Правове регулювання дистанційної (надомної) роботи під час карантину
DOI:
https://doi.org/10.31548/law2020.03.011Анотація
Досліджено зміни внесені до Кодексу законів про працю України, спрямовані на забезпечення додаткових соціальних та економічних гарантій у зв'язку з поширенням коронавірусної хвороби (COVID-2019), щодо закріплення дистанційної (надомної) роботи.
Проаналізовано співвідношення та виокремлено розбіжності у змістовних значеннях нововведеного поняття у Кодекс законів про працю України дистанційної (надомної) роботи та поняття надомної роботи в розумінні досі чинного за радянських часів Положення про умови праці надомників, затвердженого Постановою Держкомпраці СРСР і ВЦРПС від 29 вересня 1981 р. № 275/17-99. Розкрито зміст поняття дистанційної (надомної) роботи та особливості її застосування в трудовому законодавстві.
Зокрема на фоні аналізу законодавства та наукових підходів звернута увага, щодо окремих недоліків та розбіжностей термінологічного розуміння поняття дистанційної (надомної) роботи, розглянуто питання щодо оплати праці при різних випадках введення дистанційної (надомної) роботи, робочого часу, продовження строків звернення за вирішенням трудового спору до суду.
Ключові слова: дистанційна (надомна) робота, надомна робота, надомник, дистанційна праця
Посилання
Pro vnesennia zmin do deiakykh zakonodavchykh aktiv Ukrainy, spriamovanykh na zabezpechennia dodatkovykh sotsialnykh ta ekonomichnykh harantii u zv’iazku z poshyrenniam koronavirusnoi khvoroby [On Amendments to Certain Legislative Acts of Ukraine Aimed at Providing Additional Social and Economic Guarantees in Connection with the Spread of Coronavirus Disease] (2020): Zakon Ukrainy 30.03.2020 № 540-IX. Vidomosti Verkhovnoi Rady Ukrainy, 18, 5 (in Ukrainian).
Simutina, Ya. Dystantsiina pratsia v umovakh karantynu: sproba pravovoho vrehuliuvannia [Remote work in quarantine: an attempt at legal settlement.] Available at: https://sud.ua/ru/news/blog/166599-distantsiyna-pratsya-v-umovakh-karantinu-sproba-pravovogo-vregulyuvannya (in Ukrainian).
Pro nadomnu pratsiu [About homework] (1996): Konventsiia Mizhnarodnoi orhanizatsii pratsi 20.06.1996 № 177. Available at: https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/993_327 (in Ukrainian).
Polozhennia pro umovy pratsi nadomnykiv [Regulations on working conditions of homeworkers] (1981): Postanova Derzhkompratsi SRSR i VTsRPS 29.09.1981 № 275/17-99. Available at: https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/v0275400-81#Text (in Ukrainian).
Kodeks zakoniv pro pratsiu Ukrainy 10.12.1971№ 322-VIII [Labor Code of Ukraine] (1971). Available at: zakon.rada.gov.ua/laws/show/322-08#Text (in Ukrainian).
Pro oplatu pratsi [About wages] (1995): Zakon Ukrainy 24.03.1995 № 108/95. Vidomosti Verkhovnoi Rady Ukrainy, 17, 121 (in Ukrainian).
Завантаження
Опубліковано
Номер
Розділ
Ліцензія
Стосунки між правовласниками і користувачами регулюються на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства – Некомерційна – Поширення На Тих Самих Умовах 4.0 Міжнародна (CC BY-NC-SA 4.0):https://creativecommons.org/licenses/by-nc-sa/4.0/deed.uk
Автори, які публікуються у цьому журналі, погоджуються з наступними умовами:
- Автори залишають за собою право на авторство своєї роботи та передають журналу право першої публікації цієї роботи на умовах ліцензії Creative Commons Attribution License, котра дозволяє іншим особам вільно розповсюджувати опубліковану роботу з обов'язковим посиланням на авторів оригінальної роботи та першу публікацію роботи у цьому журналі.
- Автори мають право укладати самостійні додаткові угоди щодо неексклюзивного розповсюдження роботи у тому вигляді, в якому вона була опублікована цим журналом (наприклад, розміщувати роботу в електронному сховищі установи або публікувати у складі монографії), за умови збереження посилання на першу публікацію роботи у цьому журналі.
- Політика журналу дозволяє і заохочує розміщення авторами в мережі Інтернет (наприклад, у сховищах установ або на особистих веб-сайтах) рукопису роботи, як до подання цього рукопису до редакції, так і під час його редакційного опрацювання, оскільки це сприяє виникненню продуктивної наукової дискусії та позитивно позначається на оперативності та динаміці цитування опублікованої роботи (див.The Effect of Open Access).