Регулювання дефляційної стійкості грунтового покриву поліських агроландшафтів
DOI:
https://doi.org/10.31548/zemleustriy2017.03.085Анотація
У грунтовому покриві Українського Полісся домінують дерново-підзолисті грунти, які через легкий гранулометричний склад та порівняно незначну кількість гумусу, мають слабку агрегованість та низьку стійкість до дефляційних процесів. Дефляція грунтів тут відбувається досить часто у весняний період, коли орні землі мають найменший рівень захищеності рослинністю. Інтенсивність розвитку цих небезпечних явищ в значній мірі залежить від дефляційної стійкості грунтового покриву, основним критерієм якої в багатьох літературних джерелах визначена механічна міцність (зв′язність) грунтових агрегатів, а головним показником - вміст у ґрунті агрегатів діаметром більше 1 мм.
На основі експериментальних даних, отриманих в Київському Поліссі, доведенаможливість регулювання дефляційної стійкості дерново-підзолистих супіщаних грунтів за допомогою раціонального поєднання системи удобрення культур і хімічної меліорації. Підвищення міцності структури при сумісному застосуванні вапна та добрив пояснюєтьсяпозитивними змінами у вбирному комплексі грунту, обумовленими кальцієм вапна, та збільшенням вмісту гумусу і покращенням його якісного складу.
Порівняння даних гранулометричного і мікроагрегатного аналізів за методикою Б.А.Нікітіна показує, що процес агрегації в досліджуваних грунтах протікає нерівномірно: на 65-100% в проміжних фракціях. При поєднанні вапна і добрив відбувається вирівнювання процесів агрегації. Застосування СаСО3 в дозі 1,5, розрахованій за величиною гідролітичної кислотності, сумісно з органо-мінеральною системою удобрення сільськогосподарських культур дозволяє на 48% перенести цей процес в макроагрегати, результатом чого є збільшення вмісту дефляційно стійких агрегатів до 58%.
Ключові слова: небезпека дефляції, сільськогосподарське землекористування, агрегатний склад, хімічна меліорація, система удобрення.
Посилання
Dzhamal′, V.A.; Shelyakin, M.M.; Bilolyps′kyi, V.O. (1986) Zakhystgruntivvideroziyi [Protecting the soil from erosion]. Urozhay, 240 p.
Tarariko, O.H.; Syrotenko, O.V.; Ilʹyenko, T.V.; Kuchma, T.L. (2015) Zbalansovane upravlinnya pryrodno-resursnym potentsialom ahrosfery Ukrayiny za pryntsypamy konventsiy Rio [Sustainable management of natural resource potential agrosphere Ukraine on the principles of the Rio conventions]. Ahroekolohichnyy zhurnal [Agroecology journal].-No. 1. - P. 21-36.
Barvinskyi, A.V.; Tykhenko, R.V. (2011)Ekolohichna optymizatsiya silskohospodarskoho zemlekorystuvannya v umovakh Kyyivskoho Polissya [Environmental optimization of agricultural land use in terms of Kyiv Polissya]. Visnyk ahrarnoyi nauky [Journal of Agricultural Science].- Vol. 9. - P.45-48.
Chepil, W.S. (1963) The physics of wind erosion and its control//Adv. in Agronomy. – No15. -P. 211–302.
https://doi.org/10.1016/S0065-2113(08)60400-9
Wind Erosion //National Agronomy Manual. – Part 502. USDA. NRCS. – 2002. – 227 p.
Dolgilevich, M.I. (1978) Pyl'nyye buri i agrolesomeliorativnyye meropriyatiya [Dust storms and agroforestry activities]. Kolos, 234 p.
Sokolovskyy, A.N. (1971) Yzbrannye trudy: Pochvovedenye y ahrokhymyya [Favorites Shows works: Soil Science and Agrochemistry].Urozhay, 368 p.
Pysmennyy, O.V. (2008) Vplyv vlastyvostey chornozemnykh ta kashtanovykh gruntiv Stepu Ukrayiny na yikh protydeflyatsiynu stiykistʹ [The impact properties of black earth and chestnut soils Steppe of Ukraine on their protydeflyatsiynu resistance].Visnyk ahrarnoyi nauky Prychornomorʺya [Journal of Agricultural Science of the Black Sea].- Vol. 3 (46). - V.2. - P.179-184.
Завантаження
Опубліковано
Номер
Розділ
Ліцензія
Стосунки між правовласниками і користувачами регулюються на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства – Некомерційна – Поширення На Тих Самих Умовах 4.0 Міжнародна (CC BY-NC-SA 4.0):https://creativecommons.org/licenses/by-nc-sa/4.0/deed.uk
Автори, які публікуються у цьому журналі, погоджуються з наступними умовами:
- Автори залишають за собою право на авторство своєї роботи та передають журналу право першої публікації цієї роботи на умовах ліцензії Creative Commons Attribution License, котра дозволяє іншим особам вільно розповсюджувати опубліковану роботу з обов'язковим посиланням на авторів оригінальної роботи та першу публікацію роботи у цьому журналі.
- Автори мають право укладати самостійні додаткові угоди щодо неексклюзивного розповсюдження роботи у тому вигляді, в якому вона була опублікована цим журналом (наприклад, розміщувати роботу в електронному сховищі установи або публікувати у складі монографії), за умови збереження посилання на першу публікацію роботи у цьому журналі.
- Політика журналу дозволяє і заохочує розміщення авторами в мережі Інтернет (наприклад, у сховищах установ або на особистих веб-сайтах) рукопису роботи, як до подання цього рукопису до редакції, так і під час його редакційного опрацювання, оскільки це сприяє виникненню продуктивної наукової дискусії та позитивно позначається на оперативності та динаміці цитування опублікованої роботи (див.The Effect of Open Access).