Про деякі аспекти правової регламентації рибогосподарських меліоративних заходів
DOI:
https://doi.org/10.31548/law2019.01.011Анотація
Враховуючи стрімке використання в умовах сьогодення природи та її ресурсів постає актуальна потреба в приділенні уваги до їх охорони та організації раціонального використання, спрямоване на розумне поєднання експлуатації природної сировини з охороною довкілля. Водні живі ресурси відіграють особливе місце в харчуванні людей, використовуються в великих об’ємах для потреб тваринного і рослинного світу, виробничих потребах тощо. Одним із завдань сьогодення є забезпечення на належному рівні сталого використання водних живих ресурсів. Відповідно до проведеного аналізу законодавства та наукових підходів вчених, автором з’ясовано, що одним із способів забезпечення сталого використання водних живих ресурсів є зокрема зосередження уваги на розвитку аквакультури (рибництва), а особливо на ефективному використанні добутих водних організмів, збільшенні рибопродуктивності внутрішніх водойм тощо. Одним із способів, що покращує природну рибопродуктивність є меліорація водойм.
У статті проведено аналіз нормативно-правових актів які здійснюють правову регламентацію рибогосподарської меліорації. На основі законодавчих визначень та наукових підходів вчених суспільних та природничих наук сформовано підхід до визначення поняття рибогосподарської меліорації, мети її здійснення та заходів, які мають включатися до неї. Досліджено нормативне закріплення меліорації водних об’єктів, що регламентується як комплекс заходів щодо збереження водності річок та охорони їх від забруднення. Визначені основні напрями рибогосподарської меліорації, відповідно до їх законодавчого закріплення та запропоновано їх класифікацію. Виокремлено меліоративні заходи, які проводяться для водного середовища, зокрема такі як: аерація, вапнування, літування, тощо та розкрито зміст їх проведення. Здійснено порівняння та зроблено висновки з приводу закріплення в нормативно-правових актах засад правового регулювання суспільних відносин, що виникають у процесі проведення меліорації ґрунтів в порівнянні з закріпленням на законодавчому рівні питання меліорації водойм.
Ключові слова: рибне господарство,аквакультура (рибництво),стале використання водних ресурсів,меліорація водних об’єктів,збереження водності річок, рибогосподарська меліорація.
Посилання
Petrov, V.V. (1980). Pravovaia okhrana prirodу [Legal Protection of Nature]. Moscow: Moscow University Press, 311.
Vdovenko, N.M. (2014). Normatyvno-pravove rehuliuvannia hospodarskoi diialnosti u sferi akvakultury [Normative and legal regulation of economic activities in aquaculture]. Ekonomichnyi forum, 4, 4–12.
Novak, T.S., Panasiuk, Yu.O. (2013). Pravove zabezpechennia zdiisnennia akvakultury v konteksti staloho vykorystannia vodnykh zhyvykh resursiv [Legal support use of aquaculture in the context sustainable use aquatic living resources]. Naukovyi visnyk Natsionalnoho universytetu bioresursiv i pryrodokorystuvannia Ukrainy. 182 (3), 108–113.
Hryhorieva, T.V. (2011). Pravovi zasady vykorystannia, okhorony ta vidtvorennia vodnykh zhyvykh resursiv [Legal basis of use, protection and reproductionaquatic living resources]. Kharkiv: Law, 174.
Nakonechna, M.H. (2003). Khvoroby ryb z osnovamy rybnytstva [Diseases of the fishwith the basics of fish farming]. Kiev: Naukovyi svit, 222.
Dolomatov, S.I. (2013). Stavove rybnytstvo [Stable fish farming].Odessa: TES, 150.
Shovkun, Yu.V. (2016). Pravove rehuliuvannia rybnytstva v Ukraini [Legal regulation of pisciculture in Ukraine]. Candidate’s thesis. Kiev: National University of Life and Environmental Sciences of Ukraine, 211.
Завантаження
Додаткові файли
Опубліковано
Номер
Розділ
Ліцензія
Стосунки між правовласниками і користувачами регулюються на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства – Некомерційна – Поширення На Тих Самих Умовах 4.0 Міжнародна (CC BY-NC-SA 4.0):https://creativecommons.org/licenses/by-nc-sa/4.0/deed.uk
Автори, які публікуються у цьому журналі, погоджуються з наступними умовами:
- Автори залишають за собою право на авторство своєї роботи та передають журналу право першої публікації цієї роботи на умовах ліцензії Creative Commons Attribution License, котра дозволяє іншим особам вільно розповсюджувати опубліковану роботу з обов'язковим посиланням на авторів оригінальної роботи та першу публікацію роботи у цьому журналі.
- Автори мають право укладати самостійні додаткові угоди щодо неексклюзивного розповсюдження роботи у тому вигляді, в якому вона була опублікована цим журналом (наприклад, розміщувати роботу в електронному сховищі установи або публікувати у складі монографії), за умови збереження посилання на першу публікацію роботи у цьому журналі.
- Політика журналу дозволяє і заохочує розміщення авторами в мережі Інтернет (наприклад, у сховищах установ або на особистих веб-сайтах) рукопису роботи, як до подання цього рукопису до редакції, так і під час його редакційного опрацювання, оскільки це сприяє виникненню продуктивної наукової дискусії та позитивно позначається на оперативності та динаміці цитування опублікованої роботи (див.The Effect of Open Access).