ВИЗНАЧЕННЯ СИЛИ ПРИСМОКТУВАННЯ НАСІНИНИ ДО КОМІРЧИНИ ВИСІВНОГО ЕЛЕМЕНТА З НАХИЛЕНОЮ ВІССЮ ОБЕРТАННЯ, ЩО РУХАЄТЬСЯ ВГОРУ
Анотація
Стаття приурочена дослідженню пневматичного аппарата централізовного висіву дискового типу з нахиленою віссю обертання, у якого комірки для висіву насіння розміщені концентрично на нижній основі диска. При цьому значення сили
© М. С. Шведик, Ю. Л. Гунько, В. В. Теслюк, 2018
присмоктування насінини до комірчини в крайніх точках, що лежать на горизонтальному діаметрі диска під час його руху по колу в площині нахиленій під кутом до горизонту з нижнього положення у верхнє і навпаки, має різне значення.
У статті наведено схему сил, що діють на насінину в момент її руху з нижнього положення у верхнє і складено умову рівноваги цих сил. З схеми видно, що під час обертання висівного елемента різко зростає навантаження на задню штовхаючу стінку комірчини під дією якого насінина притискується до стінки комірчини, в той час як передній може перебувати без навантаження. В такому випадку виникає не стійке положення і передній кінець насінини відірветься від комірчини. Як наслідок під тиском інших насінин вона може повністю відірватись і виштовхнутись з комірчини. Щоб цього не сталось у пневматичних висівних апаратах насіння утримується в комірчинах за рахунок присмоктувальної сили.
Щоб визначити значення сили присмоктування насінини до комірчини, що рухається з нижнього положення у верхнє, у статті розглянуто схему сил, що діють на насінину саме в цей момент і складено умову рівноваги цих сил. На основі цієї схеми отримано аналітичну залежність сили присмоктування насінини до комірки висівного елемента з нахиленою віссю обертання, як від конструктивно-технологічних параметрів (γ, α, R, ω, h) висівного елемента, так і фізико-механічних властивостей (m, r, l, f, ε, ρ) самого насіння. Отримана залежність дає можливість визначити значення сили присмоктування насіння до комірок призначених для обслуговування правосторонньої групи сошників сівалки.Посилання
Погорілий Л. В. Шведик М. С. Обґрунтування агротехнічних вимог щодо точного висіву зерна колосових культур і технічних засобів для його здійснення. Вісник сільськогосподарських науки. 1992. №7. С. 40–44.
Басин В. С., Брей В. В., Погорелый Л. В. Машины для точного посева пропашных культур: конструирование и расчет. Київ. Техніка. 1987. 151 с.
А. с. №1256706 (СССР). Пневматичекий висевающий апарат. ?ваница С. К., Беляев Е. А., Гусев В. М., Кузнецов Б. Ф. Б.?. №34. С. 198.
Мартиненко С. А., Мащишена Л. Г., Погорелый Л. В., Штыльфус Г. Я., Шумейко В. М. Пневматические сеялки: конструирование и расчет. Київ. Техніка. 1992. 224 с.
Шведик М. С. Визначення сил спричинених тиском зернового шару на насінину розміщену в комірчині висівного елемента. Сільськогосподарські машини. Луцьк. Ред.-вид. відділ Луцького НТУ. 2017. С. 162–168.
Погорелый Л. В., Шведик Н. С. Обоснование параметров пневматического высевающего апарата для точного посева зерновых культур. Техника в сельском хозяйстве. 1993. № 5-6. С. 16–18.
Завантаження
Опубліковано
Номер
Розділ
Ліцензія
Стосунки між правовласниками і користувачами регулюються на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства – Некомерційна – Поширення На Тих Самих Умовах 4.0 Міжнародна (CC BY-NC-SA 4.0):https://creativecommons.org/licenses/by-nc-sa/4.0/deed.uk
Автори, які публікуються у цьому журналі, погоджуються з наступними умовами:
- Автори залишають за собою право на авторство своєї роботи та передають журналу право першої публікації цієї роботи на умовах ліцензії Creative Commons Attribution License, котра дозволяє іншим особам вільно розповсюджувати опубліковану роботу з обов'язковим посиланням на авторів оригінальної роботи та першу публікацію роботи у цьому журналі.
- Автори мають право укладати самостійні додаткові угоди щодо неексклюзивного розповсюдження роботи у тому вигляді, в якому вона була опублікована цим журналом (наприклад, розміщувати роботу в електронному сховищі установи або публікувати у складі монографії), за умови збереження посилання на першу публікацію роботи у цьому журналі.
- Політика журналу дозволяє і заохочує розміщення авторами в мережі Інтернет (наприклад, у сховищах установ або на особистих веб-сайтах) рукопису роботи, як до подання цього рукопису до редакції, так і під час його редакційного опрацювання, оскільки це сприяє виникненню продуктивної наукової дискусії та позитивно позначається на оперативності та динаміці цитування опублікованої роботи (див.The Effect of Open Access).