ВИЗНАЧЕННЯ СИЛИ ПРИСМОКТУВАННЯ НАСІНИНИ ДО КОМІРЧИНИ ВИСІВНОГО ЕЛЕМЕНТА З НАХИЛЕНОЮ ВІССЮ ОБЕРТАННЯ, ЩО РУХАЄТЬСЯ ВГОРУ
Abstract
Стаття приурочена дослідженню пневматичного аппарата централізовного висіву дискового типу з нахиленою віссю обертання, у якого комірки для висіву насіння розміщені концентрично на нижній основі диска. При цьому значення сили
© М. С. Шведик, Ю. Л. Гунько, В. В. Теслюк, 2018
присмоктування насінини до комірчини в крайніх точках, що лежать на горизонтальному діаметрі диска під час його руху по колу в площині нахиленій під кутом до горизонту з нижнього положення у верхнє і навпаки, має різне значення.
У статті наведено схему сил, що діють на насінину в момент її руху з нижнього положення у верхнє і складено умову рівноваги цих сил. З схеми видно, що під час обертання висівного елемента різко зростає навантаження на задню штовхаючу стінку комірчини під дією якого насінина притискується до стінки комірчини, в той час як передній може перебувати без навантаження. В такому випадку виникає не стійке положення і передній кінець насінини відірветься від комірчини. Як наслідок під тиском інших насінин вона може повністю відірватись і виштовхнутись з комірчини. Щоб цього не сталось у пневматичних висівних апаратах насіння утримується в комірчинах за рахунок присмоктувальної сили.
Щоб визначити значення сили присмоктування насінини до комірчини, що рухається з нижнього положення у верхнє, у статті розглянуто схему сил, що діють на насінину саме в цей момент і складено умову рівноваги цих сил. На основі цієї схеми отримано аналітичну залежність сили присмоктування насінини до комірки висівного елемента з нахиленою віссю обертання, як від конструктивно-технологічних параметрів (γ, α, R, ω, h) висівного елемента, так і фізико-механічних властивостей (m, r, l, f, ε, ρ) самого насіння. Отримана залежність дає можливість визначити значення сили присмоктування насіння до комірок призначених для обслуговування правосторонньої групи сошників сівалки.References
Погорілий Л. В. Шведик М. С. Обґрунтування агротехнічних вимог щодо точного висіву зерна колосових культур і технічних засобів для його здійснення. Вісник сільськогосподарських науки. 1992. №7. С. 40–44.
Басин В. С., Брей В. В., Погорелый Л. В. Машины для точного посева пропашных культур: конструирование и расчет. Київ. Техніка. 1987. 151 с.
А. с. №1256706 (СССР). Пневматичекий висевающий апарат. ?ваница С. К., Беляев Е. А., Гусев В. М., Кузнецов Б. Ф. Б.?. №34. С. 198.
Мартиненко С. А., Мащишена Л. Г., Погорелый Л. В., Штыльфус Г. Я., Шумейко В. М. Пневматические сеялки: конструирование и расчет. Київ. Техніка. 1992. 224 с.
Шведик М. С. Визначення сил спричинених тиском зернового шару на насінину розміщену в комірчині висівного елемента. Сільськогосподарські машини. Луцьк. Ред.-вид. відділ Луцького НТУ. 2017. С. 162–168.
Погорелый Л. В., Шведик Н. С. Обоснование параметров пневматического высевающего апарата для точного посева зерновых культур. Техника в сельском хозяйстве. 1993. № 5-6. С. 16–18.
Downloads
Published
Issue
Section
License
Relationship between right holders and users shall be governed by the terms of the license Creative Commons Attribution – non-commercial – Distribution On Same Conditions 4.0 international (CC BY-NC-SA 4.0):https://creativecommons.org/licenses/by-nc-sa/4.0/deed.uk
Authors who publish with this journal agree to the following terms:
- Authors retain copyright and grant the journal right of first publication with the work simultaneously licensed under a Creative Commons Attribution License that allows others to share the work with an acknowledgement of the work's authorship and initial publication in this journal.
- Authors are able to enter into separate, additional contractual arrangements for the non-exclusive distribution of the journal's published version of the work (e.g., post it to an institutional repository or publish it in a book), with an acknowledgement of its initial publication in this journal.
- Authors are permitted and encouraged to post their work online (e.g., in institutional repositories or on their website) prior to and during the submission process, as it can lead to productive exchanges, as well as earlier and greater citation of published work (See The Effect of Open Access).