Морфофункціональний статус кісткової системи новонародженних ссавців та птахів у зв'язку з їх життєдіяльністю
Анотація
Досліджували окремі кісткові органи кісткової системи новонароджених ссавців (телят, поросят, цуценят собак) і птахів (курчат курки свійської) з використанням комплексу морфологічних та клінічних методів. З’ясували, що морфофункціональний статус кісткової системи новонароджених ссавців і птахів характеризується наявністю центрів окостеніння. Діафізарні (основні) центри окостеніння виявляються у кісткових органах у новонароджених ссавців і птахів, тоді як епіфізарні – у телят і поросят, апофізарні – тільки у телят. У цуценят собаки і курчат курки свійської у кісткових органах є тільки діафізарні центри окостеніння. Кісткова тканина (компактна та губчаста) грубоволокниста і слабко мінералізована. У кісткових органах ссавців міститься 35,0–45,0 % червоного кісткового мозку і до 15,0–20,0 % остеобластичного. У добових курчат у кісткових органах превалює ендесмальний остеогенез, за виключенням кісток стіло- і зейгоподія, яким властивий енхондральний остеогенез. Збільшення кількості остеобластичного кісткового мозку і хрящової тканини свідчить про зниження життєздатності тварин. Ссавці, птахи, кісткова система, остеогенез, кістковий мозок, життєздатність.Посилання
Список літератури
Аршавский ?.А. Биология периода новорожденности млекопитающих / ?.А. Аршавский // Биологические основы новорожденности: Тез. доклада. – М., 1966. – С. 19–20.
Криштофорова Б.В. Влияние условий экосистемы на
морфофункциональный статус организма продуктивних животных / Б.В. Криштофорова / Наукові праці ПФ НУБіП України «КАТУ». 2012. – Вип. 148. – С. 170–179.
Сироткин А.Н. Возрастная динамика весового роста скелета, мышц, паренхиматозных органов у крупного рогатого скота в эмбриональном и постэмбриональном периоде / А.Н. Сироткин, ?.Г. Гуменюк // Возрастные изменения органов и тканей животных. – Саратов, 1974. – С. 139–159.
Гаврилін П.М. Морфофункціональний статус кісткової системи
неонатальних телят / П.М Гаврилін // Ветеринарна медицина України. – 1997. –№ 12. – С. 28–29.
Грабчак Ж.Г. Структурно-функціональний статус органів універсального гемоімунопоезу у неонатальних телят / Ж.Г. Грабчак. // Науковий вісник БДАУ. –Вип. 13, – Ч. 2. – 2000. – С. 63–76.
Соколов В.Г. Структурно-функціональні особливості кісткової системи і гематологічні показники у поросят : автореф. на здобуття наук. ступеня канд. вет. наук: спец. 16.00.02: «Патологія, онкологія і морфологія тварин» / В.Г. Соколов. – К., 2004. – 23 с.
Криштофорова Б.В. Біологічні основи ветеринарної неонатології / Криштофорова Б.В., Лемещенко В.В., Стегней Ж.Г. – Сімферополь: Терра Тавріка, 2007. – 368 с.
Куприянов В.В. О применении инновационной методики для изучения васкуляризации костей / В. Куприянов // Архив АГЭ. – 1972. – № 1. – С. 99–103.
Автандилов Г.Г. Медицинская морфология / Автандилов Г.Г. – М.: Медицина, 1990. – 248 с.
Branemark P. Bone marrow microvascular and function / P. Branemark. // Advances in microcirc. – 1968. – Vol. 1. – P. 1 –65.
Zomboni I. The vascular bed of the bone morrow / I. Zomboni, D. S. Pease // Ultrastruct. Res. – 1961. – Vol. 5 – P. 65–69.
Завантаження
Номер
Розділ
Ліцензія
Стосунки між правовласниками і користувачами регулюються на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства – Некомерційна – Поширення На Тих Самих Умовах 4.0 Міжнародна (CC BY-NC-SA 4.0):https://creativecommons.org/licenses/by-nc-sa/4.0/deed.uk
Автори, які публікуються у цьому журналі, погоджуються з наступними умовами:
- Автори залишають за собою право на авторство своєї роботи та передають журналу право першої публікації цієї роботи на умовах ліцензії Creative Commons Attribution License, котра дозволяє іншим особам вільно розповсюджувати опубліковану роботу з обов'язковим посиланням на авторів оригінальної роботи та першу публікацію роботи у цьому журналі.
- Автори мають право укладати самостійні додаткові угоди щодо неексклюзивного розповсюдження роботи у тому вигляді, в якому вона була опублікована цим журналом (наприклад, розміщувати роботу в електронному сховищі установи або публікувати у складі монографії), за умови збереження посилання на першу публікацію роботи у цьому журналі.
- Політика журналу дозволяє і заохочує розміщення авторами в мережі Інтернет (наприклад, у сховищах установ або на особистих веб-сайтах) рукопису роботи, як до подання цього рукопису до редакції, так і під час його редакційного опрацювання, оскільки це сприяє виникненню продуктивної наукової дискусії та позитивно позначається на оперативності та динаміці цитування опублікованої роботи (див.The Effect of Open Access).