Вплив вимог біобезпеки на стан птахогосподарств
DOI:
https://doi.org/10.31548/poultry2022.07-08.010Ключові слова:
біологічна безпека, вимоги, птахогосподарство, ризики, утримання птиціАнотація
У даній роботі розглянуті основні аспекти, що характеризують вимоги біологічної безпеки при утриманні птиці. Насамперед, вказано на правила утримання птиці у кліткових батареях, наведено конструктивні особливості і правила роботи з ними. Показано, що потрібно робити і в якій послідовності щодо прибирання у кліткових батареях з використанням відповідного інвентарю та дезінфікуючих засобів. Розглянуто особливості утримання птиці на підстилці та нейтралізації великої кількості аміаку, що виділяється за допомогою відповідних хімічних речовин. Висвітлено комплекс спеціальних заходів – дезінфекції, дегельмінтизації, дезінсекції, дератизації, вказано суб’єкти господарювання, які повинні їх проводити для профілактики та лікування хвороб птиці, охорони людей від інфекційних та інвазійних хвороб спільних для людини та птиці, а також введення карантину при цих негараздах.
Показано ризики, що можливі при недотриманні вимог біологічної безпеки, а саме: ризик передачі захворювання та способи, завдяки яким це можливо, перший – вертикальний (передача патогену через яйце), другий – горизонтальний (передача переносником контактно, аерогенно).
Наведено вимоги біологічної безпеки до ризиків при відвідуванні птахофабрики сторонніми особами, а саме, яка перевірка потрібна для потрапляння на ферму, та які потрібно заповнювати документи (анкети) при цьому, вказана потреба в отриманні відповідного інструктажу, а також важливість в ознайомленні із нормативами з біологічної безпеки. У роботі вказано на одні з головних вимог до персоналу птахофабрики – гігієнічні процедури (миття рук, використання антисептиків), також розділення господарства на відповідні ділянки виробництва – стерильну та нестерильну, що дозволить уникнути перехресного зараження. Також показано, що важливим фактором є бар`єри для дезінфекції взуття у виробничих приміщеннях. Загалом, виконання вищезазначених умов є запорукою прибутковості роботи птахівничого господарства.
Посилання
Alvarez-Olmos, M. I., & Oberhelman, R. A. (2001). Probiotic agents and infectious diseases: a modern perspective and traditional therapy. Clinical Infection Disease, 32(11), 1577-1578. [in English].
Blanco, J. E. Blanco, M., & Mora, A. (1998). Serotypes of Escherichia coli isolated from septicaemic chickens in Galicia (northwest Spain). Veterinary Microbiology, 61(6), 229-235. [in English].
Gomez-Lus, R. (1998). Evolution of bacterial resistance to antibiotics during the last decades. International Microbiology, 19(1), 279-284. [in English].
Nedosekov, V. V., Blakha, T., Sytiuk, M. P., Martyniuk, O. H., Melnyk, V. V., & Yustyniuk, V. Ie. (2021). Osnovy biobezpeky ta blahopoluchchia tvaryn [Basics of biosecurity and animal welfarе]. Nizhyn, 252. [In Ukrainian].
Nedosekov, V. V., Kravchenko, A. G., Kleymenov, I. S., & Kleymenova, N. V. (2020). Blagopoluchie kur-nesushek v industrialnom proizvodstve [Wellbeing of laying hens in industrial production]. Vestnik agrarnoy nauki [Bulletin of Agricultural Science], 4(85), 66-77. doi: https://doi.org//10.17238/issn2587-666x.2020.4.66 [In Russian].
Novoselska, L. P., Ivashchenko, T. H., Handziura, V. P., & Kulinych, O. P. (2017). Osnovy biobezpeky (ekolohichnyi skladnyk). Instytut ekolohichnoho upravlinnia ta zbalansovanoho pryrodokorystuvannia [Basics of biosafety (environmental component). Institute of Ecological Management and Balanced Nature]. Kyiv, 180. [In Ukrainian].
Rioja-Lang, F. C., Connor, M., Bacon, H. J., Lawrence, A. B., & Dwyer, C. M. (2020). Prioritization of Farm Animal Welfare Issues Using Expert Consensus. Frontiers in Veterinary Science, 6(495). doi: 10.3389/fvets.2019.00495 [in English].
Volosyanko, O. V., Kassich, V. Yu., Kurzova, V. V., Kurylo, V. I., & Nedosyekov V. V. (2014). Ekolohichna ta biolohichna bezpeka Ukrainy v umovakh hlobalizatsii: Monohrafiia. [Ecological and biological security of Ukraine in the conditions of globalization: Monograph], Kyiv, 225. [In Ukrainian].
Завантаження
Номер
Розділ
Ліцензія
Стосунки між правовласниками і користувачами регулюються на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства – Некомерційна – Поширення На Тих Самих Умовах 4.0 Міжнародна (CC BY-NC-SA 4.0):https://creativecommons.org/licenses/by-nc-sa/4.0/deed.uk
Автори, які публікуються у цьому журналі, погоджуються з наступними умовами:
- Автори залишають за собою право на авторство своєї роботи та передають журналу право першої публікації цієї роботи на умовах ліцензії Creative Commons Attribution License, котра дозволяє іншим особам вільно розповсюджувати опубліковану роботу з обов'язковим посиланням на авторів оригінальної роботи та першу публікацію роботи у цьому журналі.
- Автори мають право укладати самостійні додаткові угоди щодо неексклюзивного розповсюдження роботи у тому вигляді, в якому вона була опублікована цим журналом (наприклад, розміщувати роботу в електронному сховищі установи або публікувати у складі монографії), за умови збереження посилання на першу публікацію роботи у цьому журналі.
- Політика журналу дозволяє і заохочує розміщення авторами в мережі Інтернет (наприклад, у сховищах установ або на особистих веб-сайтах) рукопису роботи, як до подання цього рукопису до редакції, так і під час його редакційного опрацювання, оскільки це сприяє виникненню продуктивної наукової дискусії та позитивно позначається на оперативності та динаміці цитування опублікованої роботи (див.The Effect of Open Access).