ВИЗНАЧЕННЯ ВПЛИВУ КОНСТРУКЦІЇ ТА РЕЖИМІВ РОБОТИ ТУКОВИСІВНОГО АПАРАТА СПІРАЛЬНОГО ТИПУ НА ЯКІСТЬ РОЗПОДІЛУ ТВЕРДИХ МІНЕРАЛЬНИХ ДОБРИВ

Authors

  • О. П. Деркач National University of Life and Environmental Sciences of Ukraine image/svg+xml
  • М. П. Матвієнко National University of Life and Environmental Sciences of Ukraine image/svg+xml

Abstract

Якість поверхневого внесення твердих мінеральних добрив в значній мірі залежить від рівномірності їх розподілення по ширині захвату машини. Зниження нерівномірності поверхневого внесення твердих мінеральних добрив на 1% призводить до приросту врожаю на 1% і навпаки. Для поверхневого внесення твердих мінеральних добрив застосовують розкидачі з дисковими робочими органами, які становлять 90% від загальної кількості машин, та розкидачі з штанговими робочими органами, які можуть бути пневматичними або механічними. Розкидачі з відцентровими дисковими робочими органами мають суттєвий недолік – високу нерівномірність розподілення добрив по поверхні поля. Серед механічних штангових робочих органів найбільшого поширення отримали машини зі шнековими і спіральними туковисівними апаратами. Вони використовуються як для основного, так і для локального внесення твердих мінеральних добрив. Дозування добрив у спіральних туковисівних апаратах здійснюють через отвори з регульованим перетином, що розташовані в нижній частині кожуха та через отвори постійного перетину. Недоліком апаратів з регульованим перетином, що розташовані в нижній частині кожуха є те, що регулювання площі висівного отвору при зміні норми внесення є складним технічним завданням, так як на продуктивність отвору впливають його форма і розмір, висота шару добрив, фізико-механічні властивості добрив та їх вологість. Для забезпечення рівномірного розподілу добрив у спіральних туковисівних апаратах використовують конструкцію, в якій верхня кромка висівних отворів розташована вище верхньої межі сипкого тіла, а площа поперечного перерізу всіх отворів забезпечує максимально необхідну продуктивність. Експериментально було виявлено вплив конструктивних параметрів і режимів роботи такого спірального туковисівного апарату та його елементів на рівномірність розподілу мінеральних добрив по ширині захвату машини. На підставі цього проведено обгрунтування досліджуваних факторів, спрямоване на забезпечення розподілу добрив з нерівномірністю, що не перевищує допустимого значення відповідно до агротехнічних вимог.

Author Biographies

  • О. П. Деркач, National University of Life and Environmental Sciences of Ukraine
    кандидат історичних наук
  • М. П. Матвієнко, National University of Life and Environmental Sciences of Ukraine
    студентка

References

ДСТУ ISO 5690-1:2012. Устатковання для внесення добрив. Методи випробування. Частина 1. Розподільники для суцільного внесення добрив (ІSO 5690-1:1985, ІDT).

Адамчук В. В. Параметри живильників-конвеєрів машин для внесення мінеральних добрив. Вісник аграрної науки. 2003. № 1. С. 62—64.

Шерстюк В. С. Движение сыпучего материала через дозатор. Вісник ХДТУСГ. Технічний сервіс АПК, техніка та технології у сільськогосподарському машинобудуванні. Харків. 2004. Вип. 26. С. 190—200.

Спирально-шнековый смеситель-разбрасыватель минеральных удобрений С12244395RU7А01G15/08. В.П. Забродин, ?.Г. Пономаренко, С.Б. Панёв (АЧГАА). №2003138208. Заявл. 31.12.03. ?зобретения. 2005. № 2. С. 380.

Догановский М. Г., Козловский Е. В. Машины для внесения удобрений. Москва. Машиностроение. 1972. 272 с.

Забродин В. П., Пономаренко ?. Г. Внесение смесей минеральных удобрений спирально-шнековыми аппаратами: монография. Зерноград. ФГБОУ ВПО АЧГАА. 2012. 107 с.

Published

2017-10-30

Issue

Section

Статті