Дослідження впливу експлуатаційних факторів на технічний стан сільськогосподарської техніки

Автор(и)

  • А.В. Новицький Національний університет біоресурсів і природокористування України image/svg+xml
  • О.О. Банний Національний університет біоресурсів і природокористування України image/svg+xml
  • О. М. Бистрий Національний університет біоресурсів і природокористування України image/svg+xml

DOI:

https://doi.org/10.31548/machenergy2021.03.039

Ключові слова:

машина, технічний стан, експертне опитування, апріорне ранжування, умови експлуатації, фактори, ранг

Анотація

Одним з основних напрямків підвищення ефективності експлуатації сільськогосподарської техніки є вивчення технічної готовності при плануванні основних етапів, об’єктів та обсягів робіт з технічного обслуговування і ремонту. Існуючі системи технічного обслуговування і ремонту техніки не враховують в повній мірі умови експлуатації, що характеризуються визначеною групою факторів. Залишаються актуальними проблеми індивідуального підходу до оцінки технічного стану та оперативного корегування режимів технічного обслуговування і ремонту машин в умовах їх експлуатації.

Метою представленої статті є дослідження впливу експлуатаційних факторів на технічний стан сільськогосподарської техніки в процесі її використання. Для прикладу, в якості об’єкту досліджень взяті засоби для приготування і роздавання кормів (ЗПРК) що використовуються в тваринництві. У роботі застосовується метод апріорного ранжування і методика оцінки не випадковості згоди експертів. Представлена класифікація умов експлуатації, з огляду їх впливу на зміну технічного стану ЗПРК. Із сукупності представлених умов визначені фактори, що впливають на експлуатацію ЗПРК.

За результатами експертного опитування зібрані дані для попереднього ранжування факторів. За кожним фактором визначена сума рангів усіх експертів. Виявлені чотири фактори, що мають переважаючий вплив на технічний стан ЗПРК: надійність конструкції засобу; професійно важливі якості персоналу; організаційно-технологічні чинники; інтенсивність експлуатації та навантаження на робоче обладнання. За допомогою коефіцієнта конкордації оцінено  ступінь узгодження думок експертів. Результати що отримані апріорним ранжуванням можуть бути признаними задовільними і адекватними. Перевірка гіпотези про невипадковість згоди експертів згідно критерія Пірсона свідчить про значущість коефіцієнта конкордації, істотну подібність і невипадковість. Результати досліджень впливу експлуатаційних факторів на технічний стан ЗПРК отримали практичне підтвердження та використання в умовах виробництва.

Завантаження

Опубліковано

2022-01-16

Номер

Розділ

Статті