Роль капітальних інвестицій в економічному зростанні підприємств-виробників м’яса птиці
DOI:
https://doi.org/10.31548/poultry2022.11-12.020Ключові слова:
птахівництво, підприємство, інвестиції, м'ясо птиці, кореляційний зв'язокАнотація
У статті на основі актуальної аналітичної інформації та статистичних даних досліджено вплив і важливу роль капітальних інвестицій на дохід підприємств, що здійснюють економічну діяльність у галузі птахівництва, а саме, у розведенні сільськогосподарської птиці та виробництві м’яса. Встановлено тісний зв’язок між рівнями інвестування та доходів підприємств, що здійснюють свою економічну діяльність у сфері птахівництва, де у розрізі видів активів, у які були спрямовані інвестиції, було відстежено характерні закономірності зростання доходів суб’єктів ринку залежно від виду активу, якому було надано перевагу в інвестуванні. Встановлено, що крім інвестицій у довгострокові біологічні активи тваринництва, які у середньому за період з 2018 по 2020 рік становили біля третини усіх інвестицій, значну роль в економічному зростанні відіграють інвестиції у машини, обладнання й інвентар та будівлі нежитлові, що підтверджено розрахунками Мінекономіки. Протягом 2020 року відбулось загальне зниження прибутковості виробництва птиці, підприємці зазнали збитків на 0,35 млрд грн через значне підвищення собівартості виробництва. 2021 рік став роком зростання капітальних інвестицій у сільське господарство. За розрахунками науковців Інституту аграрної економіки, за січень-вересень 2021 року темпи зростання капітальних інвестицій в аграрних секторах економіки у 2,2 раза вищі, ніж у середньому по економіці, що надає підстави назвати 2021 рік роком виходу з інвестиційної кризи, яка спостерігалася особливо відчутною у 2020 році. Ситуація, що склалася в економіці, вимагає конструктивних та оперативних рішень щодо інвестування, що у свою чергу обумовлює володіння релевантною інформацію щодо актуальних трендів та перспектив капіталовкладень підприємств сільського господарства, а отже і птахівництва як важливої складової аграрного сектору.Посилання
Chepinoha, V. H. (2019). Ekonomichna teoriia: pidruchnyk [Economic theory: a textbook]. K.: Yurinkom Inter, 656. Retrieved from https://pidru4niki. com/1031020839845/politekonomiya/investitsiyi_vidi_determinanti#google_vignette. [in Ukrainian].
Dukhnytskyi, B. (2022). Mynuloho roku Ukraina onovyla rekord eksportu m’iasa ptytsi [Last year, Ukraine set a new record for poultry exports.]. Ahrarne informatsiine ahentstvo «Agravery.com» [Agrarian news agency Agravery.com]. Retrieved from https://agravery.com/uk/posts/show/minulogo-roku-ukrainaonovila-rekord-eksportu-masa-ptici. [in Ukrainian].
Infohrafika shchodo zahalnykh pidsumkiv eksportu tovariv Ukrainy u I pivrichchi 2021 roku. (2021). [Infographic on the overall results of Ukraine's exports of goods in the first half of 2021]. Ministerstvo ekonomiky Ukrainy [Ministry of Economy of Ukraine]. Retrieved from https://www.me.gov.ua/Documents/List?lang=uk-UA&id=e3c3c882-4b68-4f23-8e25-388526eb71c3&tag=TendentsiiEksportuInfografika-eksport- [in Ukrainian].
Kisil, M. (2019). Investytsiinyi spad u silskomu hospodarstvi mozhe nehatyvno poznachytysia na ekonomitsi krainy [Investment decline in agriculture may have a negative impact on the country's economy]. Natsionalnyi naukovyi tsentr «Instytut ahrarnoi ekonomiky» [National Scientific Centre “Institute of Agrarian Economics”]. Retrieved from http://www.iae.org.ua/presscentre/archnews/2630-investytsiynyy-spad-u-silskomu-hospodarstvi-mozhe-nehatyvnopoznachytysya-na-ekonomitsi-krayiny-mykola-kisil.html. [in Ukrainian].
Kisil, M. (2021). Kapitalni investytsii na rozvytok ahrarnykh sektoriv ekonomiky u 2021 rotsi zrostaiut [Capital investments in the development of agricultural sectors of the economy are growing in 2021]. Natsionalnyi naukovyi tsentr «Instytut ahrarnoi ekonomiky» [National Scientific Centre “Institute of Agrarian Economics”]. Retrieved from http://www.iae.org.ua/presscentre/archnews/3278-kapitalni-investytsiyi-na-rozvytok-ahrarnykh-sektoriv-ekonomikyu-2021-rotsi-zrostayut-mykola-kisil.html. [in Ukrainian].
Lupenko, Yu. (2020). U 2020 rotsi vyrobnytstvo produktsii tvarynnytstva v ahropidpryiemstvakh vpershe z 2007 roku stalo zbytkovym [In 2020, livestock production in agricultural enterprises became unprofitable for the first time since 2007]. Natsionalnyi naukovyi tsentr «Instytut ahrarnoi ekonomiky» [National Scientific Centre “Institute of Agrarian Economics”]. Retrieved from http://www.iae.org.ua/presscentre/archnews/3010-u-2020-rotsi-vyrobnytstvoproduktsiyi-tvarynnytstva-v-ahropidpryyemstvakh-vpershe-z-2007-roku-stalo-zbytkovym-yuriy-lupenko.html. [in Ukrainian].
Marmoza, A. T. (2013). Teoriia Statystyky: pidruchnyk. 2-he vyd. pererob ta dopov [Theory of Statistics: a textbook. 2nd ed. revised and supplemented]. K.: Tsentr uchbovoi literatury, 592. [in Ukrainian].
Завантаження
Опубліковано
Номер
Розділ
Ліцензія
Стосунки між правовласниками і користувачами регулюються на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства – Некомерційна – Поширення На Тих Самих Умовах 4.0 Міжнародна (CC BY-NC-SA 4.0):https://creativecommons.org/licenses/by-nc-sa/4.0/deed.uk
Автори, які публікуються у цьому журналі, погоджуються з наступними умовами:
- Автори залишають за собою право на авторство своєї роботи та передають журналу право першої публікації цієї роботи на умовах ліцензії Creative Commons Attribution License, котра дозволяє іншим особам вільно розповсюджувати опубліковану роботу з обов'язковим посиланням на авторів оригінальної роботи та першу публікацію роботи у цьому журналі.
- Автори мають право укладати самостійні додаткові угоди щодо неексклюзивного розповсюдження роботи у тому вигляді, в якому вона була опублікована цим журналом (наприклад, розміщувати роботу в електронному сховищі установи або публікувати у складі монографії), за умови збереження посилання на першу публікацію роботи у цьому журналі.
- Політика журналу дозволяє і заохочує розміщення авторами в мережі Інтернет (наприклад, у сховищах установ або на особистих веб-сайтах) рукопису роботи, як до подання цього рукопису до редакції, так і під час його редакційного опрацювання, оскільки це сприяє виникненню продуктивної наукової дискусії та позитивно позначається на оперативності та динаміці цитування опублікованої роботи (див.The Effect of Open Access).