальної власності визначають й інші види захисту. Зокрема, частина першої ст. 52 Закону України «Про авторське право та суміжні права» передбачає, що для захисту своїх авторських прав та (або) суміжних прав суб’єкти мають право в установленому порядку звертатися до суду та інших органів влади відповідно до їх компетенції.

Підкреслюється, що специфіка захисту інтелектуальної власності полягає в тому, що можуть бути обрані різні способи захисту порушеного суб’єктивного права особи, права якої порушені. На сьогодні державна система захисту інтелектуальної власності в Україні має розгалужену систему державних органів, що займаються забезпеченням захисту інтелектуальної власності.

На основі аналізу нормативно-правових актів та наукових висновків стаття аналізує діяльність суб'єктів державного управління у сфері охорони інтелектуальної власності (Міністерство розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства, Національне управління інтелектуальної власності, Український інститут інтелектуальної власності, Департамент інтелектуальної власності). Зазначається, що у зв’язку з реорганізацією державної системи захисту інтелектуальної власності замість трирівневої структури пропонується дворівнева структура.

Встановлено, що нинішній стан державної системи захисту інтелектуальної власності не повністю відповідає міжнародним стандартам та принципам у галузі інтелектуальної власності. Доведено, що представлена державна система захисту інтелектуальної власності містить суттєві недоліки, запропоновано шляхи вдосконалення її діяльності.

Ключові слова: державна система, структура, захист, інтелектуальна власність, функції, вдосконалення

 

Посилання

Svitlichnyy, O.P., Kurylo, V.I. & Girenko, I.V. (2012). Fundamentals of intellectual property law / For the general. ed. O.P. Svitlichnyу. Donetsk: Donbass Publishing House, 262 (in Ukrainian).

Dukhovna, O. (2019). Reforming the sate system of legal protection of IP: to what to prepare. Legal Gazette, 24 (678) (in Ukrainian).

Tishchenko, K. (2019). The National Intellectual Property Office was established. Available at: zahist-intelektualnoyi-vlasnosti-avtorske-pravo (in Ukrainian).

Abdulina, I. (2019). Systemic cannibalism: the Ministry of Economic Development openly neglects orders of the Cabinet of Ministers. Available at: https:// znaj.ua/politics/systemnyj-kanibalizm-minekonomrozvytku-vidverto-nehtuye- rozporyadzhennyamy- kabminu (in Ukrainian).

Завантаження

Опубліковано

2021-07-03

Номер

Розділ

Цивільне право та цивільний процес