ВИЗНАЧЕННЯ СИЛИ ПРИСМОКТУВАННЯ НАСІНИНИ ДО КОМІРЧИНИ ВИСІВНОГО ЕЛЕМЕНТА З НАХИЛЕНОЮ ВІССЮ ОБЕРТАННЯ, ЩО РУХАЄТЬСЯ ВГОРУ

Автор(и)

  • М. С. Шведик Луцький національний технічний університет image/svg+xml
  • Ю. Л. Гунько Луцький національний технічний університет image/svg+xml
  • В. В. Теслюк Національний університет біоресурсів і природокористування України

Анотація

Стаття приурочена дослідженню пневматичного аппарата централізовного висіву дискового типу з нахиленою віссю обертання, у якого комірки для висіву насіння розміщені концентрично на нижній основі диска. При цьому значення сили

© М. С. Шведик, Ю. Л. Гунько, В. В. Теслюк, 2018

присмоктування насінини до комірчини в крайніх точках, що лежать на горизонтальному діаметрі диска під час його руху по колу в площині нахиленій під кутом до горизонту з нижнього положення у верхнє і навпаки, має різне значення.

У статті наведено схему сил, що діють на насінину в момент її руху з нижнього положення у верхнє і складено умову рівноваги цих сил. З схеми видно, що під час обертання висівного елемента різко зростає навантаження на задню штовхаючу стінку комірчини під дією якого насінина притискується до стінки комірчини, в той час як передній може перебувати без навантаження. В такому випадку виникає не стійке положення і передній кінець насінини відірветься від комірчини. Як наслідок під тиском інших насінин вона може повністю відірватись і виштовхнутись з комірчини. Щоб цього не сталось у пневматичних висівних апаратах насіння утримується в комірчинах за рахунок присмоктувальної сили.

Щоб визначити значення сили присмоктування насінини до комірчини, що рухається з нижнього положення у верхнє, у статті розглянуто схему сил, що діють на насінину саме в цей момент і складено умову рівноваги цих сил. На основі цієї схеми отримано аналітичну залежність сили присмоктування насінини до комірки висівного елемента з нахиленою віссю обертання, як від конструктивно-технологічних параметрів (γ, α, R, ω, h) висівного елемента, так і фізико-механічних властивостей (m, r, l, f, ε, ρ) самого насіння. Отримана залежність дає можливість визначити значення сили присмоктування насіння до комірок призначених для обслуговування правосторонньої групи сошників сівалки.

Біографії авторів

  • автор М. С. Шведик, афіліація Луцький національний технічний університет
    кандидат технічних наук
  • автор Ю. Л. Гунько, афіліація Луцький національний технічний університет
    кандидат технічних наук
  • автор В. В. Теслюк, афіліація Національний університет біоресурсів і природокористування України
    доктор сільськогосподарських наук

Посилання

Погорілий Л. В. Шведик М. С. Обґрунтування агротехнічних вимог щодо точного висіву зерна колосових культур і технічних засобів для його здійснення. Вісник сільськогосподарських науки. 1992. №7. С. 40–44.

Басин В. С., Брей В. В., Погорелый Л. В. Машины для точного посева пропашных культур: конструирование и расчет. Київ. Техніка. 1987. 151 с.

А. с. №1256706 (СССР). Пневматичекий висевающий апарат. ?ваница С. К., Беляев Е. А., Гусев В. М., Кузнецов Б. Ф. Б.?. №34. С. 198.

Мартиненко С. А., Мащишена Л. Г., Погорелый Л. В., Штыльфус Г. Я., Шумейко В. М. Пневматические сеялки: конструирование и расчет. Київ. Техніка. 1992. 224 с.

Шведик М. С. Визначення сил спричинених тиском зернового шару на насінину розміщену в комірчині висівного елемента. Сільськогосподарські машини. Луцьк. Ред.-вид. відділ Луцького НТУ. 2017. С. 162–168.

Погорелый Л. В., Шведик Н. С. Обоснование параметров пневматического высевающего апарата для точного посева зерновых культур. Техника в сельском хозяйстве. 1993. № 5-6. С. 16–18.

Завантаження

Опубліковано

2018-08-27

Номер

Розділ

Статті