РУХ ЧАСТИНКИ ПО ПОВЕРХНІ СФЕРИЧНОГО ГРУНТООБРОБНОГО ДИСКА
Анотація
Розглянуто відносний рух частинки по внутрішній шорсткій поверхні сферичного ґрунтообробного диска, який обертається навколо горизонтальної осі під дією сили реакції ґрунту. Лезо диска розташовано у вертикальній площині, яка утворює з напрямом руху агрегату кут атаки. Цей кут має допустиму межу, перевищення якої може призвести до волочіння диска. В роботі прийнято допущення, що волочіння відсутнє, кутова швидкість обертання диска є сталою і залежить від сталої швидкості руху агрегату та кута атаки. При роботі агрегату частинки ґрунту попадають на внутрішню поверхню диска і здійснюють по ньому відносний рух, який визначає траєкторію ковзання частинки по поверхні диска. За абсолютною траєкторією руху частинки по відношенню до нерухомої системи координат можна прослідкувати, на яку висоту частинка піднімається після вступу її на поверхню диска.
Складено диференціальні рівняння руху частинки, які розв’язано чисельними способами. Частинка попадає на диск із заданими початковими умовами, якими є напрям вступу на диск і її початкова швидкість. Розглянуто дві моделі руху частинки по диску. Згідно однієї моделі прийнято, що подальший рух частинки після її вступу на поверхню відбувається за рахунок кінетичної енергії, яку має частинка на момент її вступу на поверхню диска. Згідно другої моделі враховується сила підпору інших частинок, яка долає силу тертя частинки по поверхні.
Диференціальні рівняння руху частинки складено в проекціях на осі нерухомої просторової системи координат. Таким чином, до системи входить три диференціальні рівняння із трьома невідомими функціями. Однією із розшукуваних функцій є сила реакції поверхні і залежності, що описують відносний рух частинки по поверхні диска.
Посилання
Василенко П. М. Теория движения частицы по шероховатым поверхностям сельскохозяйственных машин. Киев. УАСХН. 1960. 283 с.
Заика П. М. ?збранные задачи земледельческой механики. Киев. УСХА. 1992. 507 с.
Гячев Л. В. Теория лемешно-отвальной поверхности. Зерноград. 1961. 317 с.
Войтюк Д. Г., Пилипака С. Ф. До визначення траєкторій руху частинок грунту по циліндричних поверхнях робочих органів грунтообробних знарядь. Механізація сільськогосподарського виробництва. Киев. 1999. Т. 5. С. 242—251.
Сысоев Н. ?. Теоретические основы и расчет сортировки “Змейка”. Сельхозмашина. № 8. 1949. С. 5—8.
Войтюк Д. Г., Пилипака С. Ф. Знаходження траєкторії руху матеріальної частинки по гравітаційних лінійчатих поверхнях із горизонтальними твірними. Механізація сільськогосподарського виробництва. Киев. 2002. Т. 12. С. 58—69.
Войтюк Д. Г., Пилипака С. Ф. Знаходження траєкторії ру-ху матеріальної точки по гравітаційній розгортній поверхні на прикладі розгортного гелікоїда. Механізація і енергетика сільського господарства. IV Міжнародна науково-технічна конференція MOTROL-2003. Киев. НАУ. 2003. Т. 6. С. 113—126.
Войтюк Д. Г., Пилипака С. Ф. Особливості руху матеріальної частинки по граві-таційних лінійчатих поверхнях. Вісник Харківського державного технічного університету сільського господарства. Харків. 2003. Вип. 21. С. 75—88.
Клендій М. Б., Пилипака С. Ф. Аналітична модель установки грунтообробних сферичних дисків для визначення геометричних та технологічних характеристик. Науковий вісник Національного університету біоресурсів і природокористування України. Київ. 2016. Вип. 241. С. 140—150.
Завантаження
Опубліковано
Номер
Розділ
Ліцензія
Стосунки між правовласниками і користувачами регулюються на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства – Некомерційна – Поширення На Тих Самих Умовах 4.0 Міжнародна (CC BY-NC-SA 4.0):https://creativecommons.org/licenses/by-nc-sa/4.0/deed.uk
Автори, які публікуються у цьому журналі, погоджуються з наступними умовами:
- Автори залишають за собою право на авторство своєї роботи та передають журналу право першої публікації цієї роботи на умовах ліцензії Creative Commons Attribution License, котра дозволяє іншим особам вільно розповсюджувати опубліковану роботу з обов'язковим посиланням на авторів оригінальної роботи та першу публікацію роботи у цьому журналі.
- Автори мають право укладати самостійні додаткові угоди щодо неексклюзивного розповсюдження роботи у тому вигляді, в якому вона була опублікована цим журналом (наприклад, розміщувати роботу в електронному сховищі установи або публікувати у складі монографії), за умови збереження посилання на першу публікацію роботи у цьому журналі.
- Політика журналу дозволяє і заохочує розміщення авторами в мережі Інтернет (наприклад, у сховищах установ або на особистих веб-сайтах) рукопису роботи, як до подання цього рукопису до редакції, так і під час його редакційного опрацювання, оскільки це сприяє виникненню продуктивної наукової дискусії та позитивно позначається на оперативності та динаміці цитування опублікованої роботи (див.The Effect of Open Access).