Правовий статус службової та посадової особи: проблема розмежування понять
DOI:
https://doi.org/10.31548/law2021.01.013Анотація
У статті досліджується проблема у здійсненні розмежування правового статусу: службової та посадової особи.Категорія правового статусу є важливим компонентом для кожного учасника суспільних відносин, адже від такого статусу буде залежати і його обсяг цивільних прав та обов’язків, що особливо є актуальним для посадової чи службової особи.
З`ясовано, що на сьогоднішній день питання досліджуваних категорій, а саме «правовий статус посадової особи» та «правовий статус службової особи» і досі залишаються актуальними адже одностайної позиції для їхнього розмежування не існує. Визначно, що категорії «посадова особа», «службова особа» посідають провідне місце у сфері державного управління, кримінального права, процесу, інших галузей права та законодавства. Зазначені категорії повинні бути ключовими в підготовці нормативних актів, що стосуються державної служби, регулювання діяльності силових структур, визначення юридичної відповідальності осіб, які обіймають певні посади в системі державного апарату.
Зроблено висновки, де зважаючи на те, що на законодавчому рівні відсутнє єдине визначення понять «посадова особа» і «службова особа», а запропоновані визначення в юридичній науці мають переважно галузевий характер, першочерговим завданням є: по-перше, визначення в Законі «Про основи державної служби», який необхідно прийняти, понять «посадова особа» і «службова особа» та їхніх особливостей. Завданням сьогоднішнього законодавця і є необхідність проведення їхнього розмежування. А тому, при з’ясуванні підстав для віднесення осіб до категорій посадових або службових осіб слід керуватися відповідним законодавством, що регулює певні відносини.
Щодо правового статусу посадової та службової особи, то висновком стало те, що вагомим чинником для розмежування цих категорій нажаль правовий статус не є, адже не провівши чіткого розмежування між основними поняттями «посадова особа» та «службова особа», ми не зможемо повноцінно охарактеризувати відмінності у цьому статусі.
Ключові слова: служба, посада, правовий статус, державна служба, посадова особа, службовець, службова особаПосилання
Svetlichny, O.P. (2019). Judicial reform in Ukraine and its impact on the protection of intellectual property rights. Law. Human. Environment, 10 (1): 102–107. https://doi.org/10.31548/law2019.01.014 (in English).
Civil service: organizational and legal framework and ways of development (1998). For general ed. V.B. Averyanov. Kyiv: Yurinkom Inter, 273 (in Ukrainian).
Evtikheev, I.I. & Vlasov, V.A. (1946). Soviet administrative law, 431 (in Russian).
Yarmish, N.M. (2015). On the relationship between the legal concepts of «official» and «official». Proceedings of conferences of the Department of Criminal Law and Procedure. Available at: http://er.nau.edu.ua/handle/NAU/14609 (in Ukrainian).
The Constitution of Ukraine (1996): the Law of Ukraine of June 28, 1996 № 254k/96-BP. Available at: https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/254%D0%BA/96-%D0%B2%D1%80#Text (in Ukrainian).
Criminal Code of Ukraine (2001): Law of Ukraine of April 5, 2001 № 2341-III. Available at: https://zakon.rada.gov.ua/go/2341-14 (in Ukrainian).
Yanyuk, N. (2009). «Officials» and «officials» in national legislation: problems of differentiation. Law of Ukraine. 11: 180–184 (in Ukrainian).
Plahotniuk, N.G. (2003). On the question of defining in administrative law the concept of a civil service official in Ukraine. Current issues of state and law. Odessa, 19: 204–207 (in Ukrainian).
Okunev, I.S. (2006). Legal construction of the legal status of a subject of law. Rule of law: Yearbook of scientific works of the Institute of State and Law. V.M. Koretsky NAS of Ukraine. Issue 17. Kyiv, 417–423 (in Ukrainian).
Petrishin, O.V. (1990). Status of the official: nature, structure, specialization. Kiev. NMKVO (in Ukrainian).
Svitlychnyi, O. & Shpak, O. (2020). Administrative and legal status of the State Service of Ukraine for Geodesy, Cartography and Cadastre. Law. Human. Environment, 11(3): 102–108. https://doi.org/10.31548/law2020.03.012 (in Ukrainian).
Завантаження
Опубліковано
Номер
Розділ
Ліцензія
Стосунки між правовласниками і користувачами регулюються на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства – Некомерційна – Поширення На Тих Самих Умовах 4.0 Міжнародна (CC BY-NC-SA 4.0):https://creativecommons.org/licenses/by-nc-sa/4.0/deed.uk
Автори, які публікуються у цьому журналі, погоджуються з наступними умовами:
- Автори залишають за собою право на авторство своєї роботи та передають журналу право першої публікації цієї роботи на умовах ліцензії Creative Commons Attribution License, котра дозволяє іншим особам вільно розповсюджувати опубліковану роботу з обов'язковим посиланням на авторів оригінальної роботи та першу публікацію роботи у цьому журналі.
- Автори мають право укладати самостійні додаткові угоди щодо неексклюзивного розповсюдження роботи у тому вигляді, в якому вона була опублікована цим журналом (наприклад, розміщувати роботу в електронному сховищі установи або публікувати у складі монографії), за умови збереження посилання на першу публікацію роботи у цьому журналі.
- Політика журналу дозволяє і заохочує розміщення авторами в мережі Інтернет (наприклад, у сховищах установ або на особистих веб-сайтах) рукопису роботи, як до подання цього рукопису до редакції, так і під час його редакційного опрацювання, оскільки це сприяє виникненню продуктивної наукової дискусії та позитивно позначається на оперативності та динаміці цитування опублікованої роботи (див.The Effect of Open Access).